ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Andersen Hans Christian (*02.04.1805 - †04.08.1875)

   
­­­­

Vílí hora

Příběh začíná rozhovorem ještěrek žijících nedaleko Vílí hory. Baví se o tom, že Vílí hora je plná příprav na návštěvu neznámých vznešených hostů. Ještěrky si lámou hlavu, kdo jsou ti vzácní hosté, ale na nic nemohou přijít. Během jejich hovoru se Vílí hora otevřela a zjevila se stará víla, příbuzná Krále víl a jeho pomocnice. Šla k močálu, kde sídlil krkavec, požádat ho, aby roznesl pozvánky. Krkavec souhlasí. Víla prohlásí, že na bál mohou přijít úplně všichni, třeba i lidé, když se budou umět chovat, ale hosty k slavnostní tabuli s králem pečlivě vybrali - Bůh moře a jeho dcery, urození čarodějníci, trpaslíci, bludičky, staří skřítkové, vlkodlak, smrtonoš a kostelní skřítek.
Nikdo téměř do poslední chvíle nevěděl, čí návštěva je vlastně očekávána. Když se nejmladší dcera krále konečně zeptala, řekl vílám, že na návštěvu přijde Starý skřítek z Norska se svými dvěma syny, a pokud vyjde králův plán, vyberou si dvě z nich za ženy.
Když přijdou, Starý skřítek se chová velmi vznešeně a srdečně, zatímco jeho synové se chovají velmi neuctivě. Skřítkovi se moc líbí, jak víly tančí, a ptá se krále, co ještě dovedou dalšího. Aniž by to postřehl, jeho synové znudění a unavení už nejsou přítomni. První víla uměla po spolknutí bílého dřívka zmizet; druhá uměla chodit vedle sebe, jako by byla vlastním stínem; třetí dokázala špikovat olšové dříví světluškami - "bude dobrou hospodyňkou" uznal Starý skřítek; čtvrtá ovládala bytosti svou hrou na harfu - "Ta je ale nebezpečná!" zvolal starý skřítek; pátá prohlásila, že miluje jen Nory; šestá mlčela, jelikož neuměla lhát; sedmá uměla vyprávět pohádky někonečně dlouho. Král chtěl, aby mu vyprávěla na každý prst ruky jednu. Začala palcem a když se dostala k prsteníku, král pravil, že ten prsten, který jej zdobil, je teď její, protože se rozhodl vzít si ji za ženu.
A neboť se synům do svatby nechtělo, byl to nakonec jenom Starý skřítek, kdo si odvedl nevěstu. A venku ještěrky pokračovaly v rozhovory a každá, včetně slepé žížaly, našla z hostů někoho, kdo se jí "nejvíc líbil".

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Godfrey, 09.09.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Hans Christian Andersen - Vílí horaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­