ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Joyce James (*02.02.1882 - †13.01.1941)

   
­­­­

Dubliňané

  • soubor povídek; všechny se odehrávají v Dublinu

Trapný případ

Hlavní postavy: pan Duffy, Emily Sinicová

Povídka nás zavádí do života Jamese Duffyho, osamělého muže, který jednoho dne v divadle potkal vdanou ženu Emily Sinicovou. Byla mu sympatická, proto se s ní začal scházet. Mohl jí věřit, byli velmi dobrými přáteli, ale právě tohle Emily nestačilo. Zamilovala se do Jamese. Ten byl ale rozumný a rozhodl se jejich vztah ukončit.
Po několika letech si přečetl v novinách zprávu o úmrtí jeho přítelkyně. Zemřela pod koly vlaku. Dozvěděl se, že v posledních letech vedla žalostný život, začala pít alkohol, neměla žádný cíl. Zpočátku se za ní styděl, ale po chvilce si uvědomil, že se tak Emily zachovala kvůli jejich rozchodu, už neměla pro koho žít, on byl její život, a když jej ztratila, přišla o vše. Spáchala kvůli němu sebevraždu.

Evelina

Hlavní postavy: Evelina, Frank, Evelinina rodina

Tento příběh je o mladé Evelině, která se stará o svou rodinu místo zesnulé matky. Slíbila jí, že se pokusí udržet domácnost pohromadě, čímž se vystavovala nebezpečí, že bude muset snášet svého přísného otce.
Jednou se seznámí s mladým námořníkem Frankem, který s ní chce odjet do Buenos Aires. Rozhodne se, že s ním uteče, ale když už nastupují na loď, rozhodne se zůstat u rodiny.

Matka

Povídka zobrazuje vztahy mezi Dubliňany.
Paní Kearneyová má manžela a 2 dcery. O Kathleen se stará víc, chce jí zajistit skvělou budoucnost.
Když se naskytne příležitost od pana Holohana hrát na koncertě, Kathleen se jí chopí. Má za 4 koncerty dostat patřičný honorář. Ukáže se ale, že koncerty budou jenom 3, proto odmítnout Kathleen vyplatit mzdu. Matka ale rozhodne, že její dcera bude hrát až po zaplacení. Téměř všichni v sále ji za to odsuzují, ačkoliv chtěla jen to, co její dceři patřilo. Těm podvodníkům, co jí honorář slíbili a odmítali vyplatit, nikdo nic nevyčítal.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ikata, 06.06.2005

­­­­

Výpisek Dubliňané ve slovenštině?

Slovenskou verzi tohoto výpisku naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse k výpisku
James Joyce - DubliňanéMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­