ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Franková Anna (*12.06.1929 - †asi 1945)

­­­­

Deník Anny Frankové (10)

Knížka, která dosáhla světové proslulosti a pro svou lidskou vyzrálost i literární úroveň vyvolala až pochybnosti o pravosti udávaného původu.
Jde o deník třináctileté židovské dívky, den za dnem až do tragického prozrazení zachycující život osmi lidí, pěti dospělých a tří dětí, ukrytých za okupace v zadním traktu starého obchodního domu v Amsterodamu.

Děj se odehrává v Nizozemí. Anne začíná svůj deník psát dne 12. června 1942. Popisuje svůj život jak doma, tak ve škole, má plno ctitelů, žije spokojený život.
Dne 20. června téhož roku se rozhodne, že nebude psát deník jako takový, ale bude psát dopisy své imaginární kamarádce Kitty.
V neděli 8. července 1942 se ale její život úplně změnil. Její sestře, tenkrát šestnáctileté Margot, přišlo předvolání od SS, proto se musí celá rodina ukrýt - byli Židé. Ukrývali se v "zadním domě" firmy, kde pracoval Annin otec Otto Frank. Později se do úkrytu přidala i rodina van Daanů - další tři lidé navíc. Nakonec se k nim přidal ještě zubař Albert Dussel. V zadním domě tedy bydlelo osm lidí včetně třech dětí.

V úkrytu se Anne víc odcizovala od svých rodičů, měla pocit, že jí nikdo nerozumí. Byly zde také časté hádky van Daanových s Frankovými. Většinou to bylo - hlavně ze začátku - kvůli Annině chování. Van Daanovým vadí, ale rodiče ji brání. Ovšem ne dlouho, i oni zjistí, že je Anne opravdu drzá a pak už může za vše jen a jen Anne. Proto se cítí odstrčená a stává se nezávislou na svých rodičích. Nemá ráda matku, protože ji považuje za špatnou matku, že jako matka neuspěla.
Pak se začne bavit s Peterem van Daanem, synem van Daanů. Tráví s ním čím dál víc času a nakonec se do něj zamiluje. Peter je spíše uzavřený a díky Anne se z něj stává jiný muž. Všichni si z těchto dvou mladých lidí utahují, že se mají rádi.

Anne píše svůj poslední zápis do deníku dne 1. srpna 1944. V tomto dopisu pro Kitty rozebírá své dvě stránky - rozpustilou a vážnou Anne.
Dne 4. srpna téhož roku před domem zastaví auto a všech těchto osm Židů odveze. Vážné podezření z vyzrazení úkrytu padlo na W.G. van Maarena, pracovníka firmy. Byli zatčeni pracovníci firmy, kteří Židy ukrývali a nosili jídlo a jiné věci, kromě Miep a Bep.

Všichni z Židů ze zadního domu byli nakonec zplynováni nebo zemřeli na nějakou nemoc, jako Margot a Anne na tyfus. Přežil pouze otec, který deník své dcery poopravil a vydal.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: De.eN, 31.03.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Anna Franková - Deník Anny Frankové (10)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­