ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Andersen Hans Christian (*02.04.1805 - †04.08.1875)

­­­­

Pohádky (2)

Hans Christian Andersen čerpal motivy z lidových vyprávění, z vlastních zážitků, všímal si sociálních a společenských problémů své doby. Mezi jeho známé pohádky řadíme Cínového vojáčka, Princeznu na hrášku, Císařovy nové šaty, Ošklivé káčátko nebo Malou mořskou vílu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1973. Z dánského původního vydání Eventyr og Historier přeložil, poznámkami opatřil a předmluvu napsal Gustav Pallas. Ilustroval Jiří Trnka. Počet stran: 248.

OBSAH VYBRANÝCH POHÁDEK:

Sněhová královna

Pohádka vypráví o chlapci Kayovi a dívce Gerdě.
Kay a Gerda se mají velice rádi, ale jednoho dne vlítne Kayovi do oka a do srdce střepina ze zlého kouzelného zrcadla a chlapec se začne měnit ke špatnému.

Pak jednou odjede se sněhovou královnou do jejího paláce. Všichni si myslí, že je Kay mrtvý, kromě Gerdy, která se ho vydá hledat do světa.

Cestou se dostane k čarodějnici, na zámek i k loupežníkům, ale nakonec Káju najde.
Jejím pláčem se mu dostane pryč střepina za srdce, a když se Kay rozpláče, dostane se mu pryč i střepina z oka.
Obě děti se pak šťastně vrátí domů.

Starý dům

Pohádka vypráví o starém domě, v němž žil starý muž. Naproti domu bydlel mladý chlapeček, tomu se dům líbil a bylo mu líto, že je tam muž tak sám, proto mu poslal cínového vojáčka.
Z chlapečka a starce se stali přátelé a hoch k němu chodil na návštěvu.

Jednou cínový vojáček zapadl do podlahy a už ho nenašli.

Když stařec zemřel, dům zbořili a postavili tam nový, do kterého se nastěhoval chlapeček, který mezitím dospěl, se svou ženou.

Jednoho dne žena sázela květiny a našla cínového vojáčka. Chlapec jí pak vyprávěl příběh o starém domě a stařečkovi.

Statečný cínový vojáček

Pohádka vypráví o cínovém vojáčkovi, na něhož nezbyl cín, a proto měl jen jednu nohu.

Jednoho dne vypadl z okna, na zemi ho našli kluci, kteří ho poslali po lodičce po vodě. Ve vodě ho spolkla ryba, ve které ho našla hospodyně. Tak se dostal zpátky domů, ale chlapec, jemuž patřil, jej hodil do kamen. Za vojáčkem vletěla do kamen i malá tanečnice, do níž byl zamilovaný. Po tanečnici zbyla jen hvězda a po cínovém vojáčkovi srdíčko.

Dva přátelé

Pohádka vypráví o Janovi, jenž se po smrti otce vydá do světa. Cestou se schová před bouří v kostelíku a zaplatí tam dvěma zlým lidem, aby nepohodili nebožtíka před kostel.

Druhý den potká pocestného, se kterým se spřátelí.
Pocestný cestou pomůže stařeně a dostane za to tři metly, pomůže loutkáři a dostane za to meč a vezme si křídla z mrtvé labutě.

Když dorazí do města, Jan se zamiluje do krásné, ale zlé princezny. Princezna si prý vezme za muže toho, kdo třikrát uhádne, na co myslí. Janův přítel tři noci lítá za princeznou a mlátí jí metlami. Té radí zlý skřet, na co má myslet. Poté vždy Janovi poradí odpověď.

Muž dá nakonec Janovi kapky, které musí nalít do vody, v níž princezně třikrát potopí hlavu a tím ji vysvobodí ze zlého prokletí. Přítel pak Janovi prozradí, že on je ten mrtvý, kterého chtěli zlí lidé pohodit před kostelem, a odejde.

Princezna a Jan se vezmou a žijí spolu šťastně.

Poznámka: Na tento námět byla roku 1990 natočená pohádka s názvem O Janu a jeho podivuhodném příteli. Ovšem film se od literární předlohy v mnoha věcech liší.

Císařovy nové šaty

Pohádka vypráví o císaři, jenž miloval šaty.

Jednou mu dva podvodníci naslibovali, že mu ušijí šaty z kouzelné látky. Šaty prý nevidí ten, kdo je hloupý nebo se nehodí ke svému úřadu. Všichni obdivují císařovy nové šaty a nikdo nechce přiznat, že je nevidí.

Až dítě vykřikne, že císař je nahý a tím se podvod odhalí.

Hloupý Honza

Pohádka vypráví o třech bratrech. Dva z nich si mysleli, že jsou chytří a třetímu říkali hloupý Honza. Všichni se šli ucházet o princeznu. První dva neuspěli, ale Honza byl zábavný a zalíbil se princezně, proto si ho vzala za muže.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Hanka Hejcmanová, 09.03.2018

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Hans Christian Andersen - Pohádky (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­