ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.40
Hodnoceno: 10x Prosím, ohodnoť práci

Poslední list mistra Jana Husa z Kostnice

Já, Jan Hus z Husince, mistr svobodných umění a hotový bakalář svatého bohosloví na vysokém učení pražské univerzity, kněz a kazatel potvrzený při kapli zvané Betlémské, píši Vám, kteří jste nezanevřeli mého učení a slepě nejdete s církví do končin, kde nečíhá nic jiného než záhuba, neboť v nich je Písmo svaté upravováno pro osobní zisk.
Moje životní cesta se pomalu blíží svému konci a toto je dosti možná můj poslední list. Lépe je však zemřít se ctí, než dále pobývat v nespravedlnosti světa. Ten, kdo se smrti bojí, ztrácí radost ze života, proto já budu i na hranici kráčet s hlavou vztyčenou, neboť strach je zhouba lidského plémě. Věřte, že nade vším vítězí pravda, a kdo jest usmrcován, vítězí.

Včerejší noci měl jsem prazvláštní sen. Zjevil se mi v něm Kristus na kříži, praviv: "Jane, jako se lidem přikazuje, aby poslouchali představené ve věcech dovolených a čestných, tak se přikazuje, aby se jim vzepřeli tváří v tvář, když žijí v rozporu s mými přikázáními, neodvolávej tedy svou pravdu ani při posledním soudu, neb jednoho dne pravda zvítězí nad lží."
Jeho slova předkládám i Vám proto, abyste i ve chvíli, kdy Vás opustím, odhodlaně pokračovali v našem společném myšlení. Ano, přijdou další lidé, kteří budou Vás nutit jiné víry, avšak ta správná je jen jedna, zaznamenaná v Bibli, dle které se souditi má jak nemajetný sedlák, tak samotný papež. Vždyť také sedláček dobrý je vyšší a důstojnější než biskup.

Smrtí nic nekončí a ani nic netrvá věčně...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veronika Synková, 02.09.2012

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Poslední list mistra Jana Husa z KostniceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­