ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Verne Jules (*08.02.1828 - †24.03.1905)

­­­­

Dva roky prázdnin (2)

Dobrodružný román přináší příběh skupiny chlapců z Nového Zélandu, jejichž prázdninová plavba končí ztroskotáním na pustém ostrově.
Na ostrově pak patnáct chlapců stráví dva roky nedobrovolných prázdnin. Žijí životem Robinsonů, bojují o život s drsnou přírodou i s lidmi. Vzájemné přátelství, obětavost i odvaha, to vše jim pomáhá přežít.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1985 (6. vydání). Z francouzského originálu Deux ans de vacances přeložil Václav Netušil. Mapku nakreslil Jaromír Vraštil. Počet stran: 235.

HLAVNÍ POSTAVY:

Briant - on a jeho bratr jsou na rozdíl od všech ostatních (kteří jsou Angličané) Francouzi; zajímavostí je, že i Jules Verne byl Francouz; Briant je šlechetný a celé kolonii jde příkladem; je vážný, logicky smýšlející, laskavý
Jakub - bratr Brianta; ve škole šašek, ale prakticky v celé knize nemluvný a smutný; později se ukáže proč - byl to on, kdo z nerozvážnosti odvázal loď a trápí ho proto výčitky svědomí
Gordon - vážný, logicky smýšlející, laskavý; ostatními vnímaný jako autorita
Doniphan - domýšlivý, nerad se podřizuje, nerad prohrává; vášnivý lovec; ze začátku může působit nepřátelským dojmem, ale na konci se ukáže i dobrá stránka jeho osobnosti; poté co mu Briant zachrání život, uzná, že mu až dosud křivdil a že sám nejednal správně, když kvůli své pýše ohrozil své přívržence
Moko - jako jediný je Američan a zná základy námořnictví

Chlapců je celkem 15, ale toto jsou nejdůležitější postavy.

DĚJ:

Příběh začíná, když se skupina patnácti chlapců vydá na prázdninový výlet. V přístavu v době, když na lodi nebyl žádný dospělý, někdo odvázal lano, kterým byla loď ukotvena ke břehu, a loď se ráno ocitne na širém moři. Chlapce, z nichž nejstaršímu je v době ztroskotání čtrnáct let, zastihne bouře. Už vymýšleli všelijaká krizová řešení, ke kterým by bylo nutno přikročit, kdyby se jejich jachta jménem Chrt rozbila o útesy. Když tu náhle přišla obrovská vlna, která je jako v pohádce přenesla přes útesy a měkce posadila jejich jachtu na pobřeží. Tak se z malých dětí stali tvrdě žijící Robinsoni.

Časem si vybudovali velmi úspěšnou kolonii. To proto, že měli všechny potřebné nástroje, zbraně, nábytek i potraviny z Chrta. Ačkoliv měli dostatek potravin, živili se hlavně dary ostrova, který pojmenovali po své škole. To uvítal hlavně Doniphan, náruživý lovec. Briant ani Gordon to však neviděli příliš rádi, protože se snažili šetřit olovem.
Žili v jeskyni, kterou pojmenovali Francouzova po jejím předchozím obyvateli - francouzském trosečníkovi. Jeskyni si časem ještě rozšířili a vybavili nábytkem z Chrta.

Jejich klidný život však naruší zloduši a jejich dva zajatci - dobromyslná Kate a silný lodní mistr Evans.
S jejich pomocí pak piráty porazí. Doniphan sice při boji utrží zranění způsobené bodnutím nože do jeho hrudi, ale protože nebyl zasažen žádný důležitý orgán a také samozřejmě díky péči obětavé Kate, brzy se ze svého zranění zase zotaví.

Poté si za pomoci Evanse opraví loďku, na které sem přijeli piráti, a opustí ostrov. Brzy po odjezdu potkají parník, který je bezpečně doveze domů. Zde se všichni shledají se svými rodinami, které už ani nevěřily, že by mohli ještě žít. Kate se přistěhuje do Doniphanovy rodiny a stane se skoro jejím členem.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi celkem líbila, předčila má očekávání. Vybral jsem si ji proto, že je to jedna z mála knih od Verna, v níž se nevyskytují žádné podivné vynálezy. Tento druh knih od Verna nemám v oblibě. Kniha je rovněž jednou z mnoha variací na Robinsona. Děti přežily jen proto, že si dokázaly stanovit a dodržovat disciplínu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ToKro, 09.01.2013

    Ceska posta
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Bratři Kipové
-Cesta do Francie
-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3), Cesta do středu Země (4), Cesta do středu Země (5)
-Cesta kolem světa za 80 dní, Cesta kolem světa za 80 dní (2)
-Dva roky prázdnin, Dva roky prázdnin (2), Dva roky prázdnin (3)
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Lodivod dunajský
-Na Kometě
-Ocelové město, Ocelové město (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pán světa
-Pět neděl v baloně
-Robur Dobyvatel
-Tajemný hrad v Karpatech
-Tajemství Viléma Storitze
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3)
-Trosečníci lodi Jonathan
-Vynález zkázy
-Zatopená Sahara
Čítanka-Cesta do středu Země, Cesta do středu Země (2), Cesta do středu Země (3), Cesta do středu Země (4)
-Cesta kolem Měsíce, Cesta kolem Měsíce (2), Cesta kolem Měsíce (3)
-Cesta kolem světa za 80 dní
-Dva roky prázdnin
-Dvacet tisíc mil pod mořem, Dvacet tisíc mil pod mořem (2), Dvacet tisíc mil pod mořem (3), Dvacet tisíc mil pod mořem (4), Dvacet tisíc mil pod mořem (5), Dvacet tisíc mil pod mořem (6)
-Maják na konci světa, Maják na konci světa (2)
-Patnáctiletý kapitán
-Pět neděl v baloně, Pět neděl v baloně (2), Pět neděl v baloně (3), Pět neděl v baloně (4)
-Robur Dobyvatel, Robur Dobyvatel (2)
-Tajuplný ostrov, Tajuplný ostrov (2), Tajuplný ostrov (3), Tajuplný ostrov (4), Tajuplný ostrov (5), Tajuplný ostrov (6), Tajuplný ostrov (7), Tajuplný ostrov (8), Tajuplný ostrov (9), Tajuplný ostrov (10), Tajuplný ostrov (11), Tajuplný ostrov (12), Tajuplný ostrov (13), Tajuplný ostrov (14), Tajuplný ostrov (15), Tajuplný ostrov (16)
­­­­

Diskuse k výpisku
Jules Verne - Dva roky prázdnin (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­