ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Andersen Hans Christian (*02.04.1805 - †04.08.1875)

­­­­

Hrdlo láhve

Jedná se o pozoruhodnou pohádku, jež vypráví velmi pohnutý životní příběh hrdla láhve, které sloužilo jako nádoba na vodu pro ptáka starší neprovdané ženy. Hrdlo si stýská po časech, kdy ještě mělo i svůj spodek a bylo celou lahví a vzpomíná na celý svůj život.

Jeho život začínal v továrně na výrobu skla, kde byla celá láhev vyrobena. Poté byla odeslána do obchodu s vínem, kde byla naplněna rudou tekutinou. Po nějakém čase se v obchodě objevili lidé, kteří ji koupili. Jednalo se o dva snoubence - námořního kapitána, jenž měl odplout na roční plavbu a krásnou dívku - a rodiče jednoho z nich. Když během svačiny v přírodě vypili všechno víno, odhodil kapitán prázdnou láhev, aby ji už nemohl používat nikdo další.

Ještě toho dne však v křoví zahozenou láhev našli dva kluci, kteří ji odnesli domů. Jejich maminka ji pak naplnila kořalkou a přibalila ji na cestu mladému námořníkovi. A tak se láhev dostala na loď, jíž velel onen kapitán, jenž ji předtím zahodil. Poté, co byl všechen její obsah vypit, zůstala prádná a nepotřebná v koutě. Jednoho dne však přišla strašlivá bouře, při níž se loď začala potápět. A byl to právě mladý kapitán, kdo do ní vložil papír se vzkazem pro svoji snoubenku. Láhev se nakonec dostala do cizí země, kde jejímu vzkazu nikdo nerozuměl.

Do země, z níž před časem odplula, se dostala až po mnoha letech. Po čase se opět dostala do obchodu s vínem, kde byla opět naplněna. Poté ji koupil letec, který se měl vznést s balónem. Vznesl se i s lahví. Ve vzduchu připil přihlížejícím na zdraví a poté láhev hodil dolů.

Láhev se rozbila na kousky. Její hrdlo našel soused jakési staré paní, která chovala ptáčka v kleci. Ona stařenka byla tou ženou, s níž se hrdlo už před dávným časem jako láhev setkalo a jejíž snoubenec do lahve vložil vzkaz. Stařenka často vzpomínala a plakala, ale nikdy ji nenapadlo, že by doma měla něco, co by souviselo se starými krásnými časy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Godfrey, 02.09.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Hans Christian Andersen - Hrdlo láhveMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­