ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Joyce James (*02.02.1882 - †13.01.1941)

­­­­

Odysseus

  • ukázka
  • přeložil Ladislav Vymětal

III. část

Jakými rovnoběžnými cestami se vraceli Bloom s Štěpán?
Vyšli oba zároveň normálním procházkovým krokem z Beresford Place a kráčeli ve jmenovaném pořádku po Lower a Middle Gardiner Street a Mountjoy Square West: potom zpomaleným krokem, oba zahnuvše vlevo, klátili se po Gardiner's Place až na roh Temple Street North: pak zpomaleným krokem zahnuli vpravo a s občasnými zastávkami kráčeli po Temple Street North až k Hardwick Place. Pokračovali pomaleji nestejnoměrným krokem a přešli prostředkem okrouhlé prostranství před George's Church, poněvadž průměr kruhu je vždycky menší nežli polokruh.

O čem uvažovali oba muži po cestě?
O hudbě, literatuře, Irsku, Dublinu, Paříži, přátelství, ženě, prostituci, výživě, vlivu plynového nebo obloukového světla nebo žárovek na vzrůst kolem rostoucích paraheliotropických stromů, nahodile postavených obecních košů na smetí, římsko-katolickou církev, kněžský celibát, irský národ, jezuitskou výchovu, různá povolání, studium lékařství, uplynulý den, neblahém vlivu dne, který předchází sabbath, Štěpánově zhroucení.

Objevil Bloom nějaké společné a podobné faktory mezi jejich stejnými nebo nestejnými reakcemi na skutečnost?
Oba byli citliví spíše vůči hudebním dojmům nežli vůči plastickým nebo malebným. Oba dávali přednost pevninskému způsobu života před ostrovním, cisatlantickému pobytu před transatlantickým. Oba, otužilí domácí výchovou v mládí a dědičným houževnatým heterodoxním odporem, vyslovovali nedůvěru mnohým ortodoxním náboženským, národnostním, společenským a mravním naukám. Oba připouštěli střídavě povzbuzující a otupující vliv heterosexuálního magnetismu.

Rozcházely se jejich názory v některých bodech?
Štěpán otevřeně nesouhlasil s Bloomovými názory o důležitosti výživy a občanské svépomoci, kdežto Bloom mlčky nesouhlasil se Štěpánovými názory o důkazu věčnosti lidského ducha v literatuře. Bloom skrytě souhlasil se Štěpánovou opravou anachronismu, který stanoví datum obrácení irského národa z druidismu na křesťanství Patrickem, synem Calpornia, syna Potita, syna Odyssea, kterého poslal papež Celestin I. v roce 432 za panování krále Learyho, na datum kolem roku 260 za panování krále Cotnaca MacArta (+ 266 po Kr.), který zemřel udávením při jídle v Sletty a byl pochován v Rossnaree. Zhroucení, které Bloom připisoval prázdnému žaludku a určitým chemickým sloučeninám více méně padělaným a s různým obsahem alkoholu, podporovaným duševní námahou a příliš rychlým krouživým pohybem v unavujícím ovzduší, přičítal Štěpán tomu , že se objevil ranní obláček (jejž oba spatřili z různých pozorovacích stanovišť Sandicove a Dublinu), který zprvu nebyl větší nežli ženská ruka.

Byly v některém bodu jejich názory souhlasně záporně?
V otázce vlivu plynového nebo elektrického světla na vzrůst okolních paraheliotropických stromů.

Hovoříval někdy Bloom o podobných věcech na svých dřívějších nočních toulkách?
V roce 1884 s Owenem Goldbergem a Cecilem Turnbullem v noci na veřejných ulicích mezi Longwood Avenue a Leonard's Corner a Synge Street a mezi Synge Street a Bloomfield Avenue. V roce 1885 s Percy Apjohnem večer, když se opírali o zeď mezi vilou Gibraltar a Bloomfield House v Crumlinu, Barony of Uppercross. V roce 1886 příležitostně s náhodnými známými a nadějnými zákazníky na prahu dveří v předsíních, ve vozech třetí třídy předměstské dráhy. V roce 1886 častěji s majorem Brianem Tweedym a s jeho dcerou, slečnou Marion Tweedyovou, buď společeně s oběma, nebo s každým jednotlivě na pohovce v domě Matthewa Dillona v Roundtown. Jednou v roce 1892 a jednou v roce 1893 s Juliem Mastianskym, při obou příležitostech v salóně svěho (Bloomova) domu v. Lombard Street West.

Jaký názor vyslovil Bloom o nepravidelných přestávkách mezi daty 1884, 1885, 1886, 1888, 1892, 1893 a 1904, nežli došli k svému cíli?
Soudil, že postupné rozšiřování pole vývoje jednotlivcova a jeho zkušeností je provázeno zmenšováním opačného pole interindividuálních vztahů.

Na příklad v jakém ohledu?
Od nebytí k bytí přechází jednotlivec k množství a je přijímán jako jednotlivec: jsoucí mezi jsoucími je s každým tak, jako každý s každým: když přejde od bytí k nebytí, je pro všechny jako by nepozorován.

Jaký skutek vykonal Bloom, když došli k svému cíli?
Na domovních schodech číslo 4 nestejných, shodných a různých domů v Eccles Street číslo 7 vsunul mechanicky ruku do zadní kapsy v kalhotách, aby vytáhl klíč od domovních dveří.

Byl tam?
Byl ve stejné kapse v kalhotách, které měl na sobě předvčerejšího dne.

Proč byl dvojnásob rozhořčen?
Protože jej zapomněl a protože si vzpomněl, že si dvakrát připomenul, že jej nesmí zapomenout.

Jaké zbývaly možnosti této dvojici, z nichž jeden schválně a druhý ze zapomnětlivosti byl bez klíče?
Vejít či nevejít. Klepat či neklepat.

Jak se Bloom rozhodl?
Pro lest. Postavil nohu na nízkou zeď, vyšplhal se na mříž před dvorem, vtlačil si klobouk na hlavu, chytil se na dvou místech spojených příček v nižší části mříže, spouštěl postupně tělo, vždy o pět stop a devět a půl palce, až byl dvě stopy a deset palců nad dlážděním dvora, a potom popřál svému tělu volného pohybu v prostoru, pustiv se mříže a skrčiv se, připravuje se na náraz při pádu.

Upadl?
Celou známou váhou svého těla, totiž sto padesáti osmi librami, jak bylo zjištěno na cejchovaném stroji pro periodické samovážení v oficíně Francise Freedmana, lékárníka a drogisty. Frederick Street North č. 19, na svátek Nanebevstoupení, tj. dvanáctého dne měsíce května přestupného roku tisíc devět set čtyři křesťanského letopočtu, podle židovského letopočtu pět tisíc šest set šedesátého čtvrtého, podle mohamedánského letopočtu tisíc tři sta dvacátého druhého, zlaté číslo 5, epakt 13, sluneční kruh 9, dominikální písmena C B, římské označení 2, Juliánská perioda 6617, MXMIV.

Vstal nezraněn nárazem?
Nabyv znovu rovnováhy vstal nezraněn, ačkoliv otřesen pádem, zdvihl závoru u dveří do dvora, opřev se vší silou o její volně pohyblivý konec a pozdvihnuv s velikým náporem tento opěrný bod, vplížil se pomalu do kuchyně sousední umývárnou, zapálil škrtnutím fosforovou sirku, vypustil otočením kohoutku svítiplyn, rozsvítil vysoký plamen, který řízením zmenšil na klidné světlo, a nakonec zapálil přenosnou svíčku.

Jaký skrytý sled zjevů zatím Štěpán pozoroval?
Opíraje se o mříž před dvorem, viděl průhlednými kuchyňskými okny muže, upravujícího plynový hořák svítivosti čtrnácti svíček, muže rozsvěcujícího svíčku, muže zouvajícího si nejdříve jednu a pak druhou botu, muže odcházejícího z kuchyně se svíčkou svítivosti jedné svíčky.

Objevil se ten muž zase jinde?
Po čtyřminutové přestávce bylo viděti světlo jeho svíčky polovypuklým, a poloprůhledným skleněným obloukem nad dveřmi do chodby. Dveře do chodby se pomalu otočily ve veřejích. Ve volném prostoru mezi dveřmi se muž opět objevil, bez klobouku, se svíčkou.

Uposlechl Štěpán jeho znamení?
Ano, vstoupil tiše, pomohl zavřít dveře a upevnit řetěz a šel tiše po chodbě za mužovými zády a jeho tlumenými kroky a rozsvícenou svíčkou, kolem osvětlené štěrbiny ve dveřích vlevo a opatrně sestoupil po točitém schodišti asi o pět stupňů do kuchyně Bloomova domu.

Co dělal Bloom?
Zhasnul svíčku, dechnuv prudce do plamene, přistrčil dvě židle z bílého dřeva a s prohnutým sedadlem ke krbu, jednu pro Štěpána, zády obrácenou k oknu do dvora, druhou popřípadě pro sebe, poklekl na jedno koleno, postavil v krbu hraničku ze zkřížených pryskyřičnatých polen a různých barevných papírů a nepravidelných kusů nejlepšího uhlí Abram, tuna po jedenadvaceti šilincích, ze skladiště firmy Flower and M'Donald, D'Olier Street, č. 14 zapálil ji o tři vyčuhující kusy papíru jednou rozžatou fosforovou sirkou, čímž uvolnil potenciální energii, obsaženou v palivu, poskytnuv jeho prvkům uhlíku a vodíku možnost, aby se volně sloučily s kyslíkem ve vzduchu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 19.08.2007

   
­­­­

Diskuse k úryvku
James Joyce - OdysseusMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­