ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Broch Hermann (*01.11.1886 - †30.05.1951)

   
­­­­
Hermann Broch portrait photograph, 1909

Hermann Broch se narodil 1. listopadu roku 1886 ve Vídni a zemřel 30. května roku 1951 v New Haven (Connecticut).

Byl to rakousky prozaik, lyrik, dramatik a esejista. Byl synem textilního průmyslníka z Moravy. V letech 1903 až 1906 studoval matematiku a textilní technologii v Alsasku a ve Vídni, kde v letech 1908-1927 pracoval v rodinném podniku a v letech 1928 až 1931 opět studoval matematiku, filozofii a psychologii. Od roku 1935 žil jako svobodný spisovatel v Tyrolsku a ve Štýrsku. Roku 1938 byl zatčen gestapem, po propuštění emigroval přes Anglii do USA.

V letech 1941-1948 žil v Princetonu a od roku 1949 v New Havenu jako profesor německé literatury. Roku 1950 byl navržen na Nobelovu cenu. V esejích a pěti románech zobrazoval rozpad hodnot ve 20. století. V jeho díle se pojí vědecké poznání a básnické ztvárnění, matematické a mystické sklony, společenská kritika a úsilí o formální novátorství. Byl ovlivněn Kotcem a psychoanalýzou. Problematika smrti ho spojovala s Rilkem, Hofmannstahlem, Traklem, Beerem-Hofmannem, všichni měli sklon k mytizaci s T.Mannem a Kafkou. Používal symbolistických surrealistických prostředků, metody vnitřního monologu, románový děj rozrušuje esejistické exkursy, mění styl podle předmětu vyprávění.

V románové trilogii Náměsíčníci zachycuje rozklad buržoazní společnosti a jejích morálních hodnot ve třech etapách: 1888, 1903 a 1918.
V mistrovském lyrickoreflexívním románu Smrt Vergilova z doby Augusta Octaviana líčí posledních 18 hodin umírajícího básníka. Ve vnitřním monologu se do Vergiliových horečných fantazií a vizí mísí vzpomínky na minulost, vjemy ze současnosti i vize budoucnosti, obráží se problematika jeho života (mj. též exilu) a doby, především však otázka problematičnosti umění v době rozpadu hodnot.

Román složený z 11 povídek Nevinní líčí nezodpovědnou lhostejnost jako nejvlastnější vinu "nevinné" generace mezi dvěma světovými válkami.
Román z pozůstalosti Pokušitel navazuje na Stiftera a rakouskou tradici 19. století. Kronikářským stylem líčí masové šílenství v tyrolské alpské vesnici. Broch tu uplatnil poznatky ze studia psychologie mas.

Řada významných esejů o kulturní krizi soudobého světa je přínosem k estetice a teorii kultury: Logika rozpadlého světa, Zlo v hodnotovém systému umění, James Joyce a současnost, Hofmannstahl a jeho doba.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Maruš, 24.12.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Hermann BrochMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­