ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Adams Douglas Noel (*11.03.1952 - †11.05.2001)

   
­­­­

Stopařův průvodce Galaxií 4. - Sbohem, a díky za ryby

  • díl v sérii: 4 (předchozí: Život, vesmír a vůbec; následuje: Převážně neškodná)

Další dobrodružství Arthura Denta, tentokrát se snaží najít životní lásku.
I ve 4. dílu série Stopařův průvodce Galaxií se setkáme s Fordem Prefektem a Arturem Dentem i sympaťácky depresivním robotem Marvinem. Děj se odehrává na Zemi, což nás může udivit, neboť byla zničena kvůli stavbě vogonské dálnice. Ale pro časové smyčky a cestování Galaxií křížem krážem je možné prakticky všechno. Proto i v tomto dílu, ve kterém Artur Dent prožívá svoji zamilovanost, bychom měli mít na paměti heslo Stopařova průvodce a nikdy bychom neměli propadat panice.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Argo v Praze roku 2002 (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu So Long, and Thanks for All the Fish (Hitchhiker's Guide to the Galaxy) přeložila Jana Hollanová. Počet stran: 136. ISBN: 80-7203-468-5.

PROSTŘEDÍ:

Země, vesmír a planeta s božím poselstvím

NÁMĚT:

Arthurův návrat na planetu Zemi doprovázený zvláštními okolnostmi.

DĚJOVÁ LINIE:

Arthur opět cestuje vesmírem, až se nechá vysadit na své rodné planetě Zemi. Rozhodne se, že se vydá domů a po dlouhé době si konečně pořádně od všeho odpočine. Jelikož hrozně prší, usoudí, že nejlepší bude, když pojede stopem.

Zpočátku o něj nikdo nejeví zájem, a není se ani čemu divit. Za ta dlouhá léta pořádně zarostl a po tom, co proletěl křížem krážem napříč vesmírem, aby se dostal sem, vypadá hůř jak sežvýkaný kousek hadru.
Přeci jen se mu ale poštěstí a zastaví mu chlapík v Saabu. Jak očekává, jmenuje se Russel. Obecně tihle týpci s hustými blond vlasy a knírem se takhle jmenují, takže ho to ani příliš nepřekvapí. Pochopitelně si s ním vůbec nesedne, a to nejenom kvůli jeho štěkavému přístupu, ale také kvůli tomu, jak se stará o svou sestru - zdrogovanou na zadním sedadle. Naopak se v něm objeví hluboké city k oné dívce, jíž se začne zastávat. To vyústí v to, že ho Russel vysadí a nechá ho dojít do jeho domova po svých.
Kvůli tomu, jak Russel mluvil, Arthur neví, čemu má věřit, a čemu ne. Například informaci o tom, že zmizeli všichni delfíni, pochopitelně nevěří. Později se ale ukáže, že je to ve skutečnosti smutná pravda.

Když Arthur dorazí domů, kupodivu tam stojí stále jeho domek, kterého měla čekat demolice kvůli výstavbě dálnice. Uvnitř je to ale ještě podivnější, protože celé místo je zahalené různými dopisy, co mu za těch šest měsíců, co tu nebyl, přišly. Aby bylo jasno, tím svým cestováním zestárl minimálně o osm let, protože přecházel mezi různými časovými pásmy, kdežto na Zemi - nově vytvořené Zemi - za tu dobu uplynulo jen šest měsíců.

Když se tak Arthur probere tím vším, nalezne zvláštní akvárium ve tvaru prosklené koule, které ve svém domě nikdy neviděl. Nekoupil jej, nedostal jej a už vůbec ho jakkoliv nezískal, tudíž ho to velice překvapilo. Tím spíš, že na něm stál nápis "Sbohem, a díky", což mu vůbec nedávalo smysl. Jelikož ho ale nechtěl nechat ladem, vytáhl si ze svého ucha bábelskou (odvozena od slova Babel = Babylon) rybku, napustil vodu a hodil ji do akvárka.
Posléze se rozhodl, že najde onu dívku z auta, na níž od onoho setkání musel neustále myslet.

Po nějaké době se mu ji skutečně povede najít, a to na dálnici uprostřed jedoucích aut. Nabídne jí svezení, což přijme a dá se s ní do řeči. Pak si zajdou společně do nádražní kavárny, aby si ukrátili čas, než přijede Fenchurch - tak se dívka jmenuje - vlak do Londýna, kde žije. Mezitím se zúčastní i tomboly, na jejíž lístek mu dívka napíše své telefonní číslo. Rozloučí se a každý se vydá svým směrem.

Jelikož je Arthur trumbera, lístek od tomboly ztratí a tím pádem i číslo dívky. Snad jen díky náhodě má však štěstí, když se vypraví do Londýna, protože zde Fenchurch najde. Brzy se do sebe zamilují a stanou se z nich milenci.

Jak se od dívky Arthur dozví, je taktéž jako on zvláštní - tím správným způsobem -, což vyústí v to, že se vydá za Johnem Watsonem (též přezdívaného Wonko příčetný) do Kalifornie. Tam jim vědec podivín poví, že akvária, která dostala, jsou od delfínů, kteří odešli z planety Země pryč. Jak jim ukáže, i v jeho akváriu - na němž stojí "Sbohem, a díky za ryby" - je ukryta audiozpráva na rozloučenou od delfínů.

Vrátí se tak s vyřešenou záhadou domů, kde je však brzy čeká další překvapení - návštěva jakési lodi, z níž vystoupí obří robot. Mimo jiné se objeví i Ford Prefect - Arthurův vesmírný kamarád - který se vypravil na planetu Zemi proto, že ho sem dovedlo podezřelé doplnění ve "Vesmírném průvodci po Galaxii", které mu dříve - jakožto autorovi - smazali a nahradili jednou větou "Převážně neškodná".

Fenchurch zatouží po cestování vesmírem, a proto se společně s Arthurem a Fordem infiltrují na loď robota dřív, než odletí pryč do neznáma. Vypraví se poté stopem na planetu, kde se nachází "God's Final Message" a přitom i potkají věčně skeptického robůtka Marvina. Ten je již tak starý, že sotva chodí. Je ve velice špatném stavu, ale přesto touží zjistit, jak zní boží poselství, tudíž se vypraví se skupinkou na dlouhou cestu - až k němu.

S posledními zbytky sil si robůtek přečte "Omlouváme za způsobené nepříjemnosti" a spokojeně umře, čímž se příběh uzavře.

NOVÁ POSTAVA:

Fenchurch - mladá svérázná dívka, která v jistém smyslu slova je tak trochu cvok; ne že by patřila do ústavu (ačkoliv si to o ní její nevlastní bratr Russel myslí), avšak je tak trochu švihlá, což se projevuje prakticky v každé druhé situaci; na její obranu - je milá, vlídná, hodná a přátelská

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Absurdnost života

MOTIVY:

Život, láska, cestování

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se mi docela líbila, protože byla vtipně napsaná. Musím říci, že děj mi v této knize přišel nejlépe konstruovaný, protože působil nejméně zmatečně.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 30.06.2015

­­­­

Diskuse k výpisku
Douglas Noel Adams - Stopařův průvodce Galaxií 4. - Sbohem, a díky za rybyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)