ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hermann Kai (*1938)

­­­­

My děti ze stanice ZOO (8)

  • podle zpovědi zachycené na magnetofonových páskách sepsali Horst Rieck a Kai Hermann v roce 1995
  • Berlín, 70. léta 20. století

Šestiletá Christiana se se svými rodiči a o rok mladší sestrou stěhuje z vesnice do Berlína. Jejich nový byt má šest velkých pokojů a rodiče si zde plánují založit seznamovací kancelář. Tento nápad ale zkrachuje a tak se celá rodina stěhuje do jednoho z mnoha věžáků na sídliště v Gropiusstadtu.
Zdejší prostředí je naprosto odlišné od vesnice. Starší děti ubližují mladším, vše je z betonu a všude jsou cedule se zákazy, takže si děti nemají kde hrát. Ani ve škole, do které se Christiana tak těšila, to není jiné. Učitelé nemají žádný respekt a podle toho také vyučování vypadá. Christiana se naučí, že si nesmí nechat nic líbit a že musí používat lokty a umět se prosadit. Začala být drzá k učitelům a prát se s dětmi. Doma to není o nic lepší. Otec často dostává záchvaty vzteku, protože se ještě pořád nesmířil se svým neúspěchem v podnikání. Proto ji i její sestru trestá a bije za každou maličkost. I přestože z něj má Christiana strach, přijde jí jeho chování normální, protože i v ostatních rodinách v Gropiusstadu je situace podobná, často i horší.
Po čase se její rodiče rozvádí a Christiana se sestrou, matkou a jejím novým přítelem Klausem stěhují do nového bytu. Klaus ale vytvoří mezi ní a matkou jakousi hranici a Christiana si připadá odstrčená. Začíná trávit co nejvíce času na ulici. Její sestra se zanedlouho stěhuje k otci, který se dost změnil. Po šesté třídě přechází Christiana na gymnázium. Do nové školy přijde ale o dva týdny později kvůli dovolené s otcem a už se jí nikdy nepodaří nové škole porozumět. Skamarádí se s Kessi, která jí imponuje svým chováním i stylem. Kessi se kamarádí se staršími dětmi a každou přestávku kouří na dvoře. Christiana se k ní a její partě přidává, začíná kouřit a chodí za školu. Ostatní v partě berou, kouří hašiš a od té chvíle, kdy i Christiana začne, ji začnou starší kamarádi víc uznávat.
Začíná s nimi chodit do domu středu, kde se i přes církevní dohled rozmáhají drogy. Každý den kouří hašiš, postupně bere i LSD, efedrin, mandrax, prášky na spaní, válium a další farmaceutické výrobky. Do školy sice chodí velmi málo, ale přesto postoupí do osmé třídy. Ve třinácti poprvé navštěvuje Sound - nejmodernější evropskou diskotéku. I přestože se jí tam poprvé nelíbí, chodí tam s Kessi každou sobotu, protože neví, co by jinak měla dělat. Ale lidi v Soundu se jí líbí čím dál tím více. Seznamuje se s Atzem a jeho partou. Hned se do něj zamiluje a je proto pro ní velkým šokem, když Atze začne chodit s jinou. Nešťastné Christiany se ujímá Detlef, do kterého se časem zamiluje. Po čase začne brát Detlef heroin a pak i Christiana, která to zprvu odsuzovala. Vydělávají si na něj žebráním a Detlef i prostitucí.
Po pár měsících prodělává Christiana svou první heráckou žloutenku. Protože spotřeba heroinu narůstá, musí i Christiana začít s prostitucí. Oba se ale ujišťují, jak je lehké s heroinem přestat kdykoliv se jim bude chtít. Když pak Christinina matka zjistí, že je její dcera závislá na heroinu, Christiana i s Detlefem absolvují pod jejím dohledem odvykací kůru. Zbavili se sice své závislosti fyzicky, ale protože jsou již ale na heroinu závislí, hledají brzo novou dávku na stanici Kurfürstenstrasse. Po pár týdnech navštěvuje Narkonon - odvykací centrum, kde se chystá nastoupit terapii. Za nějaký čas ale utíká ještě s pár lidmi, se kterými se tam seznámila. Když se po pěti dnech vrací, samozřejmě čistá není. Její otec, který se o její situaci a stavu dozvěděl, ji odvádí i přes její protesty k sobě domů. I přes přísný režim a časté kontroly si najde způsob, jak znova začít fetovat. Mezitím je Detlef zatčen pro přechovávání drog. Christianě se nějakým způsobem podaří zajistit si místo na Bonnieho ranči a tak začíná další pokus o odvykání. Bonnieho ranč tak trochu připomíná blázinec, protože kromě normálních terapií musí třeba pět hodin chodit ode zdi ke zdi a dotýkat se jí. Když ji ale převezou do nemocnice (kvůli plísni na nohou), Christiana opět prchá na stanici ZOO obstarat si fet. Vrátí se domů k matce. Christiana ale začne navštěvovat psychiatrickou léčebnu a díky žloutence zase na čas s heroinem přestane, ale ani tentokrát to nedopadá jinak, než že zase končí na stanici s Detlefem.
Zoufalá matka, která si už neví s dcerou - jež už byla mnohokrát zadržena policií - rady a proto ji vezme a beze slova ji odváží k babičce na vesnici. Christiana se snaží zapadnout mezi zdejší lidi, ale i když už s drogami definitivně skoncovala, nedaří se jí zbavit své temné minulosti a má kvůli tomu problémy i na gymnáziu, odkud musí odejít, i když se jí tam líbí, na reálku. Noví spolužáci jsou ale smířeni se svým osudem a nemají žádné cíle.
Po čase ale poznává partu lidí, se kterými se pak schází v jedné hospodě a kteří nechávají své problémy venku. Společně podnikají výlety a sní o překrásném a klidném životě v opuštěném lomu, kde kolem bude jenom příroda.

Poté, co vyšla tato kniha, pomohli Horst a Kai Christianě sehnat místo v učení, ze kterého ale - jak už je jejím zvykem - pár měsíců před závěrečnými zkouškami utíká. V den své plnoletosti dostala Christiana peníze za knihu, které způsobily, že se své závislosti nikdy nedokázala úplně zbavit. Žije sama, občas navštěvuje matku a sestru a sní o životě, který žít neumí. Detlef žije už 15 let bez heroinu.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Trixi, 11.03.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Kai Hermann - My děti ze stanice ZOO (8)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­