ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.40
Hodnoceno: 5x Prosím, ohodnoť práci

Strach (3)

Říká se: "Jiný kraj, jiný mrav." A u tohoto jevu tomu není jinak, každý z nás se bojí něčeho jiného. Ale existují však výjimky potvrzující pravidlo, těmi jsou lidé, kteří se nebojí doslova ničeho. Tyto jedince můžeme přirovnat k pohádkové postavě statečného Ondráše z pohádky Nebojsa, ovšem zde už můžeme hovořit o psychické nemoci.

Jistě jsme všichni zažili nějakou situaci, kdy nám tuhla krev v žilách nebo kdy jsme si říkali: "Kéž by to byl jen zlý sen!"

Všichni se něčeho bojíme, již od útlého věku nás strach provází v každodenním životě.
S našim růstem se mění i zdroj strachu. U malých dětí je to nejčastěji strašidlo pod postelí nebo ve skříni, u dospívajících jedinců se muže objevit strach z pavouků a u dospělých pak muže být strach vyvolán třeba obavami o svou rodinu.

Strach je vždy doprovázen určitou reakcí na podnět. Nejčastější se strach odráží v našem chování. Člověka, jenž se bojí, poznáme na první pohled. Bývá roztěkaný, je často nervózní, může být i zmatený. Je tedy jasné, že strach v člověku probudí určité fyziologické reakce, což potvrzuje teorii, která říká: "Bojíme se, a proto utíkáme."
Stejně tak existuje teorie, hovořící o tom, že naším chováním si můžeme strach přivodit sami.

Při vyslovení slova strach si každý představí něco jiného, většinou něco špatného. Ale nemusí to být vždy něco špatného, spíše něco, o čem nic nevíme, například smrt.

Má-li člověk z něčeho strach, může se lépe připravit než člověk, který si žádné starosti z této situace nedělá.
Vezměme si kupříkladu zpěváky před soutěží, zde se dělí soutěžící na dvě skupiny. Skupinu, která svůj strach a trému použije k lepší přípravě, tudíž zvýší své šance na výhru a bude lepší než skupina druhá.
Lidé v této druhé skupině nedokáží svůj strach ani trému použít k tomu, aby se připravili tak jako osoby skupiny první, jednoduše to vypustí, protože si řeknou, že je taková věc, jako soutěž, nerozhodí.

Co říci závěrem? Snad jen to, že každému strachu se dá čelit, pokud opravdu chceme. I když to nebude zrovna jednoduché. Obvykle, čím těžší jsou začátky, tím lepší je pocit na konci, že jste to zvládli, ale to už je zase jiná kapitola.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Barbora Valová, 10.03.2014

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Strach (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­