ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Joyce James (*02.02.1882 - †13.01.1941)

   
­­­­

Odysseus

Rozsáhlý románový epos, experiment, vzniklý jako reakce na krizi buržoazní civilizace, jenž obohatil novátorskými prvky vývoj západní umělecké prózy.
Prostá dějová linie předkládá výsek ze života irského žurnalisty během jediného dne v roce 1940, kdy se hrdina setká s přítelem a jeho ženou. Tento děj je nazírán nikoliv zvenčí, ale z nitra jednotlivých postav. Bloudění hrdiny v labyrintu katolického Dublinu je analogií Homérova díla a každá kapitola také formálně odpovídá jedné z 18 hlavních epizod Odyssey. Autorovo prolínání proudu vědomí a podvědomí, jeho symbolika a volné přechody od obrazu k obrazu, nápovědi, syrovost výrazu apod. tvoří gigantický obraz světového chaosu, jak se jevil na počátku století, a zároveň krajně subjektivistické, náročné a rozporuplné dílo, které mělo pro rozvoj moderní literatury zásadní význam.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Argo v Praze roku 1999 (2. vydání tamtéž). Z anglického originálu Ulysses přeložil, doslovem a vysvětlivkami opatřil Aloys Skoumal. Počet stran: 557. ISBN: 80-7203-227-5.

OBSAH:

Experimentální román, který se snaží o sjednocení literárního přístupu symbolistického a naturalistického. Čtenářsky velmi náročné dílo, obsáhlé a složité na pochopení i přes neocenitelné poznámky a výklady samotného autora. Volně také navazuje na autorův předchozí román Portrét umělce v jinošských letech.

Stavba díla je rozdělena do kapitol, jež formálně napodobují a dějově parodují Homérův mýtus o Odysseovi. Literární styl je experimentálně různorodý. Každá část je psaná jinak, takže jde o přehlídku stylů od starodávných po moderní, použité formy jdou od klasického vyprávění přes dialog, divadelní hru, otázky a odpovědi, fantaskní obrazy atd. až po monolog nerozlišeného proudu slov. Vše sjednocuje literární metoda "proud vědomí". Vše je nahlíženo nejen zvenčí, ale zároveň i z nitra postav jejich pohledem, jak vše prožívají, vnímají a co si myslí.

Základní příběh je velmi prostý. Román vykresluje obraz atmosféry a života v irském Dublinu na začátku 20. století, a to pohledem několika osob a v průběhu jediného běžného dne.
Pokusit se o zachycení jednoho dne člověka do všech podrobností, okolností, významů toho, co si myslí a cítí, je ale nesdělitelné. Děj je tedy naplněn běžnými událostmi dne a přeplněn mnoha myšlenkami, vzpomínkami, náznaky, komentáři, historickými detaily, citáty - volným proudem všeho prožívaného a myšleného. Čtenář je zahlcen záplavou různorodých informací, které obvykle nedokáže plně pochopit, jen jejich význam obecně vnímat. Vynořují se tak základní lidské motivy jako v starořeckých mýtech. Objevuje se Odysseův motiv putování a hledání - symbolisticky "obecně lidské" hledání cesty životem, jeho smyslu, sama sebe, domova, lásky, přátelství a další... Také se pod tíhou těchto těžkých naturalisticky "existenciálních" témat často objevují parodické až absurdní tragikomické prvky.

Román Odysseus je zdařilou snahou o pohled do osobnosti postav a kritikou životních hodnot, morálky, chování i mezilidských vztahů ve společnosti. Celkové vyznění románu je - jako sám život člověka - složité a otevřené tak, jak to autor zamýšlel; jako novodobý mýtus o člověku.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bogen, 03.09.2014

­­­­

Diskuse k výpisku
James Joyce - OdysseusMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­