ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Franková Anna (*12.06.1929 - †asi 1945)

   
­­­­

Deník Anny Frankové (9)

Dokumentární beletristické dílo napsané třináctiletou dívkou, která byla nucena se svými rodiči opustit před rasistickým nacismem Frankfurt a ještě s několika známými lidmi se po dva roky ukrývat v zadním traktu starého obchodního domu v Amsterodamu. V hluboké odloučenosti od světa, v době svého dospívání, sděluje citlivé a vnímavé děvče všechny své úvahy a myšlenky fiktivní přítelkyni, jíž píše dopisy do deníku. Uprostřed rozkladu, chátrání a stoupajícího strachu osmi lidí, kteří nechápou souvislost historického dění, v němž žijí, kteří se úporně drží svých vžitých měšťáckých zvyklostí a očekávají zázrak invaze, v tomto tíživém prostředí mladé děvče přemítá, pozoruje, bojuje s poznáním nových pocitů, a přes všechnu opuštěnost a tíhu bídy nachází víru v dobro, které je v člověku.

HLAVNÍ POSTAVA:

Anna Franková - statečná, obětavá, nebojácná, silná, nezávislá

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Za 2. světové války v zadním domě, Prinsengracht

OBSAH:

Pravdivý příběh začíná 12. 6. 1942, když Anna dostane ke svým narozeninám deník. Zpočátku si do něj píše pocity školačky-Židovky.

Dne 8. 7. 1942 přijde její sestře Margot předvolání. Celá rodina se tedy rozhodne, že se schovají do úkrytu v zadním domě firmy Annina otce, kam si postupně navozili všechny své věci.
Za nějakou dobu k jejich rodině přibyla i rodina Van Daanových a doktor A. Dussel.

Od 9. 7. je Anna zavřená v domě a popisuje své pocity. Ocitá se na dva roky v izolaci, s cizími lidmi, kteří nejsou tak příjemní, jak se zdálo, takže situaci ztěžují neustálé výtky a hádky. Anna píše, jak se může mýt jednou týdně ve velké nádobě a musí být opravdu potichu. Celou dobu je navštěvuje pan Kleinman, pan Kugler, Miep a Bep, kteří jim nosí jídlo, staré oblečení a všechny potřebné věci.

Dne 4. 8. 1944 před domem zastaví auto SS a všech osm Židů je zatčeno a odvlečeno do koncentračních táborů, kde dříve či později umírají, jen krátkou dobu před koncem války - Anna na tyfus. Přežije pouze její otec, jenž jí splní přání a vydá její deník v upravené verzi.

VLASTNÍ NÁZOR:

Velice působivá knížka. Anna popisuje všechno své trápení, každou svou těžkost a je škoda, že zemřela jen měsíc před osvobozením tábora. Je hrozné, co tam s Židy dělali. V knize je to přesně popsané. Všem závidím jejich nebojácnost a sílu dál bojovat.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Matejkova, 28.03.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Anna Franková - Deník Anny Frankové (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­