ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Andersen Hans Christian (*02.04.1805 - †04.08.1875)

­­­­

Ošklivé káčátko (Pohádky)

  • název dánského originálu: Den grimme Ælling
  • pohádka poprvé vyšla v Kodani 11. listopadu 1843

Jedná se o klasickou pohádku o ošklivém káčátku, ze kterého vyroste nádherná labuť.
Knížka s krásnými ilustracemi je vhodná pro děti mladšího školního věku, eventuálně k předčítání předškolákům.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Aventinum v Praze roku 1998 (1. vydání). Z dánského originálu přeložil Jaroslav Vrchlický. Ilustroval Luděk Maňásek. Počet stran: 46. ISBN: 80-7151-067-X.

STRUČNÝ DĚJ:

Pohádka, kterou zná snad každý, vypráví o ošklivém káčátku, které si za jeho zjev ostatní dobírali. Kvůli tomu nakonec odešlo z domu.

Jak tak chodilo, našlo jezero plné nádherných labutí. "Jak ty jsou krásné," pomyslelo si, "kéž bych taky bylo tak krásné jako ony."
Zima byla již bohužel za dveřmi, a tak labutě odlétly do teplých krajů, což donutilo ošklivé káčátko pokračovat ve své cestě. Doufalo, že se labutě na jaře vrátí.

Na cestě jej našly děti a vzaly ho s sebou domů. Kačátko však u dětí moc dlouho nevydrželo i kvůli kočce, která ho proháněla po domě. Muselo zase utéct a toulat se po okolí.

Naštěstí přišlo jaro a s ním i labutě. Káčátko došlo k řece a jen co se tam ukázalo, uslyšelo: "Jéé, ty jsi ale pěkné, přidej se k nám!"
Káčátko se podívalo na svůj odraz ve vodě a uvidělo, že se z ošklivého káčátka stala nádherná labuť!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 04.06.2021

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Hans Christian Andersen - Ošklivé káčátko (Pohádky)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­