ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Baar Jindřich Šimon (*07.02.1869 - †24.10.1925)

   
­­­­

Pro kravičku

Povídka je především umístěna do Chodska a už samotný vztah ke kraji tu hraje velkou roli. Děj příběhu není nijak složitý. Dva chudí mladí lidé se vezmou, a aby si mohli zajistit skromnou existenci, potřebují si koupit krávu. Odejdou za prací do Mnichova a musí velmi těžce dřít. Německo a velkoměstský život je jim naprosto cizí, a zejména žena trpí odloučeností od domova. Jakmile mají potřebnou částku, odjedou prvním vlakem domů a začnou hospodařit. Ale kravička jim za nějaký čas pojde. Všechna jejich dřina, krátký klid a jistota přišla vniveč, jim i jejím dětem hrozí už jen bída. Na novou kravičku se sotva zmůžou a mnichovské měsíce nechtějí opakovat.

Epilog povídky poněkud zmírňuje, ale neruší její tragické vyznění. Předtím, v Mnichově, poznali malíře, který tam studoval a kterého tito prostí, nefalšovaní lidé hluboce zaujali. Slíbil, že se za nimi někdy do Postřekova podívá. Objevil se ale právě v den, kdy je postihlo neštěstí. Barka ani Hadam se s malířem nesetkali, prožívali totiž jen své zoufalství. Krátký epilog začíná tímto odstavcem:

"Na výroční výstavě malířské v Mnichově ve skleněném paláci v oddělení olejových maleb visel po roce obraz. Na chudém dvorku kolem pošlé krávy bezmocně stojí vesničané a nad ní pláčí dva chudí lidé..."

Zájemci o obraz, který vzbudil velikou pozornost svou náladovostí i technikou, se dovídají, že ho malíř prodá jen za "živou, dobrou dojnou krávu".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mišule, 27.02.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Jindřich Šimon Baar - Pro kravičkuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­