ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Franková Anna (*12.06.1929 - †asi 1945)

­­­­

Deník Anny Frankové (4)

Deník Anny Frankové, který si vedla v letech 1942-1944 do doby něž byl prozrazen její úkryt a byla odvlečena do koncentračního tábora v Bergen-Belsenu, kde i zemřela.

Když byly Anne čtyři roky, uprchla její rodina z Německa do Amsterodamu. Od července 1942, kdy bylo Anne třináct, se její rodina skrývala v zadní části domu, který dříve patřil otcově firmě. V té samé době taky Anne dostala k narozeninám deník, do něhož si zapisovala svoje pocity. Potřebovala se vypovídat, protože se jí zdálo, že jí nikdo nerozumí, a tak je celý deník psán jako spoustu dopisů jakési její smyšlené přítelkyni Kitty.
V deníku je popisován každý den jako něco zvláštního, přestože žití v úkrytu nebylo lehké. Spolu s rodinou Frankovou zde žila i rodina van Daanova, po čase společného žití obě rodiny zjistily, že v domě by bylo místo ještě pro jednoho člověka. Přemýšlí, kterému ze svých přátel-Židů toto místo nabídnout a shodnou se na Albertu Dusselovi. Ten se v nejbližší době přistěhuje.
Ani jedna z rodin nedostávala potravinové lístky, protože před svým stáhnutím se do ústraní rozšířili fámy, že se stěhují do Belgie. Tak potraviny nakupovali přes bývalé otcovy zaměstnance na černém trhu z dědictví Annina otce a jeho vydělaného majetku.
Půldruhého roku bojuje Anne sama se sebou a svojí samotou, až se spřátelí s Peterem van Daanem a později se do něho i zamiluje. 4. srpna 1944 je obyvatelstvo "zadního domu" prozrazeno a přesunuto do koncentračního tábora...
Annin deník vydal její otec, jenž jako jediný z nich přežil koncentrační tábor. Anne se svou sestrou Margot zemřely na začátku března ve vyhlazovacím táboře v Bergen-Belsenu, jejich těla byla pohřbena do masového hrobu. Měsíc na to byl koncentrační tábor osvobozen.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Helča, 05.06.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Anna Franková - Deník Anny Frankové (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­