ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Ezop (*6.st.př.nl)

   
­­­­
Ezop, dá se říci, patří k nejznámějším a nejlepším bajkařům. Žil v Řecku, a to přibližně v 6. století př.n.l. Nejprve musím podotknout, že jeho prvotní díla nebyla zapsaná, ale pouze přednášena ústně. Zapsání se dočkala ve 3. století př.n.l. (autor psaných svitků je Demétrios Falerón).
O jeho životě se nám mnoho nedochovalo. Mnozí tvrdí, že se s velkou pravděpodobností narodil jako otrok a později hodně cestoval. Jiné informace tvrdí, že byl duševně chorý. Ale je to vůbec podstatné? Jeho díla mluví v jeho prospěch a jsou dozajisté známa po celém světě. V jeho bajkách vystupují zvířata, někdy i věci, kteří se chovají jako lidé - mluví, uvažují, atd. Každá bajka má na konci poučení.
V jeho tvorbě hledalo inspiraci spoustu známých autorů jako třeba Jean de La Fontaine, Ivan Andrejevič Krylov, A.J.Puchmajer a další významní spisovatelé.

DÍLO - VYBRANÉ BAJKY:

O silném lvu
O chytré lišce
O pyšném orlu

VYBRANÉ CITÁTY, KTERÉ SE PŘISUZUJÍ EZOPOVI:

Žárlivost je štěkání psa, které láká zloděje.

Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.

To se ti lže, když tě nikdo nemůže usvědčit z nepravdy!

Dej pozor, aby ti neunikla podstata, když pevně uchopíš stín.

Není moudrý ten, kdo ví mnoho, ale, ten kdo ví, co je třeba.

Věrolomný přítel je horší než nepřítel.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: nefertiti, 31.01.2008

­­­­

Diskuse k životopisu
EzopMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­