ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Baar Jindřich Šimon (*07.02.1869 - †24.10.1925)

­­­­

Pro kravičku (3)

Povídka kriticky zachycuje sociální poměry na Chodsku koncem 19. století.
Povídka vypráví o touze mladých manželů mít kravičku-živitelku. Aby ji získali, odchází za prací do Mnichova. Tam po úmorné půlroční dřině na stavbě na ni ušetří a po návratu domů si ji konečně koupí. Jenže dlouho se z ní netěší. Marnost jejich oběti je krutým a žalujícím závěrem knihy.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1975 (2. vydání tamtéž). Doslov napsala Jana Štefánková. Ilustroval Vojtěch Sedláček. Text vysvětlivkami opatřila Františka Havlová. Počet stran: 96.

OBSAH:

Jde o příběh mladých manželů Konopových z Chodska, Barky a Hadama (Adam + nářeční H). Po sňatku, uzavřeném po smrti Hadamovy matky, se mladí manželé rozhodnou odejít do Mnichova, aby si vydělali na vlastní kravičku, Barčin sen.

V bavorské metropoli žena trpí depresemi, stýská se jim po domově a oba strádají těžkou prací při stavbě domu. Seznámí se však s malířem Pavlíkem, jenž je těší hraním chodských lidovek.

Baar zde vyjadřuje strach z poněmčení a pokažení "bulských" (tj. nářečně chodských) lidí za hranicemi; na druhé straně idealizuje jejich upřímnost a s láskou líčí jejich prostotu, houževnatost, uzavřenost i tvrdost.

Když si manželé vydělají dost, vracejí se domů, kde Barka porodí dcerku Hančinku. Na jaře si koupí vytouženou kravku od starého páru hospodářů. Zvíře ale náhle zemře (bez cizího zavinění).

Malíř Pavlík, který je svědkem události, vytaví v Mnichově obraz zachycující zoufalství venkovanů a prodá jej za novou kravku, kterou poté Barce a Hadamovi daruje.

STYL:

V novele převažují lyrické popisy krajiny nad dějovými pasážemi.
Přímá řeč je zaznamenána v chodském nářečí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 11.06.2022

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jindřich Šimon Baar - Pro kravičku (3)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­