ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Franková Anna (*12.06.1929 - †asi 1945)

­­­­

Deník Anny Frankové (13)

Annelies Marie Franková v roce 1933 s rodiči uprchla z Německa do Amsterodamu, kde se rodina od roku 1942 skrývala v půdním bytě. Dospívající Anne psala od 12. června 1942 do 1. srpna 1944 deník. Po prozrazení skrýše byla rodina odvezena do koncentračních táborů v Německu, přežil jen otec. Anne zahynula v Bergen-Belsenu. Po válce otec deník vydal, byl přeložen do mnoha jazyků a zdramatizován.

Tento deník je podle skutečné události. Deník vypráví o dívce jménem Annelise Marie Franková, která byla Židovka. Anna v roce 1933 s rodiči a sestrou Margot uprchla z Německa do Amsterdamu.

12. června 1942 dostala Anna od rodičů ke svým 13. narozeninám sešit, do kterého si začala psát deník. Deník píše své imaginární kamarádce Kitty. Anna píše Kitty třeba o tom, že otec už dlouho připravuje úkryt Frankovy rodiny (protože byli Židé). Když pak Margot přijde povolání do "pracovního tábora" v Německu, rodina se rozhodne své ukrytí urychlit.
Od července 1942 se rodina začne skrývat v zadní části domu č. 263 v ulici Prinsengracht, kde měl dříve Annin otec firmu. Později se tam s nimi zabydlí i Van Daanovi.
V listopadu se k oběma rodinám přistěhuje osmý člen, pan Dussel.
Jídlo a zprávy zvenku jim nosili čtyři zaměstnanci otcovy firmy. Anne nemá příliš v lásce paní Van Daanovou, protože ji neustále kárá.

Příběh Anne končí tak, že nacisté objeví úkryt rodiny a odvedou je všechny do koncentračního tábora. Anne Franková tam roku 1945 zemřela na tyfus. Přežil jen Annin otec, jenž deník později zveřejnil. Poslední záznam v deníku je z 1. srpna 1944.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 17.11.2015

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Anna Franková - Deník Anny Frankové (13)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­