ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Baar Jindřich Šimon (*07.02.1869 - †24.10.1925)

­­­­

Paní komisarka, Osmačtyřicátníci, Lůsy

Tato románová trilogie, mající kronikářský ráz, obsahuje podrobná líčení a popisy chodského folklóru, zejména zvyků a obřadů vztahujících se k jednotlivým ročním obdobím a k svátkům.

Tato trilogie vypráví o chodském lidu, o jeho znovuvzkříšení v době národního obrození kolem roku 1848. Autor vykresluje velkolepý obraz tehdejší společnosti, krásy chodské krajiny, moudrosti, srdečnosti a soudržnosti prostých lidí.

Paní komisarka
Děj nás zavádí do městečka Klenčí. Hlavní postavou je Božena Němcová, která pobývala v Domažlicích se svým mužem, komisařem finanční stráže. Druhou ústřední postavou je klenečský farář Fastr. Oba se velmi věnují vlastenecké činnosti, Fastr hraje s dětmi divadlo, učí je recitovat, zpívat, Němcová půjčuje knihy.
Mezi chalupníky a sedláky vzniká spor o "lůsy", části obecního lesa, které dříve patřily tamějším sedlákům, ale právo na ně si činili přistěhovalí cechmistři a chalupníci. Marně je Fastr napomíná, aby se nedělili, že jsou všichni Češi. Němcová Fastra neustále povzbuzuje, on ji zase podněcuje k literární činnosti. Pro svoje vlastenecké smýšlení musí Fastr opustit Klenčí. Právě v této době se spor o "lůsy" vyhrocuje.

Osmačtyřicátníci
Chalupníci se spojují s německými řemeslníky a ovládají radnici v Klenčí. Zničí všechny zápisy o "lůsech" i dalším majetkovém vlastnictví. Když se dostane spor před vrchnostenský úřad, je rozhodnuto v neprospěch sedláků. Ti se odvolávají, vrchnost ze msty povolává jejich syny na volnu. Mnohým z nich se podaří utéct do Bavor, kde se nechávají zaměstnat jako čeledíni místních sedláků. Navíc je do Klenčí posláno čtyřicet maďarských husarů, kteří mají být ubytováni po selských staveních. Této zvůli včas zabrání majitel panství, vojáci musí odejít a dle úředního nařízení hlídají lesy, dokud nebude spor o tyto lesy vyřešen.

Lůsy
Krajský komisař přijíždí do Klenčí, aby konečně rozhodl spor. Zjišťuje, že někdo všechny záznamy vytrhal. Jeden z nich, ten nejdůležitější, však zachránil písař Bílek a odevzdává ho uvědomělému sedlákovi Královi. Spor tedy vyhrávají sedláci. Němci chystají mstu. Najmou si tesaře Hrušku, aby sedlákům vypustil rybníky. Král jejich plány včas překazí. Němci podávají odvolání ke guberniálnímu úřadu. Na přímluvu faráře Fastra krajský komisař odvolání odmítne. Zamítne i stížnost na Boženu Němcovou, že bouří lid.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niky, 03.04.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jindřich Šimon Baar - Paní komisarka, Osmačtyřicátníci, LůsyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­