ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Joyce James (*02.02.1882 - †13.01.1941)

­­­­
Revolutionary Joyce Better Contrast.jpg

James Augustine Aloysius Joyce se narodil 2. února 1882 v Rathgaru na předměstí Dublinu, jako první z 10 dětí. Otcem byl John Stanislaus Joyce a matkou Mary Jane pocházející z přísně katolické rodiny. Jako malý tedy vyrůstal v katolické rodině. James byl křehké konstituce, měl úhledný zjev a byl obdařen mimořádnou inteligencí. Byl velice nadaný, obzvláště na jazyky, a proto ho rodiče nechali studovat na jezuitské škole, tam se začalo projevovat jeho literární nadání a získal zde proslulý nezničitelný trénink výtečného jezuitského školství.
Jezuitská škola se stala v pozdější době velkou inspirací pro jeho dílo.

Roku 1898 začíná studovat univerzitu v Dublinu "University College", tam se James věnoval moderní filologii, a ač si rodina přála, aby byl knězem, zabýval se zejména moderními jazyky - italštinou, francouzštinou a němčinou. To jen zesilovalo jeho zaujetí estetikou a soudobou evropskou literaturou. Poté, co se seznámil s dramatickým dílem Henrika Ibsena, přibral ještě norštinu, aby mohl číst jeho hry v originále.

V roce 1902 odpromoval na univerzitě a zamýšlí studovat medicínu, po několika přednáškách však tento obor vzdává a odchází do Paříže. Zde se mimo jiné živí novinařinou nebo jako učitel angličtiny. Do Dublinu se v pozdějších letech vrací jen velmi málo, například v období, kdy umírá jeho matka; po její smrti však James Dublin opět opouští a odchází do dobrovolného vyhnanství do Terstu v tehdejším Rakousku-Uhersku. Zde se uchytil jako učitel jazyků, ovládal jich více jak deset (pozn.: uváděno až 19 jazyků).
Dublin opět navštěvuje v roce 1909, kdy se pokouší provozovat kino, ale opět ho po čase opouští. Dublin přesto zůstal dějištěm všech jeho literárních prací.

Rok 1904 přinesl tomuto irskému prozaikovi veliké štěstí - seznámil se svou velkou láskou Norou Barnaclovou (1884-1951), prostou dívkou z irského venkova, pocházející z Galwaye, která pracovala jako komorná v hotelu Finn. V roce 1931 se s ní oženil, aby jí a rodině zajistil dědická práva. První světovou válku přečkal v neutrálním Curychu, pak žil se svoji rodinou znovu v Paříži.

Celý život trpěl vážnou oční chorobou. Mezi lety 1917-1930 prodělal několik očních operací a na nějakou dobu i zcela oslepl, nezáměrná paralela s Homérem, který byl podle tradice také slepý.

Za druhé světové války se opět usadil v Curychu.

Mezi jeho přátele patřili mj. Carl Gustav Jung, se kterým se stýkal v Curychu a který léčil Joyceovu dceru Lucii, či německy píšící spisovatel Hermann Broch, jemuž bylo na Joyceovu přímluvu dovoleno emigrovat z nacistického Rakouska. Joyce mu tím zachránil život.

Nejvíce spisovatele oslovily myšlenky renesančního filosofa Giordana Bruna, jenž ho inspiroval především kritickým postojem k jakékoli autoritě, především náboženské, filozofické či vědecké. Z anglické literatury je pak nutno připomenout vliv Laurence Sterna, autora prvního experimentálního románu, a básníka Williama Blakea, jehož Snoubení nebe a pekla (The Marriage of Heaven and Hell, 1790) bylo jednou z nejoblíbenějších Joyceových knih.

Umírá 13. ledna 1941 v jeho tolik oblíbeném Curychu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ewííí, 11.03.2007

   
­­­­

Diskuse k životopisu
James JoyceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­