ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.40
Hodnoceno: 10x Prosím, ohodnoť práci

Poslední list mistra Jana Husa z Kostnice

Já, Jan Hus z Husince, mistr svobodných umění a hotový bakalář svatého bohosloví na vysokém učení pražské univerzity, kněz a kazatel potvrzený při kapli zvané Betlémské, píši Vám, kteří jste nezanevřeli mého učení a slepě nejdete s církví do končin, kde nečíhá nic jiného než záhuba, neboť v nich je Písmo svaté upravováno pro osobní zisk.
Moje životní cesta se pomalu blíží svému konci a toto je dosti možná můj poslední list. Lépe je však zemřít se ctí, než dále pobývat v nespravedlnosti světa. Ten, kdo se smrti bojí, ztrácí radost ze života, proto já budu i na hranici kráčet s hlavou vztyčenou, neboť strach je zhouba lidského plémě. Věřte, že nade vším vítězí pravda, a kdo jest usmrcován, vítězí.

Včerejší noci měl jsem prazvláštní sen. Zjevil se mi v něm Kristus na kříži, praviv: "Jane, jako se lidem přikazuje, aby poslouchali představené ve věcech dovolených a čestných, tak se přikazuje, aby se jim vzepřeli tváří v tvář, když žijí v rozporu s mými přikázáními, neodvolávej tedy svou pravdu ani při posledním soudu, neb jednoho dne pravda zvítězí nad lží."
Jeho slova předkládám i Vám proto, abyste i ve chvíli, kdy Vás opustím, odhodlaně pokračovali v našem společném myšlení. Ano, přijdou další lidé, kteří budou Vás nutit jiné víry, avšak ta správná je jen jedna, zaznamenaná v Bibli, dle které se souditi má jak nemajetný sedlák, tak samotný papež. Vždyť také sedláček dobrý je vyšší a důstojnější než biskup.

Smrtí nic nekončí a ani nic netrvá věčně...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Poslední list mistra Jana Husa z KostniceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)