ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Baar Jindřich Šimon (*07.02.1869 - †24.10.1925)

   
­­­­

Cestou křížovou (Z farských historek)

  • díl v sérii: 3 (předchozí: Farská panička; následuje: Žolinka, Kanovník)
  • podtitul: Román českého kněze

Baarova prvotina Cestou křížovou (1899) poukazuje na ubohé sociální postavení venkovského kaplana a na potíže, s nimiž se setkal při uskutečňování svých reformních ideálů.
Publikace Z farských historek (nebo též Farské historky) obsahuje několik novel, jež byly zpočátku publikovány samostatně...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Vyšehrad v Praze roku 1953. Počet stran: 189.

DĚJ:

Mladý Jiří Holub ukončil svá gymnazijní studia a nyní by rád šel studovat práva. Jeho matka i otec si ale přejí, aby Jiří byl knězem. A tak Jiří, poslouchaje své rodiče, odejde do semináře a stane se opravdu knězem.

Jako kněz odchází do malé vesničky Trňany, kde prožívá mnohá utrpení. Chce se bíti za práva chudého lidu, chce, aby lid byl pobožný a mírumilovný, jenže práce se mu nedaří. Po roztržce s vrchností odejde na faru do Vrble, kde se stává farářem. Bere s sebou svoji starou matku, které zemřel muž, otec Jiřího. Zde Jiří prodělává další utrpení. Sám si odpírá vše, aby mohl dát co nejvíce chudým, avšak jeho práce není oceněna, ba naopak - má tu mnoho nepřátel, kteří zneužívají jeho dobroty plnou měrou.

Jiří onemocní a odjíždí do Prahy, kde mu lékař zjistí plicní chorobu. Jiří je dán do výslužby, když požádal o podporu na pobyt v lázních.

Se svojí matkou se navrací do rodné vsi, kde jeho matka posléze umírá a zanedlouho nato umírá v nemocnici na tuberkulózu ve velké chudobě i sám Jiří, a to s vědomím, že život byl pro něj cestou křížovou...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 23.01.2019

­­­­

Diskuse k výpisku
Jindřich Šimon Baar - Cestou křížovou (Z farských historek)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­