ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Ezop (*6.st.př.nl)

   
­­­­
Ezop, dá se říci, patří k nejznámějším a nejlepším bajkařům. Žil v Řecku, a to přibližně v 6. století př.n.l. Nejprve musím podotknout, že jeho prvotní díla nebyla zapsaná, ale pouze přednášena ústně. Zapsání se dočkala ve 3. století př.n.l. (autor psaných svitků je Demétrios Falerón).
O jeho životě se nám mnoho nedochovalo. Mnozí tvrdí, že se s velkou pravděpodobností narodil jako otrok a později hodně cestoval. Jiné informace tvrdí, že byl duševně chorý. Ale je to vůbec podstatné? Jeho díla mluví v jeho prospěch a jsou dozajisté známa po celém světě. V jeho bajkách vystupují zvířata, někdy i věci, kteří se chovají jako lidé - mluví, uvažují, atd. Každá bajka má na konci poučení.
V jeho tvorbě hledalo inspiraci spoustu známých autorů jako třeba Jean de La Fontaine, Ivan Andrejevič Krylov, A.J.Puchmajer a další významní spisovatelé.

DÍLO - VYBRANÉ BAJKY:

O silném lvu
O chytré lišce
O pyšném orlu

VYBRANÉ CITÁTY, KTERÉ SE PŘISUZUJÍ EZOPOVI:

Žárlivost je štěkání psa, které láká zloděje.

Bohové pomáhají těm, kdo si pomohou sami.

To se ti lže, když tě nikdo nemůže usvědčit z nepravdy!

Dej pozor, aby ti neunikla podstata, když pevně uchopíš stín.

Není moudrý ten, kdo ví mnoho, ale, ten kdo ví, co je třeba.

Věrolomný přítel je horší než nepřítel.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: nefertiti, 31.01.2008

­­­­

Diskuse k životopisu
EzopMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)