ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Adams Douglas Noel (*11.03.1952 - †11.05.2001)

­­­­

Stopařův průvodce Galaxií 1.

Jednoho dne se Arthur Dent probudí s pořádnou kocovinou. Když vyjde před dům, najednou všude vidí buldozery, které se právě chystají zničit jeho dům, protože právě tudy by měla vést nová dálnice. Rozhodne se bránit svůj dům vlastním tělem, a proto si lehne před jeden z buldozerů tak, jak právě vstal - jen ve svém županu. Najednou přijde jeho přítel Ford Prefect, který mu řekne, že za pár minut bude stejně konec světa a přemluví ho, aby s ním šel do hospody. Ford se snaží Arthurovi vysvětlit, že je z jiné planety (někde poblíž Betelgeuze) a že za pár minut bude konec světa. Nakonec je opravdu Země zničena Vogony, protože Země stojí v cestě nové intergalaktické dálnici. Ford spolu s Arthurem se zachrání díky tomu, že Ford si stopne vogonskou loď. Každý správný stopař by měl mít u sebe ručník, ale hlavně také Stopařova průvodce Galaxií - tu nejlepší knihu, jaká kdy byla vydána, také proto, že na jejím obale je napsáno Nepropadejte panice.
Ale zpátky k Vogonům. Vogoni jsou už od pohledu strašní, ale jsou hlavně zlí a nemají rádi stopaře, ale nejhorší věc, co vám může Vogon udělat, je, když začne recitovat svou poezie, to byste byli nejraději miliony světelných let od něj pryč. Prostetnik Vogon Jelc, kapitán lodi, která právě zničila Zemi, nechal Arthura s Fordem vyhodit do kosmického prostoru, kde je možno přežít pouze 30 vteřin. Arthur a Ford měli nesmírné štěstí, protože je zachránila jiná loď, "Srdce ze zlata" - loď, která funguje na nepravděpodobnostní pohon a kterou právě ukradl při slavnostním odhalení prezident Galaxie - Zafod Bíblbrox. Na lodi byla také Trillian - dívka ze Země, kterou Arthur poznal na jednom večírku, takže nebyl jediný, kdo zničení Země přežil. A nakonec tam byl robot - Marvin, ten nejdepresivnější robot, kterého jste kdy viděli. Zafod ukradl "Srdce ze zlata", aby mohl najít bájnou planetu Magratheu, kde se hyperprostoroví inženýři specializovali na stavbu planet na zakázku. Nakonec ji našli, dozvěděli se zde, že před miliony let byl postaven ten nejlepší počítač Hlubina myšlení, který měl nalézt odpověď na otázku Života, vesmíru a vůbec. Za 7 a půl milionu let ji nalezl - odpověď zněla: 42. Když tedy chtěli filozofové po Hlubině myšlení, aby jim řekl, jak zní otázka, odpověděl, že to neví, ale může jim navrhnout mnohem lepší počítač, který by ji dokázal určit. Tím počítačem byla Země naprogramovaná na 10 milionů let, kterou si objednaly myši, ale pět minut před ukončením programu byla zničena Vogony, což myši dost naštvalo. Myši totiž dělaly pokusy na lidech a ne lidi na myších, jak se mylně domnívají, a byly to právě myši, které si nechaly postavit Zemi na zakázku, aby zjistily, jak zní Otázka ke Konečné odpovědi o Životě, vesmíru a vůbec. Myši jsou totiž mimořádně chytré hyperinteligentní pandimenzionální bytosti. Nakonec Zafod, Trillian, Ford a Arthur a samozřejmě Marvin zmizeli z Magrathey, jak nejrychleji mohli, protože si pro Zafoda přiletěla policie a myši chtěly Arthurův mozek, aby zjistily Otázku. Nasedli do "Srdce ze zlata", a jak radí Stopařův průvodce Galaxií - nepropadli panice a shodli se, že mají velký hlad a že se staví v Restaurantu na konci vesmíru.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: KíťaMíťa, 16.11.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Douglas Noel Adams - Stopařův průvodce Galaxií 1.Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­