ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Čapek-Chod Karel Matěj (*21.02.1860 - †03.11.1927)

­­­­

Kašpar Lén mstitel (3)

  • 1908

Práci na románu Kašpar Lén mstitel započal Karel Matěj Čapek-Chod roku 1905 a dopsal ho v roce 1906. Tímto románem na sebe upoutal pozornost. Dílo se stalo velkým překvapením pro literární kritiku. Román byl často spojován se soudním procesem manželů Klainových, avšak od spojitosti příběhu s nimi se Čapek-Chod distancoval a "zdůrazňoval svébytnost románu".
Kašpar Lén mstitel je příběhem muže, jenž se po 3leté vojně vrací do místa svého předešlého působiště. Před vojnou pracoval na stavbě a bydlel u rodiny kamaráda a spolupracovníka Kryštofa. Po návratu z vojny Kašpar zjišťuje, že Kryštofovi již ve městě nežijí. Bydlí zde pouze jejich dcera Mařka, z níž se ale stala nevěstka. Mařka Lénovi sděluje, že byla zneuctěna kupcem Konopíkem a že stejný muž jejího otce dohnal až k sebevraždě. Kašpar Lén proto cítí povinnost pomstít smrt kamaráda a zkažený život kamarádovy dcery Mařky...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Státní nakladatelství krásné literatury a umění v Praze roku 1962 (1. vydání tamtéž). Počet stran: 248.

OBSAH:

Kašpar Lén se vrací z vojny a nachází celý svůj bývalý domov v troskách. Přítel, u kterého bydlel, se utopil, jeho dcera Mařka, kterou měl rád, spadla mezi nejnižší spodinu lidské společnosti a celý tento rozvrat způsobil jediný člověk - obchodník Konopík.

Kašpar Lén, jenž se celou historii této jemu blízké rodiny dozví od Mařky, pochopitelně zanevře na Konopníka a od první chvíle odhalení se zabývá myšlenkou, jak se Konopníkovi pomstít.

Celá Lénova mysl je od té doby zaujata touto jedinou věcí, kvůli čemuž mravně chátrá a upadá. Žije již jen jakoby ve snu a ani na práci se nemůže soustředit.

Až jednoho dne se stane to, na co se už takovou dobu připravoval. Konopník je mrtev!

Kašpara zatknou, protože všechny okolnosti svědčí proti němu. U soudu ale dělá dojem simulanta a nechce se k činu přiznat.

K přelíčení se dostaví i Mařka, jež tajně prchla z nevěstince, aby mohla být v této těžké chvíli Kašparovi oporou. Avšak je událostmi natolik rozrušena, že uprostřed jednání propukne v hysterické pláč a konečně vypráví soudu celý příběh s Konopníkem, jenž je všechny zničil a jehož smrt měli s Kašparem již dávno domluvenou.
Po její výpovědi je tázán Kašpar, jenž už ale kvůli silnému chrlení krve nemůže ani odpovědět a umírá před tváří soudu na náhlou tuberkulózu, kterou si pravděpodobně přivodil podvýživou a samotným pobytem ve vězení.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Čm Elda, 25.03.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Matěj Čapek-Chod - Kašpar Lén mstitel (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­