ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Franková Anna (*12.06.1929 - †asi 1945)

­­­­

Deník Anny Frankové (2)

Tato kniha vypráví příběh dívky Anny. Je to skutečný deník, který si Anna psala za 2. světové války ve svých 13-15 letech. Byla Židovka, celým jménem Annelise Marie Franková a žila se svými rodiči a sestrou Margot v Amsterodamu. Byli bohatí a žili zde celkem spokojeně až do května 1940, kdy německá armáda napadla Nizozemí. Policie začala s hromadným zatýkáním Židů a Anne a Margot musely nastoupit do školy vyhrazené Židům... Musely si také přišít na oděv žlutou hvězdu.
12. června 1942, v den svých narozenin, dostala Anna od rodičů sešit v černobílých deskách a začala si psát deník. Tímto datem také knížka začíná. Pro Židy přišlo mnoho zákazů - například směli nakupovat jen v určitých hodinách, nesměli jezdit v tramvajích ani ve svých autech a mnoho dalších zákazů. Její rodina zatím tyto zákazy respektovala, ale otec tajně připravoval jejich odchod do tajného úkrytu v zadním traktu budovy, kterou vlastnili.
Každou neděli tajně odnášel do úkrytu potřebné věci. Do svého plánu musel zasvětit i čtyři své spolehlivé zaměstnance, aby jim nosili jídlo a zprávy zvenku. Jejich ukrytí uspíšilo povolání pro sestru Margot k nastoupení do pracovního tábora v Německu. S nimi se ukryla i rodina jejich židovských přátel se synem Peterem. Museli být velmi opatrní, okna byla pořád zatemněná, nesměli mluvit nahlas. Vchod do úkrytu byl přes zvláštní otáčivou knihovnu.
Později se k nim do úkrytu připojil ještě židovský zubař. Žijí zde ve stísněných podmínkách ve strachu z prozrazení. Propukají mezi nimi malicherné hádky a spory. Anna se cítí osamělá, nemá si s kým povídat, proto si vymyslí fiktivní přítelkyni Kitty, které sděluje své pocity, touhy a víru v lepší budoucnost. Anna byla chytrá dívka, hodně četla a učila se. Postupem času se zamilovala do Petera, scházeli se spolu na půdě, kde si povídali.
Poslední zápis v knize je 1. srpna 1944, tím končí deník Anny Frankové.
V závěru knihy jsem se dočetla, že konec jejich života v zadním traktu nastal 4. srpna 1944, kdy jejich úkryt objevila tajná policie a všechny je zatkla i jejich dva pomocníky. Annin deník našla po vyklizení bytu uklízečka, která deník dala Elli Vossenové a Miep Van Santenové, jež ho po válce odevzdaly panu Frankovi.
Anna zemřela roku 1945 v koncentračním táboře v Bergen-Belsenu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Janushenka, 14.02.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Anna Franková - Deník Anny Frankové (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­