ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Andersen Hans Christian (*02.04.1805 - †04.08.1875)

­­­­

Sněženka (Pohádky)

V této pohádce vypráví Andersen příběh kvítku sněženky.

Začíná v zimě, kdy ještě fouká ostrý vítr a venku bylo velmi chladno. Kvítek byl chráněn cibulkou, která byla zakrytá vysokou vrstvou bílého sněhu. Jednoho dne několik dešťových kapek uvolnilo sněhem cestu slunečním paprskům, jež se dostaly až k cibulce a jeden se dostal až ke kvítku, který se v ní skrýval. Ale jenom jej něžně polechtal. Kvítek vyzýval paprsek, ať jde dál. Ale paprsek namítnul, že se do jara dále nedostane. Kvítku se nechtělo čekat na jaro a chtěl poznávat svět, a tak se každého paprsku, který k němu zabloudil, vyptával, zda už je jaro, jestli už může vyjít ven. A stále se mu dostávalo stejné odpovědi - ještě ne. Kvítek však nakonec čekání nevydržel, prorazil tenkou blánu cibulky a začal pod sněhem růst.

"Jsi první a jediný," říkaly sluneční paprsky, "a jaký jsi čisťounký a hezoučký. Brzy uvidíš, jak se rozpouští sníh. Pak ledový vítr odejde na sever, na louce se se zazelená tráva a kolem tebe rozkvete ještě spousta jiných květů. Ale ty pro nás navždycky zůstaneš prvním a jediným, naší láskou."

Ale do jara ještě zbýval ne zrovna krátký čas. Vítr a bouřka na kvítek stále křičely, že se narodil příliš brzy, že jej zlomí, nebo že zmrzne. Ale kvítek odolával až do chvíle, kdy přišel první jarní den. Sníh roztál a studený vítr byl pryč. Zanedlouho jej někdo utrhl. Poté byl přenesen do pokoje, kde jej dcera majitele domu dala do sklenice s vodou, což mu dělalo velmi dobře. Mládenec děvčete odjel do města, kde měl dokončit studia. Děvče mu kvítek poslalo poštou spolu s dopisem. Tento způsob cestování se kvítku vůbec nelíbil, ale nakonec dorazil na místo určení.

Hoch dychtivě přečetl dopis, z nějž měl očividnou radost a kvítek zabalený v hedvábném papíru uložil do kazety na dopisy. A kvítek měl opět radost, v kazetě totiž nebyl žádný jiný kvítek, a tak měl pocit, že je opět prvním a jediným. V kazetě ležel dlouhé měsíce, občas ho vzal mládenec do ruky a zamilovaně jej pozoroval. Příští jaro jej však čekalo nemilé překvapení, dívka se s mladíkem rozešla, a on roztrpčeně všechny dopisy, verše i kvítek vysypal na zem. Papíry nakonec skončily v plamenech. Kvítek měl štěstí a tento osud se mu vyhnul.
Někdo sněženku (nebylo řečeno, zda přímo mládenec, nebo někdo jiný) nakonec zvedl ze země a vložil ji do knihy veršů:

"Sněženko, nemůžeš mít lepší společnost než tuto pěknou sbírku básní. Ano, tady ti bude dobře, protože ten, kdo ty verše napsal, měl stejný osud jako ty, sněženko - jarní potěšení, nikdo ho nepochopil." A tak sněženka v té knize zůstala navždycky a moc se jí tam líbilo.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Godfrey, 08.09.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Hans Christian Andersen - Sněženka (Pohádky)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­