ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Blake William (*28.11.1757 - †12.08.1827)

­­­­
William Blake by Thomas Phillips

Anglický básník, malíř a grafik.
Pocházel z rodiny drobného londýnského obchodníka, živil se jako rytec a ilustrátor knih. První vyzrálou poezii vydal ve svazcích Písničky nevinnosti a zkušenosti, které sám vyryl a ilustroval.
Lyricky zpěvné básně v prostých rýmovaných strofách konfrontují naivní svět dětského vnímání s trpkým poznáním reality v dospělosti, a tak zachycují "dva protikladné stavy lidské duše".

Blakeova vizionářská obrazotvornost vznikla pod vlivem učení švédského teozofa E.Swedenborga a nejvýrazněji se uplatnila v "prorockých knihách" Francouzská revoluce, Vidění dcer Albionu, Amerika, Evropa, Urizen, Zpěv Losův, Milton či Jeruzalém.
Jsou psány převážně volným rétorickým veršem a Blake v nich stvořil vlastní nové mýty o člověku a světu, vyjadřující jeho odpor k institucionalizovanému náboženství a racionalismu 18. století a předjímající revolučnost romantické poezie. Vedle vlastních textů ilustroval mj. Dantovu Božskou komedii, Miltonův Ztracený ráj.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: anaj, 25.09.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
William BlakeMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­