ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Ezop (*6.st.př.nl)

­­­­

Páv a jeřáb (Ezopovy bajky)

Žil jednou jeden páv, který byl velmi pyšný a marnotratný. Každému se chlubil svým krásným peřím. Po dešti stával nad kalužemi a obdivoval svůj odraz ve vodě.
"Jen se podívejte na můj ocas!" skřehotal. "Podívejte se na ty barvy! Jak jsem krásný! Určitě jsem nejkrásnější pták na světě!"
Během těchto slov rozvinul svůj ocas jako veliký vějíř a čekal, kdo půjde kolem a bude ho obdivovat.
Ostatní ptáky to hněvalo a přemýšleli, jak mu srazit hřebínek. Vytáhlý jeřáb dostal nápad.
"Nechejte to na mě," řekl ostatním. "Uzemním toho nadutého páva."
Ráno se jeřáb vydal na procházku a šel kolem páva, který si jako obyčejně čechral peří.
"Podívej, jak jsem krásný!" zaskřehotal. "Ty, jeřábe, jsi takový obyčejný a nezajímavý. Proč se nesnažíš vypadat trochu elegantněji?"
"Možná máš hezčí peří než já," řekl jeřáb klidně. "Ale všiml jsem si, že neumíš létat. Tvá krásná pera nejsou dost silná, aby tě vynesla do vzduchu. Jsem možná obyčejný, ale má křídla mě vynesou na oblohu."

Příroda někomu někde přibrala, ale jinde zase ubrala.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 15.06.2021

   
­­­­

Diskuse k úryvku
Ezop - Páv a jeřáb (Ezopovy bajky)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­