ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Verne Jules (*08.02.1828 - †24.03.1905)

­­­­

Dvacet tisíc mil pod mořem (6)

  • též 20.000 mil pod mořem

Dobrodružný román o osudu tří trosečníků, kteří podnikají nedobrovolnou podmořskou cestu kolem světa jako zajatci kapitána Nema na jeho podmořské lodi Nautilus.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Návrat v Brně roku 2003 (2. vydání v tomto provedení). Z francouzského originálu Vingt mille lieues sous les mers původně přeložil Jaroslav Janeček, jazykové úpravy provedl Petr Dorňák. Ilustroval Alphonse de Neuville. Počet stran: 469. ISBN: 80-7174-561-8.

STRUČNÝ OBSAH:

Příběh začíná zprávou britských novin, že v Tichém oceánu žije netvor, který potopil několik lodí. Lidé si mysleli, že to bude něco jako krakatice. Zpráva se šířila velice, a tak se nikdo nedivil, že se dostala během pár dní až do Ameriky.

V této době pobýval v Americe profesor Aronnax se svým sluhou Conseilem. Ještě v ten den byli pozváni na loď Abraham Lincoln kapitánem Farragutem na výpravu do Tichého oceánu.
Za několik dní se ocitli v samém nitru oceánu.
Najednou spatřili něco divného, vypadalo to jako onen netvor. Po chvíli zjistili, že se netvor velmi rychle přibližuje, aby náhle prorazil fregatě bok. Silným nárazem z lodi vypadlo několik lidí, mezi nimi byli profesor Aronnax, jeho sluha Conseil a harpunář Ned Land. Profesor s Conseilem se ocitli daleko od lodi. Když začali volat o pomoc, nikdo je neslyšel, protože rozbitá loď plula zpátky do Ameriky. Zaslechl je ale Ned, jenž stál na hřbetu netvora.

Když za ním doplavali, zjistili, že se nejedná o zvíře, nýbrž o ocelovou ponorku. Tu se ponorka začala potápět. Začali proto dupat na její povrch, otevřel jim kapitán Nemo, který ponorku sestavil a následně jim sdělil, že v ní zůstanou do konce jejich života.

V ponorce strávili několik měsíců a zažili mnoho dobrodružství. Utéci se jim podařilo u břehů Skotska. Poté už nikdy neslyšeli o ponorce ani o kapitánu Nemovi.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: LoLo, 02.01.2015

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bratři Kipové
-Cesta do Francie
-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3), Cesta do středu Země (4), Cesta do středu Země (5)
-Cesta kolem světa za 80 dní, Cesta kolem světa za 80 dní (2)
-Dva roky prázdnin, Dva roky prázdnin (2), Dva roky prázdnin (3)
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Lodivod dunajský
-Na Kometě
-Ocelové město, Ocelové město (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pán světa
-Pět neděl v baloně
-Robur Dobyvatel
-Tajemný hrad v Karpatech
-Tajemství Viléma Storitze
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3)
-Trosečníci lodi Jonathan
-Vynález zkázy
-Zatopená Sahara
Čítanka-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3)
-Cesta kolem Měsíce, Cesta kolem Měsíce (2), Cesta kolem Měsíce (3)
-Cesta kolem světa za 80 dní
-Dva roky prázdnin
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Maják na konci světa, Maják na konci světa (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pět neděl v baloně, Pět neděl v baloně (2), Pět neděl v baloně (3), Pět neděl v baloně (4)
-Robur Dobyvatel, Robur Dobyvatel (2)
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3), Tajuplný ostrov (4), Tajuplný ostrov (5), Tajuplný ostrov (6), Tajuplný ostrov (7), Tajuplný ostrov (8), Tajuplný ostrov (9), Tajuplný ostrov (10), Tajuplný ostrov (11), Tajuplný ostrov (12), Tajuplný ostrov (13), Tajuplný ostrov (14), Tajuplný ostrov (15), Tajuplný ostrov (16)
­­­­

Diskuse k výpisku
Jules Verne - Dvacet tisíc mil pod mořem (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­