ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Andersen Hans Christian (*02.04.1805 - †04.08.1875)

­­­­

Ošklivé káčátko (Pohádky)

  • název dánského originálu: Den grimme Ælling
  • pohádka poprvé vyšla v Kodani 11. listopadu 1843

Jedná se o klasickou pohádku o ošklivém káčátku, ze kterého vyroste nádherná labuť.
Knížka s krásnými ilustracemi je vhodná pro děti mladšího školního věku, eventuálně k předčítání předškolákům.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Aventinum v Praze roku 1998 (1. vydání). Z dánského originálu přeložil Jaroslav Vrchlický. Ilustroval Luděk Maňásek. Počet stran: 46. ISBN: 80-7151-067-X.

STRUČNÝ DĚJ:

Pohádka, kterou zná snad každý, vypráví o ošklivém káčátku, které si za jeho zjev ostatní dobírali. Kvůli tomu nakonec odešlo z domu.

Jak tak chodilo, našlo jezero plné nádherných labutí. "Jak ty jsou krásné," pomyslelo si, "kéž bych taky bylo tak krásné jako ony."
Zima byla již bohužel za dveřmi, a tak labutě odlétly do teplých krajů, což donutilo ošklivé káčátko pokračovat ve své cestě. Doufalo, že se labutě na jaře vrátí.

Na cestě jej našly děti a vzaly ho s sebou domů. Kačátko však u dětí moc dlouho nevydrželo i kvůli kočce, která ho proháněla po domě. Muselo zase utéct a toulat se po okolí.

Naštěstí přišlo jaro a s ním i labutě. Káčátko došlo k řece a jen co se tam ukázalo, uslyšelo: "Jéé, ty jsi ale pěkné, přidej se k nám!"
Káčátko se podívalo na svůj odraz ve vodě a uvidělo, že se z ošklivého káčátka stala nádherná labuť!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 04.06.2021

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Hans Christian Andersen - Ošklivé káčátko (Pohádky)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)