ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Andersen Hans Christian (*02.04.1805 - †04.08.1875)

   
­­­­

Hrdlo láhve

Jedná se o pozoruhodnou pohádku, jež vypráví velmi pohnutý životní příběh hrdla láhve, které sloužilo jako nádoba na vodu pro ptáka starší neprovdané ženy. Hrdlo si stýská po časech, kdy ještě mělo i svůj spodek a bylo celou lahví a vzpomíná na celý svůj život.

Jeho život začínal v továrně na výrobu skla, kde byla celá láhev vyrobena. Poté byla odeslána do obchodu s vínem, kde byla naplněna rudou tekutinou. Po nějakém čase se v obchodě objevili lidé, kteří ji koupili. Jednalo se o dva snoubence - námořního kapitána, jenž měl odplout na roční plavbu a krásnou dívku - a rodiče jednoho z nich. Když během svačiny v přírodě vypili všechno víno, odhodil kapitán prázdnou láhev, aby ji už nemohl používat nikdo další.

Ještě toho dne však v křoví zahozenou láhev našli dva kluci, kteří ji odnesli domů. Jejich maminka ji pak naplnila kořalkou a přibalila ji na cestu mladému námořníkovi. A tak se láhev dostala na loď, jíž velel onen kapitán, jenž ji předtím zahodil. Poté, co byl všechen její obsah vypit, zůstala prádná a nepotřebná v koutě. Jednoho dne však přišla strašlivá bouře, při níž se loď začala potápět. A byl to právě mladý kapitán, kdo do ní vložil papír se vzkazem pro svoji snoubenku. Láhev se nakonec dostala do cizí země, kde jejímu vzkazu nikdo nerozuměl.

Do země, z níž před časem odplula, se dostala až po mnoha letech. Po čase se opět dostala do obchodu s vínem, kde byla opět naplněna. Poté ji koupil letec, který se měl vznést s balónem. Vznesl se i s lahví. Ve vzduchu připil přihlížejícím na zdraví a poté láhev hodil dolů.

Láhev se rozbila na kousky. Její hrdlo našel soused jakési staré paní, která chovala ptáčka v kleci. Ona stařenka byla tou ženou, s níž se hrdlo už před dávným časem jako láhev setkalo a jejíž snoubenec do lahve vložil vzkaz. Stařenka často vzpomínala a plakala, ale nikdy ji nenapadlo, že by doma měla něco, co by souviselo se starými krásnými časy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Godfrey, 02.09.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Hans Christian Andersen - Hrdlo láhveMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)