ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Verne Jules (*08.02.1828 - †24.03.1905)

­­­­

Dvacet tisíc mil pod mořem (5)

  • též 20000 mil pod mořem
  • pro čtenáře od 9 let

Knihy francouzského spisovatele Julesa Verna, který se proslavil zejména jako autor vědecko-fantastických románů, znají čtenáři na celém světě. Jeho zaujetí pro techniku a vědu, víra v pokrok, který jejich rozvoj přinese lidstvu, Verneova nezměrná fantazie spolu s geniálním vypravěčským talentem, zajistily jeho dílu nesmrtelnost. Autorovy dramatické příběhy nejednou posloužily jako předlohy k výpravným filmům i divadelním představením.
Profesor Aronnax, proslulý podmořský vědec, je vyzván námořnictvem, aby identifikoval záhadného tvora, jenž zničil parník v Severním Atlantiku. Po mnoha dnech hledání však najde něco, co vůbec nečekal. Záhadný tvor je ve skutečnosti ponorka budoucnosti Nautilus, řízená kapitánem Nemem...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Levné knihy KMa v Praze roku 2005 (1. vydání tamtéž). Z francouzského originálu Vingt mille lieues sous les mers přeložil Benjamin Jedlička. Počet stran: 592. ISBN: 80-7309-204-2.

OBSAH:

Tento velmi napínavý příběh začíná na fregatě, která se jmenuje Abraham Lincoln. Na ní putují profesor Aronnax, jeho sluha Conseil a statečný harpunář Ned Land, s nímž se seznámili během plavby. Cíl výpravy je jasný - vypátrat neznámý objekt, který byl spatřen pod vodou a dokonce měl potopit i několik lodí.

Dlouhou dobu se sice nic nedělo, ale po několika dnech se přeci jen něco objevuje pod hladinou těsně vedle lodi. Fregata se pokouší o útok, ovšem ten je opětován a během boje jsou naši tři dobrodruzi shozeni přes palubu. Zachraňují se na onom tajemném objektu, kterým je ve skutečnosti ponorka. Jsou zavlečeni dovnitř a na pár hodin uvězněni...

Později se seznamují s kapitánem Nemem, jenž ponorce velí. Naše výprava se prakticky stává nedobrovolnými turisty na této ponorce, která má jméno Nautilus.
Ovšem má to i své výhody. Společně s kapitánem brázdí všechna moře světa a Nemo jim během plavby ukazuje všechny nádhery podmořského světa. Navštěvují zbytky Atlantidy, chodí po mořském dně ve skafandru nebo cestují různými mořskými tunely. Kapitán jim také ukazuje svou "zahradu" perlorodek, ve které si pěstuje ty největší perly na světě.

Kapitán nechce povolit profesorovi a jeho přátelům opustit ponorku, aby nevyzradili její tajemství. Naši hrdinové ovšem během jistého zmatku v bouři získávají možnost útěku a berou ji všemi deseti. Zachraňují je rybáři na břehu norských vod.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: MartyS_14, 30.04.2013

Ceska posta    
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bratři Kipové
-Cesta do Francie
-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3), Cesta do středu Země (4), Cesta do středu Země (5)
-Cesta kolem světa za 80 dní, Cesta kolem světa za 80 dní (2)
-Děti kapitána Granta
-Dva roky prázdnin, Dva roky prázdnin (2), Dva roky prázdnin (3)
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Lodivod dunajský
-Na Kometě
-Ocelové město, Ocelové město (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pán světa
-Pět neděl v baloně
-Robur Dobyvatel
-Tajemný hrad v Karpatech
-Tajemství Viléma Storitze
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3)
-Trosečníci lodi Jonathan
-Vynález zkázy
-Zatopená Sahara
Čítanka-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3), Cesta do středu Země (4)
-Cesta kolem Měsíce, Cesta kolem Měsíce (2), Cesta kolem Měsíce (3)
-Cesta kolem světa za 80 dní
-Dva roky prázdnin, Dva roky prázdnin (2)
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Maják na konci světa, Maják na konci světa (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pět neděl v baloně, Pět neděl v baloně (2), Pět neděl v baloně (3), Pět neděl v baloně (4)
-Robur Dobyvatel, Robur Dobyvatel (2)
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3), Tajuplný ostrov (4), Tajuplný ostrov (5), Tajuplný ostrov (6), Tajuplný ostrov (7), Tajuplný ostrov (8), Tajuplný ostrov (9), Tajuplný ostrov (10), Tajuplný ostrov (11), Tajuplný ostrov (12), Tajuplný ostrov (13), Tajuplný ostrov (14), Tajuplný ostrov (15), Tajuplný ostrov (16)
­­­­

Diskuse k výpisku
Jules Verne - Dvacet tisíc mil pod mořem (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­