ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Verne Jules (*08.02.1828 - †24.03.1905)

­­­­

Dvacet tisíc mil pod mořem (4)

  • též 20 000 mil pod mořem

Klasický fantastický román o dobrodružné cestě kolem světa, kterou podnikají tři trosečníci v podmořském člunu tajemného kapitána Nema.
Spolu se záhadným kapitánem Nemem, profesorem Aronnaxem a dalšími osobami na palubě ponorky Nautilus se čtenáři všech věkových kategorií zúčastní fantastické podmořské výpravy kolem světa a prožijí řadu neuvěřitelných dobrodružství. Kapitán Nemo, jenž na své lodi vybudoval dokonalou podmořskou laboratoř a zároveň děsivý nástroj pomsty, mstí svou porobenou vlast, Indii. Dobrovolně se zřekl lidské společnosti, přesto však ze všech svých sil pomáhá lidem utlačovaným a nešťastným.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Návrat v Brně roku 2009. Z originálu Vingt mille lieues sous les mers přeložil Jaroslav Janeček. Ilustrovali Alphonse de Neuville a Édouard Riou. Jazykové úpravy provedl Milan Valoušek. Počet stran: 469. ISBN: 978-80-7174-690-4.

STRUČNÝ OBSAH:

Záhadný tvor napadl a potopil mnoho lodí. Proto se na něj vydá vojenská loď, na kterou se dostane i profesor Aronnax se svým sluhou Conseilem. Na lodi se seznámí s lovcem Nedem Landem. Po nedlouhé cestě se záhadný tvor objeví, loď jej začne pronásledovat a pálit po něm. Po denním pronásledování se však tvor otočí a zaútočí na loď. Při útoku do vody spadne profesor i s Conseilem. Společně se snaží udržet na vodě a doplavat k zemi. Cestou uvidí jakýsi plovoucí ostrůvek, ze kterého na ně volá nějaký člověk. Doplavou k němu a zjistí, že na ně volal Ned Land, který rovněž vypadl z lodi, a že ten plovoucí ostrůvek je onen tvor, jenž na ně zaútočil. Po krátkém zkoumání zjistí, že vůbec nejde o tvora, ale o ponorku.

Najednou z ponorky vylezou nějací lidé a odvedou je do jejích útrob, kde je zavřou do místnosti. Po krátkém čekání za nimi přijde jeden z těch lidí, kteří je odvedli. Zjistí, že se dotyčný jmenuje kapitán Nemo. Ten jim dá najíst a svobodu pohybovat se po ponorce. Tím začíná jejich dobrodružství, ve kterém procestují mnoho moří světa a spatří mnoho divů. Například uvidí bájnou Atlantidu, dostanou se na jižní pól a málem zemřou sevřeni ledem. Uvidí obrovskou perlu, u níž se kapitán Nemo utká se žralokem.

Po několikaměsíční plavbě se objeví možnost úniku a Conseil, profesor Aronnax a Ned Land se ji rozhodnou využít. Utečou se záchranným člunem a na hladině zjistí, že se dostali do bouře. Poté se profesor probudí u nějaké rodiny v severním Norsku a zjistí, že jsou zachráněni.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jirkec, 10.12.2012

    Ceska posta
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bratři Kipové
-Cesta do Francie
-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3), Cesta do středu Země (4), Cesta do středu Země (5)
-Cesta kolem světa za 80 dní, Cesta kolem světa za 80 dní (2)
-Děti kapitána Granta
-Dva roky prázdnin, Dva roky prázdnin (2), Dva roky prázdnin (3)
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Lodivod dunajský
-Na Kometě
-Ocelové město, Ocelové město (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pán světa
-Pět neděl v baloně
-Robur Dobyvatel
-Tajemný hrad v Karpatech
-Tajemství Viléma Storitze
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3)
-Trosečníci lodi Jonathan
-Vynález zkázy
-Zatopená Sahara
Čítanka-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3), Cesta do středu Země (4)
-Cesta kolem Měsíce, Cesta kolem Měsíce (2), Cesta kolem Měsíce (3)
-Cesta kolem světa za 80 dní
-Dva roky prázdnin, Dva roky prázdnin (2)
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Maják na konci světa, Maják na konci světa (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pět neděl v baloně, Pět neděl v baloně (2), Pět neděl v baloně (3), Pět neděl v baloně (4)
-Robur Dobyvatel, Robur Dobyvatel (2)
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3), Tajuplný ostrov (4), Tajuplný ostrov (5), Tajuplný ostrov (6), Tajuplný ostrov (7), Tajuplný ostrov (8), Tajuplný ostrov (9), Tajuplný ostrov (10), Tajuplný ostrov (11), Tajuplný ostrov (12), Tajuplný ostrov (13), Tajuplný ostrov (14), Tajuplný ostrov (15), Tajuplný ostrov (16)
­­­­

Diskuse k výpisku
Jules Verne - Dvacet tisíc mil pod mořem (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­