ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Adams Douglas Noel (*11.03.1952 - †11.05.2001)

­­­­

Stopařův průvodce Galaxií 5. - Převážně neškodná

  • díl v sérii: 5 (předchozí: Sbohem, a díky za ryby; následuje: A ještě něco... = šesté pokračování Adamsovy série napsal irský spisovatel Eoin Colfer)

Pátá kniha humorně pojatého sci-fi cyklu Stopařův průvodce Galaxií pokračuje v líčení dobrodružných cest Arthura Denta, jenž ve vesmíru hledá klidnou planetu, kde by se usadil.
Hrdina se skutečně dostane po mnoha dobrodružstvích na mírumilovnou planetu, kde vývoj odpovídá zhruba osmnáctému století na Zemi a Arthur se snaží přijít na to, které vymoženosti moderní civilizace by jim mohl nabídnout. Idylický život naruší ztroskotání kosmické lodi, na jejíž palubě je emancipovaná galaktická novinářka Trillian se svou nesnesitelnou pubertální dcerou. Tato zachráněná dvojice je pak vlastní příčinou znepokojivého vývoje na planetě a ohrožením celého vesmíru.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Argo v Praze roku 1994 (1. vydání). Z anglického originálu Mostly Harmless (Hitchhiker's Guide to the Galaxy) přeložila Jana Koubová. Počet stran: 191. ISBN: 80-85794-42-X.

DĚJOVÁ LINIE:

Arthur Dent cestuje vesmírem ve snaze najít si ideální planetku pro nový život. Svou milenku ztratil při posledním letu, kdy se záhadně neznámo kam teleportovala, takže zůstal v letící vesmírné lodi úplně sám. Když to hlásil na pojišťovnu, ujistili ho, že na lidi se pojistka nevztahuje, takže měl, pojednou, zase smůlu. Jelikož se na Zemi vrátit nemůže, hledá nový domov.
Ten zakrátko najde na primitivní planetě, která je zhruba na úrovni doby bronzové s tím rozdílem, že tu již umí zpracovat železo.

Arthur je ihned začleněn do společnosti, a to díky dědu Melhubovi, jenž si neustále vymýšlí různé historky, ve kterých představuje on toho největšího hrdinu. Podle dědi Melhuby Arthura poslal jeho otec Velký Bob, aby tak požehnal jejich malému národu a pomohl mu, jak to jenom jde. To znamená, že Arthur - který nic v podstatě neumí - dělá pro národ jednoduché sendviče, jež naopak primitivní národ považuje za boží dílo.

Dentovi ani tak moc nevadí, že se jeho život stal stereotypním a soustředil se pouze na dělání sendvičů. Naopak si to docela zamiloval, protože nudnost mu už dlouho chyběla. Díky ní mohl zapomenout na všechny ty nesnáze kolem a odpočinout si.

Vysněná dovolená však netrvá věčně - objeví se Trillian. Ta mu sdělí, že jakožto jediný zástupce lidské rasy, který poskytl patřičný materiál, byl jediným kandidátem také na to, s nímž by mohla mít Trillian dítě.
To je pro Arthura docela šok, protože Číta - tak se jeho dcera jmenuje - je stará zhruba okolo patnácti let, takže ho čekají s ní jen samé trable. Trillian si pokojně odletí točit kamsi do neznáma reportáž o nějaké válce, zatímco on se o Čítu musí postarat. A že to není nic lehkého, když je jeho dcera věčně naštvaná a hází po všem možném kameny.

Za pár měsíců přijde balíček na Arthurovo jméno, určený pro Forda Prefecta - Dentova dobrého vesmírného kamaráda. Arthur sice nechápe, proč si nechává posílat na jeho jméno balíček, ale dojde k názoru, že počká, až se Ford objeví a pak mu balíček předá. Takové pochopení ovšem nemá Číta, která balíček tajně ukradne a vydá se do míst, kde Arthur při svém letu jakožto jediný přežil havárii lodi, jež měla cestující dopravit na tuto planetu.

Číta se v těchto místech setká s Fordem Prefectem, který přiletí v luxusní vesmírné lodi. Než stačí Ford cokoliv říci, Číta ho přepadne a ukradne mu jeho loď společně s novým "Vesmírným průvodcem po Galaxii", který se nápadně podobá jakémusi ptáku.

Arthur se pozdě dostane do míst, kam Číta odešla a nalezne tak už jen omráčeného Forda Prefecta, od něhož se dozví, co se vlastně stalo. Ford se metodou vyzvídání od Arthura dozvídá, že je tu ještě jedna možnost dostat se z planety, a to skrze časoprostorový skok, jenž každoročně absolvuje "Úplně normální zvěř" (jedná se pravděpodobně o tvory podobné turu).

Díky asistenci dědy Melhuby se jim podaří osedlat dva kusy, které je dopraví na planetku, kde je před restaurací zaparkované pěkné fáro. Jelikož má Ford novou kartu a pozici v nakladatelství "Vesmírného průvodce po Galaxii", může si dovolit ji koupit, takže v ní společně Arthur s Fordem odcestují na planetu Zemi, kde díky hotelové službě najdou Trillian a Čítu.

Trillian na této planetě Čítu vůbec nezná, neboť se jedná o Trillian z jiného vesmíru. Přesněji jde o Trillian, která planetu Zemi nikdy neopustila a ne o Trillian, která odcestovala se Zafodem Bíblbroxem. Proto je tato Trillian zmatená a pláče, protože na ni Číta křičí a hází po ní kameny.

Jelikož se nachází v baru a do rukou Číty se dostane zbraň, vystřelí a zabije muže, který stojí přesně za Arthurem Dentem. Jak se brzy dozví, bar se jmenuje "Stavromula Beta" a muž, jenž byl zastřelen, nebyl nikým jiným než Agrajag. Tvor, který je v každé reinkarnaci zabit přičiněním Arthura Denta...
Jelikož smrt tohoto tvora byla zároveň i pojistkou Arthura Denta v tom, že do této chvíle se mu nic nemůže stát, sklesle si sedne na bobek, čímž se příběh v podstatě uzavírá.

NOVÁ POSTAVA:

Číta - dcera Arthura Denta a Trillian; věčně nespokojená a naštvaná; často se hádá a hází po všem nebo po všech kameny, protože jen tak ze sebe může dostat svůj vztek, který spočívá především v tom, že ji její rodiče ve výchově hluboce zanedbávali

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Osud je velice, ale velice vratký.

MOTIVY:

Vesmír, rodičovství, osud, klid

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se mi docela líbila. Přesto musím poznamenat, že nechala nakousnutý konec, takže bych i uvítal další pokračování (zřejmě i další pokračování být mělo, avšak autor jej bohužel nestihl před svou smrtí dokončit).

Poznámka redakce:
Pokračování, jež nese název A ještě něco... (And Another Thing...), se nakonec zhostil irský spisovatel Eoin Colfer.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 30.06.2015

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Douglas Noel Adams - Stopařův průvodce Galaxií 5. - Převážně neškodnáMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)