ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Ezop (*6.st.př.nl)

   
­­­­

Ezopovy bajky (2)

Myš a býk
Tato bajka vypráví o tom, jak drzá myška obtěžovala pasoucího se býka tím, že ho kousala do nozder. Než se býk stačil vzpamatovat, byla již pryč. Když to myška zkusila poněkolikáté, býk ji zahlédl, rozzuřil se a vyrazil za ní. Už se zdálo, že býk myš zachytí a vymrští ji vysoko do vzduchu. Naštěstí se to tak nestalo, protože myška se stačila schovat ve svém úkrytu, kterým byla díra ve zdi, do bezpečí. Býk narážel stále hlavou do zdi, ale pevná zeď se ani nezachvěla. Býka z toho rozbolela hlava. Měl závratě a klesl na kolena. Na tento okamžik myška čekala. Vyčerpaný býk ležel na zemi a hlavu měl jen kousek od jejího úkrytu. Myška vyrazila ven a kousla ho do nozder znovu! Býkův zuřivý řev bylo slyšet v širém okolí. Pomalu vstal a zkoušel myš ušlapat, ale byl moc pomalý. Myš byla opět dobře schovaná. Býk vzteky dupal, až se země třásla. Nic jiného dělat nemohl. Zanedlouho se ze zdi ozvalo: "Nemohou pořád vítězit jen velcí a silní chlapíci, víš!"

Poučení: Tělesná velikost a síla nejsou vždy rozhodující.

Voli a vůz
Dva voli táhli po cestě naložený vůz. Byla to velmi namáhavá práce. Cesta byla plná děr. Vůz byl těžký a nesnadno se táhl. Voli napínali každý sval, aby se vůz vůbec pohnul. Vzadu za nimi dělal vůz velký hluk a stále naříkal. Jeho kola úpěla a skřípala. Náhle už jeden z volů nemohl snášet hrozné zvuky, které vůz vydával. Pohlédl zpět přes své bolavé plece a řekl: "Co ty máš co naříkat? Všechnu práci děláme já a můj bratr!"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Deža kopírák, 31.03.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Ezop - Ezopovy bajky (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­