ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Broch Hermann (*01.11.1886 - †30.05.1951)

­­­­
Hermann Broch portrait photograph, 1909

Hermann Broch se narodil 1. listopadu roku 1886 ve Vídni a zemřel 30. května roku 1951 v New Haven (Connecticut).

Byl to rakousky prozaik, lyrik, dramatik a esejista. Byl synem textilního průmyslníka z Moravy. V letech 1903 až 1906 studoval matematiku a textilní technologii v Alsasku a ve Vídni, kde v letech 1908-1927 pracoval v rodinném podniku a v letech 1928 až 1931 opět studoval matematiku, filozofii a psychologii. Od roku 1935 žil jako svobodný spisovatel v Tyrolsku a ve Štýrsku. Roku 1938 byl zatčen gestapem, po propuštění emigroval přes Anglii do USA.

V letech 1941-1948 žil v Princetonu a od roku 1949 v New Havenu jako profesor německé literatury. Roku 1950 byl navržen na Nobelovu cenu. V esejích a pěti románech zobrazoval rozpad hodnot ve 20. století. V jeho díle se pojí vědecké poznání a básnické ztvárnění, matematické a mystické sklony, společenská kritika a úsilí o formální novátorství. Byl ovlivněn Kotcem a psychoanalýzou. Problematika smrti ho spojovala s Rilkem, Hofmannstahlem, Traklem, Beerem-Hofmannem, všichni měli sklon k mytizaci s T.Mannem a Kafkou. Používal symbolistických surrealistických prostředků, metody vnitřního monologu, románový děj rozrušuje esejistické exkursy, mění styl podle předmětu vyprávění.

V románové trilogii Náměsíčníci zachycuje rozklad buržoazní společnosti a jejích morálních hodnot ve třech etapách: 1888, 1903 a 1918.
V mistrovském lyrickoreflexívním románu Smrt Vergilova z doby Augusta Octaviana líčí posledních 18 hodin umírajícího básníka. Ve vnitřním monologu se do Vergiliových horečných fantazií a vizí mísí vzpomínky na minulost, vjemy ze současnosti i vize budoucnosti, obráží se problematika jeho života (mj. též exilu) a doby, především však otázka problematičnosti umění v době rozpadu hodnot.

Román složený z 11 povídek Nevinní líčí nezodpovědnou lhostejnost jako nejvlastnější vinu "nevinné" generace mezi dvěma světovými válkami.
Román z pozůstalosti Pokušitel navazuje na Stiftera a rakouskou tradici 19. století. Kronikářským stylem líčí masové šílenství v tyrolské alpské vesnici. Broch tu uplatnil poznatky ze studia psychologie mas.

Řada významných esejů o kulturní krizi soudobého světa je přínosem k estetice a teorii kultury: Logika rozpadlého světa, Zlo v hodnotovém systému umění, James Joyce a současnost, Hofmannstahl a jeho doba.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Maruš, 24.12.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Hermann Broch







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)