ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čapek-Chod Karel Matěj (*21.02.1860 - †03.11.1927)

   
­­­­

Kašpar Lén mstitel (3)

  • 1908

Práci na románu Kašpar Lén mstitel započal Karel Matěj Čapek-Chod roku 1905 a dopsal ho v roce 1906. Tímto románem na sebe upoutal pozornost. Dílo se stalo velkým překvapením pro literární kritiku. Román byl často spojován se soudním procesem manželů Klainových, avšak od spojitosti příběhu s nimi se Čapek-Chod distancoval a "zdůrazňoval svébytnost románu".
Kašpar Lén mstitel je příběhem muže, jenž se po 3leté vojně vrací do místa svého předešlého působiště. Před vojnou pracoval na stavbě a bydlel u rodiny kamaráda a spolupracovníka Kryštofa. Po návratu z vojny Kašpar zjišťuje, že Kryštofovi již ve městě nežijí. Bydlí zde pouze jejich dcera Mařka, z níž se ale stala nevěstka. Mařka Lénovi sděluje, že byla zneuctěna kupcem Konopíkem a že stejný muž jejího otce dohnal až k sebevraždě. Kašpar Lén proto cítí povinnost pomstít smrt kamaráda a zkažený život kamarádovy dcery Mařky...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Státní nakladatelství krásné literatury a umění v Praze roku 1962 (1. vydání tamtéž). Počet stran: 248.

OBSAH:

Kašpar Lén se vrací z vojny a nachází celý svůj bývalý domov v troskách. Přítel, u kterého bydlel, se utopil, jeho dcera Mařka, kterou měl rád, spadla mezi nejnižší spodinu lidské společnosti a celý tento rozvrat způsobil jediný člověk - obchodník Konopík.

Kašpar Lén, jenž se celou historii této jemu blízké rodiny dozví od Mařky, pochopitelně zanevře na Konopníka a od první chvíle odhalení se zabývá myšlenkou, jak se Konopníkovi pomstít.

Celá Lénova mysl je od té doby zaujata touto jedinou věcí, kvůli čemuž mravně chátrá a upadá. Žije již jen jakoby ve snu a ani na práci se nemůže soustředit.

Až jednoho dne se stane to, na co se už takovou dobu připravoval. Konopník je mrtev!

Kašpara zatknou, protože všechny okolnosti svědčí proti němu. U soudu ale dělá dojem simulanta a nechce se k činu přiznat.

K přelíčení se dostaví i Mařka, jež tajně prchla z nevěstince, aby mohla být v této těžké chvíli Kašparovi oporou. Avšak je událostmi natolik rozrušena, že uprostřed jednání propukne v hysterické pláč a konečně vypráví soudu celý příběh s Konopníkem, jenž je všechny zničil a jehož smrt měli s Kašparem již dávno domluvenou.
Po její výpovědi je tázán Kašpar, jenž už ale kvůli silnému chrlení krve nemůže ani odpovědět a umírá před tváří soudu na náhlou tuberkulózu, kterou si pravděpodobně přivodil podvýživou a samotným pobytem ve vězení.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Čm Elda, 25.03.2020

­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Matěj Čapek-Chod - Kašpar Lén mstitel (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)