ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Baar Jindřich Šimon (*07.02.1869 - †24.10.1925)

­­­­

Poslední soud

Chodský román, líčící životní osudy dvou bratří Porazilů - Martina a Hadama, se odehrává v autorově milovaném rodné kraji pod Čerchovem, především v rodném Klenčí. Počáteční vzájemnou lásku a úctu obou bratrů postupně rozleptává závist a chamtivost Martinovy ženy Manky...

Žili dva bratři - Martin a Hadam. Oběma otec přál, aby se dobře oženili, ale oni si raději vybrali nevěsty podle svého srdce. Martin Manku a Hadam Dodličku. Pantáta jim rozdělil statek napůl a postavil nové stavení, aby mohli žít odděleně.
Jenže Manka byla lakomá. Po prvním dítěti už další nechtěla, pořád se jí zdálo, že mají všeho málo a že "Hadamovi" toho mají víc. Až bratry začal štvát proti sobě, což se jí po nějaké době začalo dařit.
Co začalo jako sousedské spory, přerostlo ve pře napřed u místních a později i městských soudů. Peníze z obou rodin mizely. Nebyl snad jediný kus pozemku, o který by se nepřeli a advokáti dali za pravdu jednou tomu, podruhé onomu.
Po jednom sporu zavřeli Hadama na šest měsíců do vězení. Tam se mu to všechno rozleželo, a tak když se vrátil a potkal bratra v lese, chtěl se usmířit. Jenže Martin - napůl šílený z lakomé a hádavé Manky - místo toho proti němu zvedl motyku. Hadam se bránil a bratra zabil.
Soud sice Hadama osvobodil, ten ale potřeboval pro klid duše nějakou formu trestu, a proto se dal dobrovolně k františkánskému řádu. Dodlička a děti za ním občas jezdily.
Martinův syn (rovněž Martin) příbuzným nic nezazlíval, ale aby matce ulehčil, chtěl se stát sedlákem a nechat studia. Matka však jeho sny odmítla a přinutila ho, aby dostudoval, že chce být na stáří u něj - jako u kněze - zaopatřená.
Martin se podvolil, vystudoval, byl vysvěcen a přijal místo kaplana v jednom děkanství. Matce posílal peníze, aby se měla lépe, ale ona je stejně všechny škudlila v truhle.
Starého děkana otrávili a o jeho místo se ucházeli dva rodáci. Jenže proti sobě bojovali nečestně, a tak biskup rozhodl, že místo dostane Martin, ačkoliv ten by si spíše přál odejít na nějakou venkovskou faru.
Tak se Martin stal děkanem a vzal matku k sobě. Ona mu však začala ztrpčovat život, jako kdysi svému muži. Lakotila, na služky byla hrubá, odmítala se slušně oblékat, moc a těžce pracovala, ale zároveň si stěžovala, že dře. Martin se ji kolikrát snažil přemluvit, aby toho nechala a odpočívala, ale vždy se na něj jen utrhla.
Martinovi postupně svou zlou povahou a lakotným jednáním zničila pověst i nervy. Vydržel dlouho, ale po jednom z jejích mnoha výstupů se neovládl a začal ji škrtit. Přestal, ale zároveň si uvědomil, že takhle dál žít nedokáže (jeho měli všichni za padoucha a matku za světici) a odjel k biskupovi. Všechno mu vysvětlil, biskup pochopil a nechal ho rovněž vstoupit do františkánského řádu, kde už byl jeho strýc.
S matkou už se neviděl. Nechal jí úspory a za několik let přišla zpráva o její smrti.

CITÁTY Z KNIHY:

Ale Martin je jako sud prachu.
"S vodou se hyjbat nesmí, tám budem chodit kam sme dycky chodívali," bouří prudce.
"Nedovolím kopát ha trouby klást na svým dvoře, dvůr je můj, sturánka má, šecko mý," vybuchuje Hadam.

"Hale já huž sem takuvá nechčasná na tom sjetě. Každému dobře myslím, ha vodjakživa žádnyj to nehuzná, každyj na mě poštívá, íčko i mý vlastní dítě tyjrá mámu." (Manka)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 22.05.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jindřich Šimon Baar - Poslední soudMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­