ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Adams Douglas Noel (*11.03.1952 - †11.05.2001)

­­­­

Stopařův průvodce Galaxií 2. - Restaurant na konci vesmíru (2)

  • díl v sérii: 2 (předchozí: Stopařův průvodce po Galaxii; následuje: Život, vesmír a vůbec)

Druhá část sci-fi cyklu známého anglického autora líčí řadu absurdních situací, do kterých se dostává poslední žijící pozemšťan se svým přítelem z jiné planety.
Po zničení Země zůstává naživu jen jediný člověk a ten putuje vesmírem společně se svým mimozemským kamarádem. Dostávají se bez vlastní viny i vlastní vinou do mnoha absurdních, neskutečných situací, podaných s příjemným anglickým humorem a vycházejících z pozemské reality.
Kniha potěší všechny věkové kategorie čtenářů.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Hynek v Praze roku 1999 (1. vydání). Z anglického originálu The Restaurant at the End of the Universe (Hitchhiker's Guide to the Galaxy) přeložila Jana Hollanová. Počet stran: 202. ISBN: 80-86202-43-7.

PROSTŘEDÍ:

Restaurant na konci vesmíru, kosmická loď "Srdce ze zlata", Země

NÁMĚT:

Zážitek posádky Srdce ze zlata a jejich dobrodružství okolo Restaurantu na konci vesmíru

DĚJOVÁ LINIE:

Příběh navazuje tam, kde skončila první knížka Stopařův průvodce po Galaxii. Posádka Srdce ze zlata si užívá idylické chvilky a zdá se, že by tomu nemohlo nic zabránit. Arthur se opět pouští do jedné z marných konverzací s palubním počítačem, při které se mu tentokrát snaží vysvětlit, že ty jeho hnusné břečky, jež produkuje, už pít nikdo nechce, a proto je na čase, aby se naučil něco pořádného. Třeba takový dobrý klasický čaj. To ovšem počítač nechápe, a proto mu to Arthur musí barvitě popsat, načež se počítač pustí do analýzy, čímž vyřadí ostatní funkce z provozu. Přesto to nenarušuje pohodu a klid, který na lodi panuje.

Pohoda a klid však nejsou věčné. Jako kdyby tomu snad naschvál osud chtěl, narazí na vogonskou loď z prvního dílu. Ta se s nimi pochopitelně nechce ani trochu kamarádit a rozhodne se, že je prostě zničí a hotovo.

Na palubě Srdce ze zlata vypukne naprostý chaos především proto, že počítač na obranu nereaguje, a to z jednoho prostinkého důvodu - zabývá se výzkumem čaje. Opičák to zase podělal (tak říkají Arthurovi), a proto se členové posádky shodnou na tom, že tady pomůže snad jen zázrak.

Zafod Bíblbrox dostane výjimečně nápad - vyvolávat duchy. Za normálních okolností by se nad tím zřejmě mávlo pouze rukou, avšak v takové situaci je posádka ochotna zkusit cokoliv, takže se do toho pustí. Ve výsledku vyvolají jednu z předešlých verzí Zafoda.
Protivná a stará předchozí verze - v podobě ducha pochopitelně - nechce o pomoci nic slyšet a neustále remcá nad tím, jaký je Zafod mizera a uličník. Nakonec jim ale přeci jen pomůže, načež jednotliví členové skončí každý jinde.
Zafod se dostane na centrálu nakladatelství Stopařova průvodce - na Betu Malou medvědici, kde ho posedne myšlenka na vyhledání Zarniwúpa, což se mu ani trochu nepodobá, protože věčně myslí na jediné - pořádně se pobavit. Samotného ho to překvapí, ale rozhodne se tak učinit a díky asistenci věčně negativního robota Marvina se dostane do jeho kanceláře. Zarniwúp zde ale není a co víc, objeví se policie s úmyslem ho potrestat za jeho prohřešky coby mizerného prezidenta Galaxie, které spočívají především v tom, že ukradl Srdce ze zlata.

Zafoda čeká mučící stroj zvaný vír totální perspektivy, avšak díky pomoci Zarniwúpa (jenž mu poradí jít oknem) se mu podaří vstoupit do jím vytvořeného umělého vesmíru, tudíž mučení hravě přežije, neboť nefunguje jako skutečné. Díky tomu se mu podaří hravě odejít a zjistit, že se Zarniwúp touží setkat s absolutním vládcem vesmíru. Vzhledem k tomu, že se ale věci zašmodrchají a Zafod najde ve své kapse Srdce ze zlata, odcestuje sám úplně opačným směrem, přičemž se pochopitelně cestou potká i se zbývajícími členy posádky - Arthurem Dentem, Trillian a Fordem Prefectem. Společně se pak vypraví do "Restaurantu na konci vesmíru", protože už jim pořádně vyhládlo. Navíc je to prý pěkná podívaná sledovat konec vesmíru, který se odehrává znova a znova.

Arthur se zde setká s neobvyklým jevem - krávou, která k němu sama přistoupí a nabídne mu, aby si z ní dal kousek. Ford mu vysvětlí, že tahle kráva byla takto speciálně vyšlechtěna, kdy možnost zemřít a posloužit pro ni neznamená muka, nýbrž potěšení. Z toho se Arthurovi dělá špatně, a proto si raději dá salát, aniž by tušil, že se jedná o jednu z mnohých reinkarnací tvora, jehož opakovaně zabíjí či uráží. Tentokrát tím, že odmítl jeho nabízené kousky...

Posádka lodi si užívá zábavu, avšak ke konci se začne nudit, a proto se chystá k odchodu. Přitom potkají rozzlobeného Marvina, jenž je naštvaný na Zafoda, že ho nechal na Žabí hvězdě samotného.
Když se Marvin vyříká, Zafod přijde s myšlenkou, že ukradnou nějakou loď, aby si trochu užili. Proto si vyberou parádní černou káru a odstartují. Teprve na palubě zjistí, že patří kamarádovi Forda Prefecta. Kamarádovi, slavné hudební hvězdě, která se s nimi odmítla bavit, protože byla momentálně mrtvá.
Marvin jim pak sdělí, že to právě on ji sem na požádání oné hvězdy dopravil s tím, že bude posléze autopilotem nařízena na hvězdu, v níž vybouchne a tím završí jeden z mnohých koncertů.
Posádka je zděšená a panikaří. Naštěstí na palubě naleznou teleport, který je však každého teleportuje jinam. Protože na palubě musí zůstat někdo, kdo bude neustále mačkat tlačítko teleportu, volba padne na chudáka robota Marvina.

Arthur alias Opičák společně s Fordem Prefectem skončí na lodi naprosto neschopných a postradatelných lidí lidu Golgafrinčam, jež byli vysláni ve třech obrovských lodích na velice vzdálenou primitivní planetu, aby zde vybudovali novou kolonii bez podezření, že se jich tak vlastně jejich vlastní lid zbavuje, neboť mu připadají úplně k ničemu.

Zafod a Trillian jsou kupodivu teleportováni společně na jejich loď, jež směřuje k vládci absolutního vesmíru. Zde je čeká i Zarniwúp. Jak brzy ale zjistí, vládce absolutního vesmíru zpochybňuje vše a v lecčems připomíná zmateného chlapíka, který si není ničím jistý. Snad jen tím, že sdílí chatrč se svou kočkou.

Mezitím Arthur s Fordem doletí na zmíněnou planetu nové kolonie. K jejich překvapení je to Země. Zde se setkají s původními obyvateli, kteří jim nabízejí jídlo, aby jim dali pokoj, což také mile rádi udělají. Takové pochopení bohužel nesdílí Golgafričani, kteří je brzy téměř vyhubí, a to kvůli svojí vlastní hlouposti. Když se tak Ford s Arthurem po letech vrací z dlouhých toulek po Zemi, nestačí se divit.

Brzy to ale hodí za hlavu a rozhodnou si vyrazit s dvěma Golgafričankama, aby s nimi navázali možný budoucí vztah. Tím v podstatě kniha končí...

NOVÁ POSTAVA:

Zarniwúp - spravuje nakladatelství "Vesmírného průvodce po Galaxii" a mermomocí touží po setkání s absolutním vládcem Galaxie; chytrý, prohnaný a především lump, který staví svoje zájmy nad druhé

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Parodie sci-fi tvorby.

MOTIVY:

Restaurant, zábava, 42

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se mi vcelku líbila, zejména díky vtipným pasážím se Zafodem Bíblbroxem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 30.06.2015

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Douglas Noel Adams - Stopařův průvodce Galaxií 2. - Restaurant na konci vesmíru (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)