ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Adams Douglas Noel (*11.03.1952 - †11.05.2001)

   
­­­­

Stopařův průvodce Galaxií 3. - Život, vesmír a vůbec (2)

  • díl v sérii: 3 (předchozí: Restaurant na konci vesmíru; následuje: Sbohem, a díky za ryby)

Humorně laděný sci-fi příběh, v němž jde o záchranu vesmíru, je třetí částí cyklu Stopařův průvodce Galaxií.
Za pomoci vražedných robotů se rozhodnou celý vesmír vyhladit. Tomu se snaží zabránit starý vědec, jenž si k tomu přibere dva svérázné pomocníky. Čtenář je tak svědkem řady svérázných a humorných situací, ve kterých se tito zvláštní hrdinové ocitají při snaze o komunikaci s plejádou prapodivných bytostí včetně počítačů, jež se chovají stejně nevypočitatelně jako lidé.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Laser v Plzni roku 1994 (1. vydání). Z anglického originálu Life, the Universe and Everything (Hitchhiker's Guide to the Galaxy) přeložila Jana Hollanová. Počet stran: 207. ISBN: 80-85601-86-9.

PROSTŘEDÍ:

Země, Krikkit, kosmická loď "Srdce ze zlata", party-planeta

NÁMĚT:

Záchrana vesmíru před jeho zničením bojechtivým národem Krikkit

DĚJOVÁ LINIE:

V předchozím díle Restaurant na konci vesmíru skončil Arthur Dent společně s Fordem Prefectem na planetě Zemi v pravěkém období, aby zde zjistili, že se původně lidé nevyvinuli z inteligentních tvorů podobných opicím, ale hloupých Golgofričanů. Ačkoliv se s tímto faktem smířili a vyšli si s dvěma mladými dívkami z jejich rasy, zakrátko děvčata zemřela na různé nemoci a oni se prostě pohádali, tudíž šel každý jinou cestou. Ford cestoval, zatímco Arthur se usadil v pohodlné jeskyni, kde měl ve své tašce z králíka zajímavou sbírku kamenů.

Jak tak čas plynul, Ford a Arthur se opětovně sešli. Zpočátku se k sobě příliš neměli a chovali se odměřeně, avšak když Ford vysvětlil, že zde existuje šance dostat se do bezpečí, Arthur zpozorněl a nechal se přemluvit.
To vyústilo v to, že nakonec po pravěké pláni společně honili utíkající pohovku, na níž se přesunuli do současnosti na Lord's Cricket Ground, kde z onoho šoku z jejich náhlého objevení jednoho z diváků okamžitě ranila mrtvice. Přesněji řečeno se přesunuli do času dvou dnů, před zahájení vogonského pokusu o zničení planety země kvůli zahájení výstavby mezigalaktické dálnice (viz první díl Stopařův průvodce po Galaxii).

Aby toho nebylo málo, na posvátný kriketový trávník se snesou z nebe roboti, kteří na místě ukradnou posvátné ostatky. Do toho ještě přiletí jejich starý dobrý přítel Slartibartfast ve své lodi Bistromat, tudíž si Arthur s Fordem spokojeně můžou říci, že dnešek nemůže být už šílenější. Opak je však pravdou.
Slartibartfast jim vyklopí, že posvátné ostatky z kriketového hřiště musí získat zpátky a nebezpečným robotům překazit osvobození jejich pánů z planety Krikkit. Jak jim s lítostí oznámí, je velká pravděpodobnost, že to ani nepřežijí.

Ford toho má dost a usoudí, že chce radši na pořádný večírek, než se nechat zabít, což mu Arthur marně rozmlouvá, takže se ve výsledku letí na jakýsi večírek. Shodou okolností se zde nachází i Wikkit Gate, což je komponent z trojice předmětů, jež musí roboti získat pro uskutečnění svých podlých plánů.

Dojde ale k nečekaným potížím, takže je Arthur od svojí skupinky na večírkové planetě oddělen. Ocitne se v katedrále nenávisti, kterou vytvořil tvor Agrajag, aby tak ukázal, jak moc ho nenávidí. Jak se totiž ukáže, Arthur může za řadu jeho smrtí či problémů. Například byl odmítnutou krávou v "Restaurantu na konci vesmíru", králíkem, z něhož si udělal brašnu, či mužem, který dostal na kriketovém zápase infarkt, když ho spatřil.

Agrajag je odhodlaný se pomstít a zabít jej stůj co stůj. Vypráví o svých předchozích životech a zmíní se i o jednom ze Stavromuly Bety, kde Arthur uhnul vystřelené kulce. Jelikož na takovém místě Arthur nikdy nebyl, chytne se toho a začne se vykrucovat. Pochopitelně to zvláštního tvora zaskočí, ale i tak se ho pokusí zabít. Pak sám umírá na nešťastnou shodu okolností.

Arthur se opětovně setkává se svými přáteli až na večírku. Tady mimo jiné potkají i Trillian, kterou přemlouvají k tomu, aby se s nimi opět pojednou vydala na nějaké to dobrodružství. Trillian se zpočátku nechce, protože má v úmyslu odejít s bohem hromů, ale pak se nechá přemluvit. K jejich smůle je jim ale mezitím ukradena Wikkit Gate, takže jim zbývá jen poslední šance na to, aby robotům překazili osvobození jejich pánů. Poslední komponent.

Jak se ukáže, poslední komponent se nachází na lodi Srdce ze zlata, kterou vlastní Zafod Bíblbrox, jenž si ji předtím ukradl. Zafod nemá ani tušení, že po jeho lodi pátrají nějací roboti, a tak je velice překvapen, když mu nabourají do jeho lodi a pokusí se ho zastřelit. Tím jim ovšem dovolí ukrást i poslední komponent, čímž umožní osvobození Krikkiťanů a jejich planety z galaktického vězení.

Posádka Bistromatu tak přiletí až příliš pozdě, takže jim nezbývá nic jiného, než na planetu Krikkit přiletět osobně a pokusit se zachránit, co se dá. Dřív než připraví ultimátní zbraň - bombu, která zničí celý vesmír...

Na planetě se mimo jiné setkají i se Zafodem a později i věčně negativním robotem Marvinem, od něhož se dozví, že jej unesli, aby jim vypomáhal, což vlastně také dělá. Díky Marvinově spolupráci a důvtipnosti Trillian se dostanou až k superpočítači Hactarovi, který má tohle všechno na svědomí.
Díky Trillian se opětovně podaří zachránit situaci, načež je superpočítač zničen a svět pojednou zase zachráněn. Hactar se i přesto pokusí posmrtně o zničení vesmíru, avšak jeho lest je prokouknuta, tudíž k němu nedojde.

Po tomto strastiplném dobrodružství Arthur usoudí, že už toho má dost, a proto se rozhodne, že se načas usadí, čímž příběh končí.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Parodie sci-fi žánrů a jejich tendence nezůstávat skromným.

MOTIVY:

Záchrana vesmíru, vesmír, Krikkit

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se mi docela líbila, avšak určité pasáže působily trhavým chaotickým dojmem, tudíž bych spíše uvítal jejich absenci.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 30.06.2015

­­­­

Diskuse k výpisku
Douglas Noel Adams - Stopařův průvodce Galaxií 3. - Život, vesmír a vůbec (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­