ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Hermann Kai (*1938)

­­­­

My děti ze stanice ZOO

Tato kniha vznikla na základě magnetofonových pásků, které zpracovali Kai Hermann a Horst Rieck.

Autoři knihy se potkali s Christiane F., které bylo tehdy 15 let v roce 1978 v Berlíně, kde vypovídala jako svědkyně při jednom procesu. Domluvili se s ní na rozhovoru, který měl pomoci při sběru materiálu o situaci mladistvých. Vyhradili si na rozhovor dvě hodiny. Z těchto dvou hodin byly nakonec dva měsíce. Z magnetofonových záznamů rozhovorů vznikla kniha. Christiane měla na této knize zájem, protože stejně jako všichni narkomani si přála, aby už konečně bylo prolomeno mlčení o drogové závislosti dospívajících. Všichni členové narkomanské party, kteří dosud žijí, tuto knihu podpořili. Proto je kniha také doplněna několika fotografiemi se strohými komentáři a výpověďmi rodičů či sociálních pracovníků.

Celý příběh se odehrává především v sedmdesátých letech v Německu, ale jádro problému je stejné snad na celém světě. Christianina rodina se přestěhovala do Berlína, ale na sídlišti, kde bydleli, si nebylo kde hrát. Její otec v Berlíně nesehnal práci, pil a Christiane se sestrou bil. Matka se s otcem rozvedla a našla si nového přítele Klause. Sestra ho neměla ráda, a proto utekla k otci. Christiane si připadala hodně osamělá a tak si ve škole našla kamarádku Kessi. Ta ji naučila chodit za školu do evangelického centra a seznámila ji ve dvanácti s hašišem. Ve třinácti se seznámila s heroinem a nakonec se stala drogově závislou. Přes den chodila do školy, odpoledne spolu s přáteli narkomany vydělávala na stanici ZOO peníze na drogu prostitucí. Její matka dva roky nic netušila. Její první kluk Atze umírá na předávkování a zanechává dopis, kde před drogami své vrstevníky varuje. Christiane se snaží několikrát o detoxikaci a odvykání. Nikdy se jí to však nepodaří. Její další láskou je Detlef, se kterým znovu vede válku s drogou...
Celý tento boj s drogami je v této knize velice realisticky popsán. Christiane upřímně vypráví o celém svém životě do detailů a bez moralistických poučení. Pouze realita a zoufalost.
Vysvětluje pocity "feťáka" při požití drogy, ale i pozdější absťáky. Nezletilé dívky i chlapci se prodávají, kradou a udělali by cokoliv, aby si mohli dát další dávku. Po přečtení se člověk neubrání zamyšlení a musí si položit otázku: Proč se mladí lidé dobrovolně zabíjejí?

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Kateřina Kučerová, 12.04.2004

Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Sdílet na Facebooku
Oblíbené notebooky ­
Brigda    



­­­­

Aktuální pořadí soutěže­

  1. V měsících červenec a srpen (letní prázdniny) soutěž neprobíhá!
    Přesto můžete i v tomto období do naší datábáze přidat vlastní práci.





Server info

Počítadlo: 341 669 551
Odezva: 0.29 s
Vykonaných SQL dotazů: 5
Návštěvnost: TOPlist.cz - školstvíČeský-jazyk.cz




MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)