ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Adams Douglas Noel (*11.03.1952 - †11.05.2001)

   
­­­­

Stopařův průvodce Galaxií 3. - Život, vesmír a vůbec

Jedná se o knihu ze žánru sci-fi. Není však ani trošičku založena na poznatcích vědy a už vůbec není realistická. Je to pouze směs bláznivin a naprostých nesmyslů. Hlavní však ale je, že je velice zábavná. Proto bych ji tedy neoznačoval jako sci-fi (science fiction), ale spíše fun-fi (funny fiction).
Kniha sama je volnou adaptací rozhlasových textů vysílaných BBC a je pokračováním dvou podobných knih: Restaurant na konci vesmíru a Stopařův průvodce Galaxií. A na ty také navazuje svým dějem. Na konci předešlé knihy Arthur Dent i se svým přítelem Fordem Perfectem uvázl na prehistorické Zemi bez možnosti návratu. Na začátku této knihy se jim podaří vrátit do současnosti, kde musí zachránit vesmír před zničením od fanatických Krikkiťanů, což se jim také nakonec podaří.
Během toho všeho zažívají spoustu absurdních dobrodružství, potkají spoustu lidí a dalších potvor (např. podivné matračkoidy), navštíví spoustu světů a taky si trochu zacestují časem. Do toho všeho autor přimíchává spoustu legračních momentů nebo svých nářků na svůj běžný život (třeba otravní úředníci, nudná nedělní odpoledne).
Z knihy neplyne žádné ponaučení ani nic podobného, jako je zvykem u Čapka nebo Hemingwaye. Je to pouze odpočinkové čtení pro ty, které už nebaví číst nejrůznější Harlequiny, Blesky apod.
Něčím si však tato kniha zaslouží pozornost. Je to neuvěřitelná fantazie jejího autora, který ji s chutí využívá k vymýšlení nejrůznějších legračních okamžiků. Ty by se daly rozdělit na dva druhy. První je popis naprosté absurdity a ten druhý spočívá v tom, že se náhle objeví něco, co by čtenář nečekal a co ho taky rozesměje. Uvedu jen dva z jeho nápadů, které mě zvlášť zaujaly. Tohle je první: Ve Vesmíru existuje malá hrstka nesmrtelných bytostí. Jedna z nich, aby se nenudila, létá celým vesmírem s cílem urazit každý živý organismus, který v něm existuje. A druhý: Arthur Dent a jeho přátelé potkají Praka, který je nadán schopností mluvit pravdu (úplně o všem). Když tato zvláštní osoba potká Arthura a uvědomí si, kdo to je, začne se strašně smát a málem se uchechtá k smrti. Arthur od něho později chtěl něco vědět a Prak mu odpovídal samými nesrozumitelnými slovy. Pak se stalo tohle: "Sevorbeupstry na planetě..." "Sevorbe - jak dál?" "Propánakrále," zabědoval Prak a nedůtklivě zemřel.
Co tedy na závěr říci o této knize? Je to nenáročné čtení pro ty, co se alespoň trochu zajímají o Vesmír a sci-fi literaturu. Dobře se čte a není nudná. Kdo se chcete pobavit, přečtěte si Život, vesmír a vůbec!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lingvik, 05.04.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
Douglas Noel Adams - Stopařův průvodce Galaxií 3. - Život, vesmír a vůbecMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­