ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Čapek-Chod Karel Matěj (*21.02.1860 - †03.11.1927)

­­­­

Experiment

Romaneto z roku 1922.
Profesor jede na Šumavu k hajnému Vaverovi, kde vykonal procházku po horách, při které si velmi otlačil nohy. Proto při návratu k hajnému chce vyhledat lékaře a hajný ho odrazuje, že je tam jen jeden, není ani Čech ani Němec, klienty nepřijímá a praxi nevede - ale profesor se k němu vypraví. Najde tam starou Němku, pracující na zahradě, mladé děvče a samorostlého muže, ve kterém poznává svého přítele dr. Slabu, podle toho, že kulhá. Osloví jej, doktor si ho nevšímá, ale nohu mu ošetří a na oplátku chce, aby si profesor vyslechl při společné hře taroků jeho zpověď.
Profesor si pamatuje, že přítele viděl naposledy před 10 lety, kdy společně chodili do jedné pražské kavárny, kde hráli taroky. Každý den za Slabou chodila mladá krásná žena – Jůlinka, která ho vždy vyzývala, aby šel domů, on odmítl a ona odešla. Jednou takto přišla a když odmítl jít, spolkla velkou sublimátovou tabletku - prudký jed. Když se lékař snažil, aby jí vyplivla, ostatní hosté kavárny mu v tom bránili, mysleli si, že ji chce uškrtit. Julie umřela, Slaba prodal sanatorium v Praze a odjel do Ameriky.
K tomu mu doktor vypráví svůj příběh, že byl gynekologem v Praze, otevřel si vlastní sanatorium po té, co se vrátil ze studijního pobytu v cizině, kde mj. studoval chování prostitutek. V Praze se stane svědkem scény, kdy se matka, nakonec to byla teta, loučí s dívkou – asi 16 let, dělá jí křížky a doktor má pocit, že již dívku viděl. Když jde večer domů, zjistí, že dívka dělá prostitutku, ale je ještě nováček, proto souhlasí s tím, že s ní půjde, kromě toho jí poznává. Zavře jí u sebe v sanatoriu, dá jí najíst a nechá jí vyspat. Ráno jí řekne, že znal jejího otce, že to byl jeho přítel a dívka má úplně stejnou tvář. Jmenoval se Julius Zaňatý, měl problémy s církví a dívkami, byl velmi nadějný matematik, ale místo studia matematiky se věnoval medicíně. Mnoho let opakoval a když ji dokončil, musel se ženit s dcerou své bytné, která ho vydírala, že je těhotná a že již jednou jí udělal potrat. Matka Jůlinky umírá při porodu a Jůlínek se upil do tří let. Jůlinka žije u tety, která ji nutí k prostituci.
Slaba nechal dívku u sebe jako vědecký experiment, jestli se může změnit v normální ženu, když byla předurčená k prostituci. Takto jí tam nechá několik let, ona uklízí a dává mu najevo, že se do něj zamilovala, což on odmítá a aby ji vyzkoušel, nechá u sebe bydlet synovce Jindřicha Slabu, který také studuje medicínu, ale je velmi slabým žákem. Je však krásný a pro ženy velmi přitažlivý a doktor chce zkoumat, jestli se Jůlinka nechá svést. Ta stále odmítá a nakonec se mu podvolí a ona potom odejde do kavárny, kde se před očima doktora zabije. Doktor cítí vinu za její smrt a když Jindřich provede na sobě zkoušku léku, který doktor vynalezl a ochrne na nohy – je tedy na tom hůř než kulhající doktor, odkáže mu všechen majetek a odchází na Šumavu, nikoliv do Ameriky.
Na Šumavě žije s mladou dívkou – Němkou, mají spolu dvě děti a po návštěvě profesora si dívku, která čeká třetí dítě, vezme.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 23.11.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Matěj Čapek-Chod - Experiment







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)