ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Andersen Hans Christian (*02.04.1805 - †04.08.1875)

­­­­

Pohádky

  • knížka obsahuje téměř 30 pohádek, které jsou krásné a stojí za to si je přečíst

Soubor pohádek klasika dánské literatury, které již několik generací okouzlují svou poezií a pochopením lidských osudů.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1973. Z dánského původního vydání Eventyr og Historier přeložil, poznámkami opatřil a předmluvu napsal Gustav Pallas. Ilustroval Jiří Trnka. Počet stran: 248.

OBSAH VYBRANÝCH POHÁDEK:

Křesadlo

Pohádka vypráví o vojákovi, jenž se vrací domů a cestou potká starou čarodějnici. Čarodějnice ho pošle do dutého stromu, kde se skrývá poklad, ze kterého si voják může vzít, kolik chce, ale pod podmínkou, že jí donese staré křesadlo.

Když voják křesadlo nese čarodějnici, chce vědět, k čemu slouží. Ta mu to nechce říct, proto jí usekne hlavu a křesadlo si nechá.

Později zjistí, že křesadlem se dají přivolat tři psi, kteří mu slouží. Díky nim pozná princeznu, do níž se zamiluje a nakonec se s ní ožení a stane se králem.

Slavík

Pohádka vypráví o čínském císaři, který má krásný zámek i zahradu a je na to velmi hrdý. Ale v jeho zemi žije slavík, jenž nádherně zpívá, píší se o něm básně, jenže císař o něm neví. Když to císař zjistí, chce mít slavíka u sebe. Slavík zpívá pro císaře a celý dvůr, ale jednoho dne dostane císař umělého slavíka posázeného diamanty a toho živého vyžene. Když se umělý slavík rozbije, císař začne stonat a vypadá to, že zemře. V tom přiletí živý slavík a začne zpívat tak krásně, že zaplaší smrt a císař se uzdraví.

Pastýřka a kominíček

Pohádka vypráví o porcelánové pastýřce a porcelánovém kominíčkovi, kteří se do sebe zamilovali.

Starý porcelánový Číňan se považoval za pastýřčina dědečka a pastýřku zasnoubil s někým jiným. Kominíček s pastýřkou se rozhodli, že spolu utečou do světa. Vlezli do kamen a vyšplhali komínem. Když seděli na komíně, zdál se jim svět příliš veliký, proto se rozhodli, že se vrátí zpátky.

Mezitím se starý Číňan rozbil. Sice ho spravili, ale kvůli nýtu již nemohl kývat hlavou a potvrdit pastýřčino zasnoubení.
Pastýřka a kominíček zůstali spolu a měli se rádi, dokud se nerozbili.

Smrček

Pohádka vypráví o smrčku, který si nevážil toho, že roste v lese. Chtěl být stěžněm na lodi nebo vánočním stromkem.

Jednoho dne přijeli lidé do lesa a pokáceli ho. Rodina si jej vzala jako vánoční stromek. Smrček nevěděl, že Vánoce jsou jen jeden den a myslel si, že ho lidé budou každý den zdobit. Když jej ale po Vánocích rozsekali a on hořel, vzpomínal na to, jak dobře mu bylo tenkrát v lese.

Čarovná truhlice

Pohádka vypráví o kupeckém synovi, jenž zdědil po svém otci veliké bohatství. Syn si bohatství neuměl vážit a všechny peníze utratil. Když byl chudý, daroval mu jeden přítel létající truhlici. Kupecký synek v ní doletěl až do Turecka. Tam si vyprávěním pohádek zasloužil princeznu. Před svatbou mu truhlice shořela, proto nemohl za princeznou doletět a vzít si ji. Vydal se tedy do světa vyprávět lidem pohádky. Princezna zůstala na střeše zámku a tam dodnes čeká na svého ženicha.

Ropucha

Pohádka vypráví o rodině ropuch, které žijí ve studni. Nejmladší ropucha chce vidět, co je venku, proto se nechá vytáhnout ven s vodou. Svět se jí moc líbí, ale nic o něm neví. Nakonec ji sní čáp.

Uspávač

Je to vyprávění o skřítku Uspávači, jenž týden chodí každý den k chlapci jménem Jeníček. Ve snech ho bere na výlety po světě, ale také na myší svatbu a na svatbu panenek jeho sestry.

Jeníček velmi rád sní se skřítkem. Nakonec mu skřítek radí, aby se pilně a dobře učil.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ivan Koričanský, 10.02.2018

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Hans Christian Andersen - PohádkyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)