ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Verne Jules (*08.02.1828 - †24.03.1905)

­­­­

Dva roky prázdnin (3)

Román mistra dobrodružných a fantastických příběhů v převyprávění Ondřeje Neffa líčí příběh skupiny chlapců z Nového Zélandu, jejichž prázdninová plavba končí ztroskotáním na pustém ostrově.
Na ostrově pak patnáct chlapců stráví dva roky nedobrovolných prázdnin. Žijí životem Robinsonů, bojují o život s drsnou přírodou i s lidmi. Vzájemné přátelství, obětavost i odvaha, to vše jim pomáhá přežít...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2011 (1. vydání). Podle románu Julese Verna volně vypráví Ondřej Neff. Ilustroval Zdeněk Burian. Počet stran: 209. ISBN: 978-80-00-02142-3.

NÁMĚT:

Příběh o 15 chlapcích a jednom psu.

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Ostrov Hanovre, neznámá doba

HLAVNÍ POSTAVY:

Briant - Francouz, spravedlivý
Jakub - mladší bratr Brianta, neposedný
Gordon - Američan, přísný
Doniphan - Angličan, umíněný, tvrdohlavý

STRUČNÝ DĚJ:

Patnáct chlapců z Chairmanovy školy má trávit prázdniny na moři se zkušenými námořníky. Posádka se jde před plavbou pobavit do města a na palubě tak s nimi zůstává jen plavčík Moko, jenž je ve věku chlapců z Chairmanovy školy (9-14 let). Kotva se však uvolní a jachta se ocitne na širém moři.
Bouře, která se mezitím strhne, zanese jachtu i s chlapci k útesům jednoho ostrova. Chlapci se začnou bát, že o útesy ztroskotají, ale přijde velká vlna a ta je přes ně přenese.

Začnou prozkoumávat pobřeží a Briant, jeden z nejstarších chlapců, vyšplhá na mys, odkud uvidí modrou čáru. Všichni si tedy myslí, že jsou na ostrově a že zde není zdroj pitné vody. Proto tento mys nazvou mysem Zklamání. Když však uspořádají výpravu do středu ostrova, zjistí, že to není moře, nýbrž jezero!
Kousek dál objeví jeskyni, kde žil nyní již mrtvý francouzský trosečník. V jeskyni se zabydlí.
Francouzský trosečník měl v jeskyni i mapu, jež ukazovala, že jsou na velmi úrodném ostrově.

Rozhodnout se tedy chovat lamy vikuni, lamy guanako a objeví i mnoho užitečných rostlin, například rostlinu, která jim dá cukr. Chlapci mají i dost střeliva a Moko jim vaří.

Když přijde druhé jaro strávené na ostrově, který pojmenují Chairmanův, ztroskotá tam loď se zlými vrahy. Ti z celé posádky nechali naživu jen kormidelníka Evanse a postarší služku Kate. Kate se podaří utéct a najde jeskyni, ve které se skrývají chlapci. K chlapcům brzy přijde i Evans.
Jelikož ničemové o skupince dětí vědí, rozhodnou se je pozabíjet. Chlapci však díky Evansovi budou dobře připraveni, a tak všichni ničemové postupně umírají...

Jachta, na které sem přijel Evans s Kate, se nechá opravit a všichni se tak dostanou v pořádku domů.

(Během pobytu na ostrově se Jakub přizná, že si hrál na palubě a omylem uvolnil kotvu.)

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Člověk, jenž se dostane do výjimečné situace, dokáže překonat sám sebe.

JAZYK:

Spisovný jazyk; souvětí; oznamovací věty; cizí slova

CITÁT Z KNIHY:

I když v první třídě moc nevynikali, byli na sebe dost domýšliví, protože uměli číst a psát, což jim v jejich věku nedává velké právo na vychloubání.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niki J., 15.07.2014

Ceska posta    
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bratři Kipové
-Cesta do Francie
-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3), Cesta do středu Země (4), Cesta do středu Země (5)
-Cesta kolem světa za 80 dní, Cesta kolem světa za 80 dní (2)
-Děti kapitána Granta
-Dva roky prázdnin, Dva roky prázdnin (2), Dva roky prázdnin (3)
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Lodivod dunajský
-Na Kometě
-Ocelové město, Ocelové město (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pán světa
-Pět neděl v baloně
-Robur Dobyvatel
-Tajemný hrad v Karpatech
-Tajemství Viléma Storitze
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3)
-Trosečníci lodi Jonathan
-Vynález zkázy
-Zatopená Sahara
Čítanka-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3), Cesta do středu Země (4)
-Cesta kolem Měsíce, Cesta kolem Měsíce (2), Cesta kolem Měsíce (3)
-Cesta kolem světa za 80 dní
-Dva roky prázdnin, Dva roky prázdnin (2)
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Maják na konci světa, Maják na konci světa (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pět neděl v baloně, Pět neděl v baloně (2), Pět neděl v baloně (3), Pět neděl v baloně (4)
-Robur Dobyvatel, Robur Dobyvatel (2)
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3), Tajuplný ostrov (4), Tajuplný ostrov (5), Tajuplný ostrov (6), Tajuplný ostrov (7), Tajuplný ostrov (8), Tajuplný ostrov (9), Tajuplný ostrov (10), Tajuplný ostrov (11), Tajuplný ostrov (12), Tajuplný ostrov (13), Tajuplný ostrov (14), Tajuplný ostrov (15), Tajuplný ostrov (16)
­­­­

Výpisek Dva roky prázdnin (3) ve slovenštině?

Slovenskou verzi tohoto výpisku naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse k výpisku
Jules Verne - Dva roky prázdnin (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­