ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Verne Jules (*08.02.1828 - †24.03.1905)

­­­­

Trosečníci lodi Jonathan

- název originálu: Les Naufragés Du Jonathan

Dobrodružný příběh cestujících z lodi, která ztroskotala u nejjižnějšího cípu Jižní Ameriky...
Pod vedením osamělého obyvatele jednoho z okolních ostrovů založí trosečníci osadu. Rozbroje mezi osadníky vedou k rozdělení obyvatel a k bojům mezi oběma stranami. V závěru se na pozemcích najde zlato, což vede k dalším problémům. Podtextem knížky je spor mezi pojetím společnosti u představitele anarchismu, socialismu a komunismu.

HLAVNÍ POSTAVA:

Kaw-djer - silný, rozumný a nebojácný muž, který chce pouze rovnost všech lidí a žádné svazující zákony

DĚJ:

Kaw-djer je bílý muž žijící spolu se svými věrnými indiány Karrolym a jeho synem Halgem na jednom z ostrovů souostroví Magellanie v Ohňové zemi v Jižní Americe. Jedné bouřlivé noci se začnou nedaleko ostrova ozývat dělové rány a výstřely z pušek. Kaw-djer se svými druhy se vydá na pomoc. Tu zjistí, že se jedná o potápějící se loď a ihned začnou vyděšené cestovatele převážet na břeh. Druhý den se Kaw-djer začne vyptávat trosečníků, co se stalo, odkud jsou, kam měli namířeno a tak dále. Ostrov Hoste se tedy prudce zalidní. Trosečníci si založí svou osadu, rozdělí si funkce a vůdcem se stane zlomyslný Beauval. Ten vládne tak, že Kaw-djer založí na protějším břehu svou osadu jménem Nová Ves. Ihned se tam velká část obyvatel přestěhuje. To vyvolá mezi Beauvalovými stoupenci rozruch. Začnou na Kaw-jdera útočit, ale bez úspěchu. V zimě, když na obě vesnice dolehne hlad a Beauval není schopen pro svou vesnici obstarat léky a jídlo, Kaw-djer Liberii pomůže. Beauval je donucen odstoupit z funkce předsedy ostrova Hoste a na jeho místo nastupuje Kaw-djer. Ostrovu Hoste se začne blýskat na lepší časy. Za jeho vlády odolá Liberie nájezdu Patagonců, zlaté horečce i příchodu zlatokopů. Později se stane z Liberie světový přístav. Nakonec Kaw-djer předá svou vládní funkci mladému hochovi Dickovi, kterého považuje za svého syna a za temné noci odplouvá na své malé loďce Wel-Kiej pryč, do neznáma.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato kniha je velmi pěkná. Nejvíce se mi líbila postava Kaw-djera, se kterým mám asi i stejný názor na svět.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Olik, 04.12.2007

    Ceska posta
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bratři Kipové
-Cesta do Francie
-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3), Cesta do středu Země (4), Cesta do středu Země (5)
-Cesta kolem světa za 80 dní, Cesta kolem světa za 80 dní (2)
-Děti kapitána Granta
-Dva roky prázdnin, Dva roky prázdnin (2), Dva roky prázdnin (3)
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Lodivod dunajský
-Na Kometě
-Ocelové město, Ocelové město (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pán světa
-Pět neděl v baloně
-Robur Dobyvatel
-Tajemný hrad v Karpatech
-Tajemství Viléma Storitze
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3)
-Trosečníci lodi Jonathan
-Vynález zkázy
-Zatopená Sahara
Čítanka-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3), Cesta do středu Země (4)
-Cesta kolem Měsíce, Cesta kolem Měsíce (2), Cesta kolem Měsíce (3)
-Cesta kolem světa za 80 dní
-Dva roky prázdnin, Dva roky prázdnin (2)
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Maják na konci světa, Maják na konci světa (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pět neděl v baloně, Pět neděl v baloně (2), Pět neděl v baloně (3), Pět neděl v baloně (4)
-Robur Dobyvatel, Robur Dobyvatel (2)
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3), Tajuplný ostrov (4), Tajuplný ostrov (5), Tajuplný ostrov (6), Tajuplný ostrov (7), Tajuplný ostrov (8), Tajuplný ostrov (9), Tajuplný ostrov (10), Tajuplný ostrov (11), Tajuplný ostrov (12), Tajuplný ostrov (13), Tajuplný ostrov (14), Tajuplný ostrov (15), Tajuplný ostrov (16)
­­­­

Diskuse k výpisku
Jules Verne - Trosečníci lodi JonathanMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­