ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Franková Anna (*12.06.1929 - †asi 1945)

Akcent    
­­­­

Deník Anny Frankové (16)

 • v nakladatelství Triáda vyšlo pod názvem Deník
 • další názvy českých překladů: Deník Anne Frankové nebo Zadní dům

Deník v dopisech si Anne Franková vedla od 12. června 1942 do 1. srpna 1944. Psala si ho jen pro sebe až do chvíle, kdy na jaře 1944 vyslechla z vysílání londýnského rádia Oranje projev nizozemského exilového ministra školství. Vyzýval, aby lidé po skončení války shromáždili a zveřejnili všechna svědectví o utrpení nizozemského lidu za německé okupace. Jako příklad uvedl mimo jiné deníky. Pod dojmem tohoto projevu se Anne Franková rozhodla, že po válce vydá knihu. Základem k ní měl být její deník...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Triáda v Praze roku 2006 (2. vydání tamtéž). Z holandského originálu Het Achterhuis s přihlédnutím k německému překladu přeložili Miroslav Drápal a Michaela Jacobsenová. Počet stran: 262. ISBN: 80-86138-81-X.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Annelies Marie "Anne" Franková uprchla v roce 1933 s rodinou z Německa do Amsterodamu. Od července 1942 do srpna 1944 se rodina skrývala v zadní části domu, který dřív patřil otcově firmě. Po zatčení byla rodina deportována do koncentračních táborů v Německu a Polsku, přežil jen otec. Anne zahynula v Bergen-Belsenu na tyfus. Po válce Annin otec deník pomohl vydat, byl přeložen do několika jazyků a zdramatizován.

OBSAH:

Celý příběh je vyprávěn formou deníku z pohledu malé Anne Frankové, jež patří mezi holandské Židy. Spolu se svojí starší sestrou Margot žijí u maminky a tatínka, kteří pocházejí z poměrně bohatých rodin.

První část se týká doby ještě před jejich ukrýváním. Anne popisuje svoji školu, kamarády, první lásku - Petera Schiffa. Jednoho dne však k Frankovým přijde předvolání k transportu ze strany Němců, kteří obsadili Holandsko, v němž celá rodina žije. Anniny rodiče tušili, že něco takového nastane, proto pro ně již delší dobu zařizovali úkryt v zadní části firmy Annina otce na drcení koření, kam se také narychlo přestěhovali. Po týdnu, kdy Frankovi bydleli v tzv. zadním domě sami, se k nim přistěhovala ještě jedna rodina - pan, paní a Peter van Daanovi, kteří bydleli v horním patře.

Anne deníku popisuje, jak v zadním domě žili, kde kdo spal, jaké měl povinnosti, kdy museli být úplně potichu, aby na ně někdo nepřišel. Vypráví deníku, který si pojmenovala jako Kitty a který dlouho nazývá svou jedinou přítelkyní, o hádkách mezi obyvateli tohoto malého prostoru, o svých pocitech, jak se postupně vzdaluje matce a přibližuje otci. Občas se v Anniných zápiscích objevuje politická situace tehdejší doby, a to nejen z Holandska. Anne se učí čtyři jazyky (francouzštinu, holandštinu, angličtinu a němčinu), zajímá se o řeckou a římskou mytologii, rodokmeny panovníků a filmových hvězd.

Po pár měsících se obě rodiny domluví a kvůli dostatku místa přijmou ještě pana Düssela, jenž poté bydlí s Anne v pokoji, ta ho však po čase začíná nesnášet a ve spoustě zápisů jej napadá.

Po nějaké době se sblíží se synem van Daanových, Peterem, ve kterém nalezne nejlepšího přítele a zamiluje se do něj.

Poslední zápis z deníku je 1. srpna 1944.
4. srpna do zadního domu vtrhne tzv. zelená policie a Židy zajme, vsadí do vězení a nakonec pošle posledním transportem z Holandska. Všichni obyvatelé vesměs zahynou v koncentračních táborech, až na Annina otce, který se rozhodne splnit dceři přání a pomůže vydat její deník jako knihu.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Annelies Marie "Anne" Franková - 13letá dívka; menší, černovlasá, svéhlavá, výřečná; její osobnost se během dvou let velmi změní; hodně myslí na budoucnost, touží po svobodě
Margot Franková - sestra Anne; sečtělá, milá, dobrosrdečná, slušně vychovaná
Edith Franková - matka Anne; popisována jako nechápavá; odtažitá; Anne k ní přestane cítit lásku
Otto "Pim" Frank - táta Anne; milující, přejícný, skromný
paní van Daanová - rýpavá, vznětlivá; neustále má potřebu se hádat, vždycky má pravdu, neustupuje; nadává na výchovu Anne; neustále někoho napomíná a opravuje
pan van Daan - moc se neprojevuje; ke konci se neustále hádá s manželkou
Peter van Daan - tichý, málomluvný, statečný; nerad studuje; zamiluje se do Anne
Albert Düssel - ze začátku milý, později sobecký, nedělí se, stěžuje si, hamoun; poměrně hloupý

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

 • deník (v podobě krátkých zápisů)
 • chronologická kompozice
 • ich-forma (vypráví sama Anne)
 • děj se odehrává v Holandsku od 12. června 1942 do 4. srpna 1944 (poslední zápis v deníku je datován k 1. srpnu 1944)
 • dílo popisuje situaci Židů během 2. světové války

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

 • spisovný jazyk
 • přirovnání
 • zdrobněliny, přísloví
 • barvité popisy
 • častá přímá řeč
 • uvádění literárních děl

TEMATICKÝ PLÁN:

Hlavní téma: ukrývání Židů během 2. světové války
Motivy: ukrývání, láska
Vedlejší témata: hádky, neustálé jedení brambor, studování jazyků

MOJE HODNOCENÍ:

Kniha mě velmi oslovila, obdivovala jsem Anne, připadala mi na její věk velmi vyspělá. Líbilo se mi, že jednotlivé zápisy byly poměrně krátké, proto se kniha dobře četla.

UKÁZKA:

"Milá Kitty,
jsem vzteky bez sebe, ale nesmím to dát najevo. Chtěla bych dupat, křičet, zatřepat matkou a nevím co ještě za špatná slova, výsměšné pohledy a obviňování, jež se na mě den co den snášejí jako ostré šípy z pevně napjatého luku. Chtěla bych vykřiknout na matku, na Margot, na Düssela, na van Daanovy i na otce: Už mě nechte! Dopřejte mi klid! Copak musím každý večer plakat, až mám mokrý polštář, oči mne pálí a usínám s hlavou těžkou jako cent? Nechte mě! Chtěla bych ze všeho nejraději pryč, pryč od všeho! Ale je to marné. Nemají o mém zoufalství ani zdání! Nevědí nic o ranách, které mi zasazují!"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: varmeckav, 19.01.2020

­­­­

Diskuse k výpisku
Anna Franková - Deník Anny Frankové (16)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­