ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Adams Douglas Noel (*11.03.1952 - †11.05.2001)

­­­­

Stopařův průvodce Galaxií 1. (2)

  • díl v sérii: 1 (následuje: Restaurant na konci vesmíru)
  • první díl série Stopařův průvodce Galaxií je někdy uváděn též pod názvem Stopařův průvodce po Galaxii

Řada absurdních situací, do nichž se dostává poslední pozemšťan se svým mimozemským přítelem, je námětem humorně pojatého vědeckofantastického příběhu.
Země je zničena v rámci stavby vesmírné dálnice a zůstává naživu jen jediný člověk, jenž putuje po vesmíru s kamarádem z jiné planety. Dostává se do řady nesmyslných situací podaných s příjemným anglickým humorem a vycházejících z pozemské reality.
Dobrá kniha, jež potěší všechny věkové kategorie čtenářů.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Hynek v Praze roku 1998 (1. vydání). Z anglického originálu The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (Hitchhiker's Guide to the Galaxy) přeložila Jana Hollanová. Počet stran: 178. ISBN: 80-86202-14-3.

PROSTŘEDÍ:

Planeta Země, fiktivní kosmická loď "Srdce ze zlata", vogonská loď, Magrathea

NÁMĚT:

Pátrání po smyslu všeho bytí.

DĚJOVÁ LINIE:

Arthur Dent vede tichý, klidný, monotónní způsob života a nemá tendenci to měnit. Proč taky, když je s tím spokojený. Krom problému s chystaným bouráním jeho domu kvůli nové dálnici by se dalo říci, že ho ani nic netrápí.

Vše se ale brzy změní a v den, kdy má dojít k demolici. Samozřejmě se rozhodne protestovat a zabránit zničení svého domečku. Nehledě na to, že je oblečen pouze v županu a pyžamu, postaví se buldozerům s očekáváním toho nejhoršího. Dlouho tak však nesetrvá.
Objeví se jeho kamarád Ford Prefect, zvláštní podivín, s nímž se spřátelil za docela divných okolností - přesto jeho kamarád.
Když proto Ford začne brebtat něco o tom, že se blíží konec světa (rozuměj konec Arthurovy planety Země), nepřikládá tomu příliš velkou váhu. Snad hloupou - či snad šťastnou - shodou okolností se nechá přesvědčit a zatáhnout do místní hospody, aby zde zjistil, že za oním zničením jsou Vogoni - mimozemská rasa pověstná svou protivností. A jako na potvoru je to opět kvůli dálnici. Tentokrát vesmírné, nikoliv té, co má vést přes jeho domeček.

Jelikož Ford pracuje pro Stopařova průvodce a je zkušeným vesmírným cestovatelem, ví, jak si v takové situaci poradit. S pomocí ručníků - charakteristického předmětu pro všechny stopaře - se tak dostanou na vogonskou loď, která se předtím zhmotní nad jejich hlavami.
Není nutno říkat, že je Vogoni na jejich lodi brzo najdou a nejsou z toho dvakrát nadšení, protože nečekané černé pasažéry tu opravdu nemají zrovna v lásce.

Prostetnik Vogon Jelc, kapitán vogonské lodi, se tak rozhodne jednat. Usoudí, že tu nemají co dělat, a proto je vyhodí do kosmického prostoru jako nějaký nepotřebný odpad, kde mají téměř stoprocentní šanci, že zahynou.
Díky štěstěně se tak ale nestane. Kolem nich totiž letí pověstná loď Srdce ze zlata, kterou dříve ukradl prezident galaxie a Fordův příbuzný, Zafod Bíblbrox - dvouhlavý mimozemšťan, pověstný svou touhou neustále se bavit.
Mimo Zafoda tvoří posádku i dívka Trillian, kterou kdysi poznal Arthur na jednom večírku, kde se Trillian mimo jiné setkala se Zafodem, s nímž tehdy také odletěla na jeho kosmické lodi pryč. A dále je tu i věčně trpící depresemi robot Marvin - jeden z nejchytřejších robotů v celém širokém rozpínajícím se vesmíru.

Jak se Arthur s Fordem dozvědí, Zafod míří na Magratheu - legendární planetu, kde se vyrábí (překvapivě) planety. Mimo jiné zde byla vyrobena i planeta Země, což zatím nikdo z členů posádky Srdce ze zlata netuší.
Co také netuší, je přítomnost dvou malých myšek ukrytých na jejich lodi, jež mají spadeno právě na Arthura Denta, který je pro ně velice podstatný.
Když dorazí na planetu Magratheu, dozví se také proč. Kdysi totiž žila jedna velice chytrá rasa, která zkonstruovala ten nejchytřejší počítač vůbec - Hlubinu myšlení - aby jim odpověděl na tu nejzásadnější otázku, která trápí celé kultury, národy, rasy i planety: života, vesmíru a vůbec. Odpověď se skutečně dostavila, a to v podobě čísla "42", čímž se všechno ještě víc zkomplikovalo. Proto byla jako nový výkonnější počítač zkonstruována právě planeta Země.
Planetu si objednaly myši, které dělaly pokusy na lidech (neplést - ne obráceně!), aby se dopátraly ke správnému výsledku, neboť právě ony byly tou rasou, která sestrojila počítač Hlubinu myšlení a která se pídila po logické souvislosti s odpovědí "42".

Když se tedy setkají myši s Arthurem Dentem osobně, jsou obě strany velice překvapeny. Arthur proto, že mluví s myškami a myšky proto, že Arthur Dent přežil. Myši se tak rozhodnout vzít si Arthurův mozek, aby získaly odpovědi, s čímž Arthur zásadně nesouhlasí.
Myši tak nakonec nedostanou odpověď a přijdou o to nejcennější, co mají. Arthur Dent společně s posádkou Srdce ze zlata "vezmou roha", protože se věci ještě více zkomplikují a pro ně tu tak není nejvhodnější zůstávat.

Příběh pak končí tím, že dojdou společně k závěru, že by bylo dobré se někde zastavit a najíst, načež navazuje další knížka - Restaurant na konci vesmíru.

POSTAVY:

Arthur Dent - původem obyvatel planety Země, jehož jeho vesmírní mimozemští přátelé přezdívají "Opičák"; milý, vstřícný a poněkud obezřetně odtažitý; neustále si dává pozor na pusu a snaží se nepůsobit žádné potíže; právě proto má rád všednost a docela i nudnost, ačkoliv často zažívá přesně pravý opak
Ford Prefect - kamarád Arthura Denta, jenž jej poznal za poněkud zvláštních okolností; mimozemšťan a příbuzný Zafoda Bíblbroxe, což je pro něj výhodou a hendikepem zároveň; Ford je docela zvláštní chlapík, jehož pochopit není zrovna dvakrát lehké vzhledem k tomu, že jeho smysl pro humor a především názory na věc jsou...no zkrátka mimozemské
Trillian - původem obyvatelka planety Země, která však odcestovala při prvním setkání se Zafodem Bíblbroxem na jeho vesmírné lodi Srdce ze zlata; velice chytrá, mladá a pohledná dívka, jež se nebojí prosadit svou; nejedná se však o žádnou radikální feministku, která by mermomocí chtěla za všechno potrestat muže, ať už problém způsobili, či nikoliv; naopak, je velice liberální, chápavá, tolerantní a snaživá
Zafod Bíblbrox - dvouhlavý mimozemšťan, jehož smyslem života je především bavit se, a to na plné pecky; Zafod svým způsobem připomíná šílence, jímž také vlastně je; o to víc je pak pozoruhodné, že se stal prezidentem Galaxie; Zafod má rád dobré jídlo a pití
Marvin - jeden z nejchytřejších robotů v celém vesmíru, avšak zároveň jeden z nejskeptičtějších tvorů (či výtvorů), který kdy vůbec existoval; od Marvina se prakticky nedá čekat, že bude mluvit jinak než skepticky, protože to k němu prostě patří

HLAVNÍ MYŠLENKA:

42

MOTIVY:

42, vesmír, smysl veškerého bytí, vesmírná loď

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka není vcelku špatná. Docela dobře se čte a je zábavná. Uvítal bych ale, kdyby byla mnohem delší.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 30.06.2015

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Douglas Noel Adams - Stopařův průvodce Galaxií 1. (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­