ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hemingway Ernest (*21.07.1899 - †02.07.1961)

­­­­

Fiesta (I slunce vychází)

Hlavní postavy: Jaku Barnes, lady Brett Ashleyová, Mike Campbell, Robert Cohn, Bill Gorton

DĚJ:

Hemingwayův první román o tzv. ztracené generaci, o pařížských "bohémech". Redaktor Jaku Barnes je jedním z milenců lady Brett Ashleyové, která se právě rozvádí se svým mužem, od kterého získala svůj šlechtický titul, a chystá se na svatbu s Mikem Campbellem. Ten pobývá momentálně v zahraničí. Jaku pro ni ale znamená největší oporu.
Jaku je také tím, kdo seznámí Brett se svým kamarádem z tenisu, Robertem Cohnem. S ním stráví Brett čtrnáct dní v San Sebastiánu. Robertova láska k ní nezná hranic, ale samotná Brett vnímá jejich společně strávený čas jen jako krátký románek.
Za Jakuem přijede přítel z rodné Ameriky, Bill Gorton. Společně s ním a Robertem se chystají vyjet si zarybařit do Španělska a zhlédnout fiestu v Pamploně. Po návratu Michaela se k nim s Brett připojí. Zatímco Jaku stráví týden s Billem na rybách a přitom popíjí víno, Robert jede naproti mladému páru a všichni se setkávají v Pamploně, kde nocují v hotelu u Montoy.
Sledují přípravu na býčí zápasy a celé dny se jen opíjí a čekají až začne fiesta. Do ulic jsou vyhnáni býci, kteří směřují do arény. Jeden dokonce zabije člověka nahánějícího ho správným směrem. V aréně všechny velmi upoutá mladý toreador Romero. Jelikož Jaku se zdejší fiesty neúčastní poprvé a je známým Montoy, v jehož hotelu je ubytován i Romero, brzy se seznámí. Brett je jím zcela okouzlena.
Ale jak se mladík dostane do společnosti těchto povalečů a opilců, začne mít problémy. Dokonce když Robert zjistí, že je s Brett ve svém pokoji, vpadne tam a začne potyčka. Robert totiž stále Brett pronásleduje a velmi žárlí. Ve společnosti není žádným bavičem, a dokonce si všichni přejí, aby odjel. Robert tedy opustí Pamplonu.
Od této party se začne distancovat i Montoya. Po fiestě Brett odjíždí s Romerem, Bill se vrací do Ameriky, Mike zůstává zcela bez peněz a Jaku se odjíždí odreagovat do San Sebastiánu k moři. Brzy však obdrží dopis z Madridu od Brett, kde žádá, aby za ní neodkladně přijel. Opustila totiž mladého Romera. Vyplní její přání a milenci se setkávají opět v Madridu...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Malenicka, 02.01.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ernest Hemingway - Fiesta (I slunce vychází)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­