ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Baar Jindřich Šimon (*07.02.1869 - †24.10.1925)

   
­­­­

Pro kravičku

Povídka je především umístěna do Chodska a už samotný vztah ke kraji tu hraje velkou roli. Děj příběhu není nijak složitý. Dva chudí mladí lidé se vezmou, a aby si mohli zajistit skromnou existenci, potřebují si koupit krávu. Odejdou za prací do Mnichova a musí velmi těžce dřít. Německo a velkoměstský život je jim naprosto cizí, a zejména žena trpí odloučeností od domova. Jakmile mají potřebnou částku, odjedou prvním vlakem domů a začnou hospodařit. Ale kravička jim za nějaký čas pojde. Všechna jejich dřina, krátký klid a jistota přišla vniveč, jim i jejím dětem hrozí už jen bída. Na novou kravičku se sotva zmůžou a mnichovské měsíce nechtějí opakovat.

Epilog povídky poněkud zmírňuje, ale neruší její tragické vyznění. Předtím, v Mnichově, poznali malíře, který tam studoval a kterého tito prostí, nefalšovaní lidé hluboce zaujali. Slíbil, že se za nimi někdy do Postřekova podívá. Objevil se ale právě v den, kdy je postihlo neštěstí. Barka ani Hadam se s malířem nesetkali, prožívali totiž jen své zoufalství. Krátký epilog začíná tímto odstavcem:

"Na výroční výstavě malířské v Mnichově ve skleněném paláci v oddělení olejových maleb visel po roce obraz. Na chudém dvorku kolem pošlé krávy bezmocně stojí vesničané a nad ní pláčí dva chudí lidé..."

Zájemci o obraz, který vzbudil velikou pozornost svou náladovostí i technikou, se dovídají, že ho malíř prodá jen za "živou, dobrou dojnou krávu".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mišule, 27.02.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Jindřich Šimon Baar - Pro kravičkuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)