ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Baar Jindřich Šimon (*07.02.1869 - †24.10.1925)

­­­­

Hanýžka a Martínek

Příběhy a zážitky vesnických dětí od Šimona Jindřicha Baara se pozvolna stávají školní četbou. Všichni, kdo si tuto knihu přečtou, pochopí proč.

Osu celého vyprávění vytvářejí dvě dětské postavičky, Hanýžka Králová a Martínek Klika. Zažívají radostné i chmurné chvilky. Přestože jsou nerozluční kamarádi, dostávají se často do sporů, které vyplývají z hrdé povahy chodského člověka. Od útlého mládí musí pilně pracovat, každý má svou povinnost. To vše působí na vývoj jejich charakteru. Kniha začíná podzimem. Děti pasou dobytek, pálí ohníčky, hrají různé hry. Podzim však také znamená návrat do školních lavic. Většina dětí mohla navštěvovat školu jen v zimě, kdy nebylo v hospodářství tolik práce. Hanýžka šla do školy poprvé. Pan učitel Jindřich byl velmi přísný, vzbuzoval v ní strach. Když jí dal vypočítat příklad, nemohla ze sebe vypravit kloudného slova, nakonec se sebrala a utekla. Nechtěla více do školy jít, ale musela. Brzy se však škola stala pro ni rájem, neboť u ní pan učitel objevil nesmírné hudební nadání, často ji nechal při svých housličkách zpívat, stala se jeho oblíbenkyní. Od té doby nebylo pilnější žačky. V zimě panuje v Klenčí čilý kulturní ruch. Přijíždí komediant Šmíd se svými loutkami, na faře i ve škole se muzicíruje. Učitel i farář Fastr podporují lid ve vlasteneckých snahách. V kostele se zpívá česky, o Vánocích se hraje Rybova vánoční mše. Všeho se účastní i děti. Po večerech se hospodáři scházejí na besedu, hospodyně spřádají len. Přes den děti užívají zimních radovánek, muži prohrnují cesty, opravují porouchané nářadí. Jaro je plné starých tradic. Děti vynášejí "zimu", na Zelený čtvrtek chodí drkači, děvčata malují na pomlázku vajíčka, chlapci shánějí nejdelší proutky kočiček na svěcení. Všichni se připravují na krásný průvod o Božím těle. Nastává opět příprava k pastvám a jarním pracím. A je tu léto spolu s poutěmi, prázdninami, ale i s různými pohromami, ničivými bouřemi. Čas uplynul jako voda a děti pomalu dospívají. Martínek odchází do Brodu do učení na řezníka, Hanýžka vyrostla v krásnou dívku.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 25.02.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jindřich Šimon Baar - Hanýžka a MartínekMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­