ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Adams Douglas Noel (*11.03.1952 - †11.05.2001)

­­­­
Douglas adams portrait cropped

Douglas Adams je nejznámější jako tvůrce Stopařova průvodce po Galaxii (1979, The Hitchhiker's Guide to the Galaxy), příběhu pozemšťana Arthura Denta, který přežije zničení své domovské planety tak, že si stopne prolétávající hvězdnou loď (popelářskou). Původně rozhlasová hra BBC dosáhla více než 14 milionů prodaných kopií od data svého prvního vydání. Následovala pokračování Restaurant na konci vesmíru (1980, The Restaurant at the End of Universe); Život, vesmír a vůbec (1982, The Life, the Universe and Everything); Sbohem, a díky za ryby (1984, So Long, And Thanks for All the Fish); Převážně neškodná (1992, Mostly Harmless).
Stopařův průvodce Galaxií inicioval i vznik počítačové hry, komiksového zpracování, divadelní hry, televizního seriálu BBC a samozřejmě filmové adaptace.

Douglas Adams se narodil v Cambridge v Anglii, kde také vystudoval Univerzitu a získal titul M.A. z anglické literatury. Psal rozhlasové a televizní pořady, dále psal, režíroval a hrál v divadelních revuích v Londýně, Cambridge a Edinburghu. Jako scénárista spolupracoval s Grahamem Chapmanem na jedné z epizod Monty Pythonova létajícího cirkusu. Adams sám měl však se svým spisovatelstvím docela potíže, jeho vydavatel jej musel dokonce zamknout v hotelovém pokoji s psacím strojem, aby své knihy dokončil. Podařilo se mu tak napsat knihy jako Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho (1987, Dirk Gently's Holistic Detective Agency) či Dlouhý, temný čas svačiny duše (1988, The Long Dark Tea-time of the Soul).

Jeho pozdější projekty zahrnovaly vytvoření počítačových her, v roce 1999 inicioval práci na společném projektu H2G2, který se stal jakýmsi předchůdcem on-line encyklopedie Wikipedia. Jeho posledním projektem byla práce na scénáři pro filmovou podobu jeho milovaného Stopařova průvodce. Douglas Adams však zemřel dříve, než byla práce na filmu opravdu spuštěna.

Jako odhodlaný ochránce ohrožených živočišných druhů byl patronem fondu Diane Fossey na ochranu goril a také mezinárodní nadace na záchranu nosorožců, jednou dokonce vystoupal na Kilimandžáro, aby získal peníze na boj s obchodníky s nosorožčími rohy.

V roce 1991 se oženil s Jane Belsonovou, roku 1994 se jim narodila jediná dcera Polly.
Zemřel v USA v Santa Barbaře na selhání srdce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: eledhwen, 11.12.2006

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Douglas Noel AdamsMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­