ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Ezop (*6.st.př.nl)

   
­­­­

O vlku a o beranu (Ezopovy bajky)

Pod pojmem bajka chápeme drobnou epiku, která patří k jednomu z nejstarších žánrů slovesného umění. Tento žánr můžeme charakterizovat tím, že se jedná o stručný příběh, jenž má alegorickou formu a závěrečné morální poučení. Hlavními postavami se stávají zejména zvířata, neboť: "Zvířata byla dobře známa nejširším lidovým vrstvám i lidové fantazii od dob prvobytného animismu a totemismu, kdy si lidé zvykli přenášet na ně typicky lidské vlastnosti. S rozvojem lidského myšlení se zvyšuje schopnost zobecňovat, a tak vhodně vylíčené jednání, jehož nositeli jsou zvířata, může nabýt rázu výstižného zobecnění, jež se vztahuje už nikoli na konkrétního člověka, nýbrž na lidstvo jako celek."

UKÁZKA Z DÍLA (První kniha Ezopova):

O vlku a o beranu

Ezop o nevinném a proti tomu o zlobivém a zjevném křivdáři tuto rozprávku pokládá.

Vlk a beran, oba dva žízniví jsouce, přišli k potoku, aby pili. Vlk pil z potoku daleko nahoře, a beran dole. Uhlédav pak vlk berana, řekl k němu: "Vždycky mi, když piji, kalíš vodu." Trpělívý beránek řekl: "Kterak bych já tobě kalil vodu, poněvadž od tebe ke mně teče?" Vlk jakoby se zarděl, že mu beran pravdu pověděl, i řekl: "A co mi laješ?" Odpověděl beran: "Já tobě nic nelaji." Tu opět řekl vlk: "Před půl létem též mi otec tvůj dělal." Beran řekl: "Já jsem ještě toho času na světě nebyl, aniž jsem ještě se byl narodil". Opět vlk řekl: "Pole jsi mi mé tak pokazil a pohubil svým pasením a příštikováním, že zpustlo." Beránek aneb jehně řeklo: "Jakž to může býti, však ještě nemám žádných zubův." I rozhněvav se vlk, řekl: "Ačkoli já tvejch důvodův a vejmluv zrušiti nemohu, však proto chci sobě z tebe čistou kolací udělati". A pochytiv tichého beránka, roztrhav jej, snědl ho.

Vyznamenání:
Touto rozprávkou Ezop ukazuje a vysvědčuje, že u nepravých a křivdomluvných žalobníků rozum a pravda žádného místa nemají. Takových vlků mnoho se nalézá.

ZÁKLADNÍ ROZBOR DÍLA A BAJKY:

 • autor: Ezop
 • umělecký směr: starověké Řecko
 • století: 5. století př.n.l. - přednášeny ústně, zpracovány až ve 3. století př.n.l.
 • literární druh: epika
 • literární žánr: bajky
 • literární forma: próza
 • slohový postup: převážně vyprávěcí
 • časoprostor: obecné označení (zde řeka), čas neznámý
 • kompozice: chronologická
 • vypravěč: er-forma
 • téma: vlk a beran zahánějí žízeň u řeky
 • motiv: rozum a pravda někdy neznamenají vůbec nic

POSTAVY V BAJCE:

 • vlk - zapšklý, křivdomluvný, vymýšlí si
 • beránek - čerstvě narozené neposkvrněné jehně

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

TROPY A FIGURY:

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 26.10.2018

­­­­

Diskuse k výpisku
Ezop - O vlku a o beranu (Ezopovy bajky)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­