ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Franková Anna (*12.06.1929 - †asi 1945)

­­­­

Deník Anny Frankové (15)

  • též Deník Anne Frankové

V průběhu dvou let (1942 až 1944), od svých třinácti do patnácti roků, zaznamenává dívka své úvahy, zážitky, pocity a drobné všední události, jak je přinášel život ve stísněném prostoru bez možnosti soukromí. Nakonec byl úkryt rodiny prozrazen a všichni jeho obyvatelé odsunuti do koncentračního tábora. Z celé rodiny přežil pouze dívčin otec, jenž také po válce korigované deníky své dcery vydal. Kniha pak byla po letech znovu vydána v úplné podobě.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Triáda v Praze roku 2014 (5. vydání tamtéž). Z holandského originálu Het Achterhuis s přihlédnutím k německému překladu Mirjam Presslerové přeložili Miroslav Drápal a Michaela Jacobsenová. Počet stran: 262. ISBN: 978-80-7474-113-5.

OBSAH:

Malá židovská holčička z Německa se s rodinou přestěhovala do Holandska kvůli 2. světové válce.

12. června 1942 dostala Anne ke svým třináctým narozeninám deník. Žije spokojeně až do chvíle, kdy musí ze dne na den opustit domov a nastěhovat se za otáčející se regál otcovy pracovny, kde je ukryto několik obytných místností. Má to být dočasné útočiště pro Anne, její rodinu a několik přátel.
Stále se cítí osamělá, a proto píše Kitty (deníku) dopisy, v nichž jí líčí každodenní život v zadním domě.

Píše o každodenních malicherných hádkách a problémech. Potom pozná blíž Petra, jenž v domě také přežívá a zjistí, že mají hodně věcí a také pocitů společných. Spřátelí se a později se do sebe zamilují.

V roce 1944 už situace začíná vypadat lépe. Všichni věří v konec války a osvobození. Začínají plánovat, co všechno udělají, až vyjdou z domu.

Dne 4. srpna 1944 před domem zastaví auto. Vystoupí příslušníci SS a Zelené policie. Je jisté, že úkryt byl prozrazen. Zelená policie zatkla všech osm ukrytých lidí spolu s jejich ochránci. Po zatčení byli rozděleni a dostávají se do různých koncentračních táborů. Jediný, kdo přežije, je Annin otec, který následně Annin deník vydá.

Měsíc před koncem války Anne spolu se sestrou umírá na tyfovou epidemii v táboře Bergen-Belsen.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: pupina, 21.01.2017

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Anna Franková - Deník Anny Frankové (15)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­